Havila Kystruten sikrer ny LNG-avtale
Havila Kystruten har inngått en reforhandlet LNG-innkjøpsavtale som skal gi lavere kostnader og større fleksibilitet.

Den nye avtalen gir Havila Kystruten mulighet til å kjøpe om lag en tredel av sitt drivstoffbehov direkte fra en alternativ leverandør i Nord-Norge frem til og med 2030. Leveransene vil komme fra LNG-produksjonsanlegget på Melkøya, nær Hammerfest.
- Vi styrker fleksibiliteten og robustheten i vår drivstofforsyning, samtidig som vi sikrer en mer forutsigbar og konkurransedyktig kostnadsbase ved å inngå denne nye avtalen, sier administrerende direktør Bent Martini i Havila Kystruten.
Avtalen gjør at Havila Kystruten vil ha to leverandører flytende naturgass (LNG), med en prismodell som delvis knytter seg til gassolje. To tredeler av volumet vil fortsatt være prisindeksert mot den såkalte TTF-indeksen, mens en tredel vil følge gassoljepriser. Denne modellen reduserer risikoen for store prissvingninger og bidrar til mer forutsigbare kostnader.
- Markedet vi kjøper drivstoff i har store svingninger basert på energiprisene, og da er det avgjørende å ha flere bein å stå på. Forbedrede bunkringsløsninger i Nord-Norge, kombinert med en gunstigere prismodell, gjør at vi forventer betydelige besparelser fremover noe som er i tråd med jobben vi gjør for kostnadsoptimalisering av driften vår, avslutter Martini.
Basert på dagens terminpriser er forventningen at den nye avtalen vil redusere Havila Kystrutens drivstoffkostnader med over 10 % årlig fra og med fjerde kvartal 2025.
Nøkkelord
Kontakter
Lasse A. VangsteinKommunikasjons- og bærekraftsdirektør
Tel:+ 47 934 49 954lasse.vangstein@havila.noBilder

Om oss:
Havila Kystruten er et norskeid rederi som drifter fire av skipene på den historiske kystruten mellom Bergen og Kirkenes, med kystrutens mest miljøvennlige skip.
De fire nye skipene er lastet med en av verdens største batteripakker installert på et passasjerskip og kan seile opp til fire timer utslippsfritt og lydløst gjennom sårbare områder. Batteriene kan lades i havn med ren, norsk vannkraft, og i daglig drift kombineres bruken av batterier med flytende naturgass, som reduserer CO2-utslippene med over 35 %.
Skroget er designet for å være maksimalt energieffektive, og overskuddsvarme brukes for å varme opp skipene om bord. Maten om bord er lokalprodusert og levert av norske leverandører, og all unødvendig bruk av plast er unngått. Vi overgår allerede norske myndigheters krav for utslippsreduksjon på kystruten, og har som mål å være utslippsfrie i fremtiden.
Havila Kystruten er en del av Havila-konsernet som har en historie tilbake til 1950-tallet. Det startet når grunnlegger Per Sævik kjøpte sin første fiskebåt i tenårene. Fra fiskeri og sildefiske, er Havila nå et konsern innen skipsteknologi, offshore, transport og turisme. Sævik-familien er fortsatt majoritetseiere og involvert i den daglige driften av Havila Kystruten.
Følg pressemeldinger fra Havila Kystruten
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Havila Kystruten på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Havila Kystruten
Møt oss under Arendalsuka11.8.2025 15:19:00 CEST | Pressemelding
Arendalsuka er i gang, og Havila Kystruten er til stede på flere arrangementer. Her møter du oss.
På kurs mot null - når realiteten overgår visjonen6.8.2025 09:25:37 CEST | Presseinvitasjon
HAV Group og Havila Kystruten har inngått et forpliktendesamarbeid for å gjøre dagens kystruteflåte klimanøytral – ikke i en fjern fremtid, men her og nå. Under Arendalsuka inviteres du til en presentasjon for bedre innsikt i samarbeidet, og for å se hvilke ambisjoner Havila Kystruten har for nestekystruteanbud og fremtidens kystruteskip, med kurs mot nullutslipp.
Første artistslipp: Havila Blues Cruise 2026 med Havila Kystruten byr på stjernespekket line-up!20.6.2025 12:53:41 CEST | Pressemelding
De første artistnavnene er klare, og nedtellingen er i gang til en helt spesiell musikalsk reise langs norskekysten. Havila Kystruten inviterer til Havila Blues Cruise 2026, og denne gangen går turen om bord i det miljøvennlige skipet Havila Pollux.
Ønsker vekst i neste kontraktsperiode4.6.2025 12:00:50 CEST | Pressemelding
Med mål om vekst i neste kontraktsperiode på Kystruten Bergen – Kirkenes – Bergen har Havila Kystruten og HAV Group formalisert samarbeidet sitt. Sammen har de klare ambisjoner om lavere utslipp og høyere energieffektivitet på neste generasjons kystruteskip, og videreutvikling av dagens Havila Kystruten-flåte.
Presseinvitasjon: På kurs mot null2.6.2025 09:06:53 CEST | Pressemelding
HAV Group og Havila Kystruten har inngått et forpliktende samarbeid for å gjøre dagens kystruteflåte klimanøytral – ikke i en fjern fremtid, men her og nå. Under Nor-Shipping inviteres pressen til en presentasjon for bedre innsikt i samarbeidet, og for å se hvilke ambisjoner Havila Kystruten har for neste kystruteanbud.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom