HydrogenPro ASA og Thermax inngår partnerskap for salg av hydrogensystemer og teknologiutvikling i India
Pune, India og Porsgrunn, Norge, 12. august 2025 – HydrogenPro (OSE: HYPRO), som en ledende leverandør av grønn hydrogenteknologi, inngår strategisk partnerskap og lisensavtale med Thermax, som en ledende leverandør av energi- og miljøløsninger og en sentral aktør i energiomstillingen i India. Lisensavtalen omhandler teknologi og levering av elektrolysører, samt teknisk støtte og fremtidige systemoppgraderinger. Avtalen gir Thermax eksklusiv rettighet for levering, installasjon, igangkjøring, ettersalg og service av HydrogenPros produkter og teknologi i det indiske markedet.

HydrogenPro leverer verdensledende, velprøvd elektrolyseteknologi i samsvar med internasjonale standarder og sertifiseringer. HydrogenPros egenutviklede elektrodeteknologi er en nøkkelfaktor for å levere systemer med lavt energiforbruk og høy effektivitet.
Gjennom samarbeidet vil Thermax utvikle og produsere nøkkelkomponenter og systemkomponenter, for integrering i elektrolysøren. Selskapene vil samarbeide om utvikling av avanserte løsninger for å møte markedets behov. Som et viktig første skritt vil en toppmoderne teststasjon for korte cellestacker etableres ved Thermax’ anlegg i Pune.
I en kommentar til partnerskapet uttaler Ashish Bhandari, administrerende direktør i Thermax: "Vårt samarbeid med HydrogenPro markerer et viktig steg i utvidelsen av vår portefølje innen grønt hydrogen. Samarbeidet gjør at vi nå kan tilby fremtidsrettede løsninger, basert på alkalisk teknologi, for implementering i ulike industrier i India. Ved å kombinere HydrogenPros velprøvde teknologi med Thermax’ ingeniør- og prosjektekspertise, vil vi kunne levere integrerte, lokaltilpassede, toppmoderne alkaliske elektrolyseløsninger med full støtte gjennom hele livssyklusen. Dette partnerskapet understreker vårt engasjement for å fremme industriell dekarbonisering og støtte Indias energiomstilling."
Jarle Dragvik, administrerende direktør i HydrogenPro, legger til: "India, med sin raske vekst innen fornybar energi, er et av de hurtigst voksende og mest lovende hydrogenmarkedene globalt. Partnerskapet med Thermax gir oss en strategisk markedstilgang i India. Vårt mål er å bidra til dekarbonisering av industrien gjennom bruk av grønt hydrogen, særlig i sektorer med få fornybare alternativer. India jobber aktivt for å dekarbonisere industrien og modernisere kraftproduksjonen, noe som passer svært godt med vår teknologi. Sammen skal vi utvikle og levere integrerte løsninger som møter komplekse utfordringer, og legger til rette for skalerbare, bærekraftige energiløsninger i India."
Gjennom samarbeidet med HydrogenPro vil Thermax tilby komplette, integrerte løsninger – fra elektrolysesystemer og EPC (Engineering, Procurement, and Construction) til tjenester som sikrer optimal produksjon av grønt hydrogen.
Dette strategiske partnerskapet understøtter Thermax’ ambisjon om å lede utviklingen av Indias økosystem for grønt hydrogen og bidra til en mer bærekraftig fremtid.
Om Thermax Limited
Thermax Limited (NSE: THERMAX) er et ledende konglomerat innen energi og miljø, og en betrodd partner i energiomstillingen. Thermax’ omfattende portefølje inkluderer løsninger for ren luft, ren energi, rent vann og kjemikalier. Med langvarige bransjepartnerskap på tvers av sektorer har Thermax opparbeidet seg sterk ekspertise innen revisjon, rådgivning, gjennomføring og vedlikehold, kombinert med digitale løsninger, for å sikre en helhetlig energi- og miljøhåndtering. Ved å utnytte sine unike ingeniørferdigheter omdanner Thermax kostnader til profitt samtidig som miljøet beskyttes – en vinn-vinn situasjon for både industrien og samfunnet. Selskapet driver 16 produksjonsanlegg i India, Europa og Sørøst-Asia, og har 49 indiske og internasjonale datterselskaper.
Mer informasjon finnes www.thermaxglobal.com
Kontakter
Martin Thanem HoltetCFO
Tel:+47 92 24 49 02martin.holtet@hydrogenpro.comBilder


Lenker
Om HydrogenPro ASA:
HydrogenPro er et teknologiselskap og OEM, som produserer høytrykks alkaliske elektrolysører for produksjon av grønt hydrogen. Alle er sertifisert etter standardene ISO 9001, ISO 45001 og ISO 14001. Selskapet ble grunnlagt I 2013 av gründere med bakgrunn fra elektrolyseindustrien, som ble etablert i Telemark av Norsk Hydro i 1927. Vi er et erfarent ingeniørteam av ledende industrieksperter, som trekker på enestående erfaring og ekspertise innen hydrogen og fornybarindustrien.
Følg pressemeldinger fra HydrogenPro
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra HydrogenPro på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra HydrogenPro
Vellykket fullskala validering av neste generasjons elektroder15.5.2025 07:06:16 CEST | Pressemelding
15. mai 2025. HydrogenPros inntekter i første kvartal var på NOK 22 millioner. Blant kvartalets høydepunkter er en ordre på USDM 2.5, oppstart av en ny produksjonslinje i Århus, Danmark og suksessfull validering av neste generasjon elektroder.
Asta E. Stenhagen ny styreleder i HydrogenPro30.4.2025 16:00:02 CEST | Pressemelding
Valgkomiteens innstilling til nytt styre i HydrogenPro ASA ble vedtatt på selskapets ordinære generalforsamling hvor Asta Ellingsen Stenhagen ble valgt som styrets leder. Flertallet i det nye styret består av uavhengige kandidater uten bindinger til selskapet.
ANDRITZ vil bestille 100MW elektrolysører fra HydrogenPro til tysk prosjekt3.3.2025 08:54:24 CET | Pressemelding
Porsgrunn, 3. mars 2025. ANDRITZ annonserer i dag at de har mottatt ordre for ferdigstillelse av detaljprosjekteringen av en 100 MW fabrikk for grønt hydrogen i Rostock, Tyskland. Ved mottak av endelig ordrebekreftelse vil ANDRITZ levere komplett EPC (Engineering, Procurement, Construction) for fabrikken basert på HydrogenPros høytrykks alkaliske elektrolysører for grønt hydrogen.
HydrogenPro med stabile leveranser og økt bruttomargin i 4. kvartal25.2.2025 07:04:06 CET | Pressemelding
25. februar 2025. Kapitalinnhenting, bruttomargin på 41%, leveranse til SALCOS-prosjektet, ny produksjonslinje for avanserte elektroder under oppstart og installasjon av elektrolysør for fullskala valideringstest er hovedpunktene for fjerde kvartal.
HydrogenPro ASA sikrer MNOK 14023.12.2024 11:15:38 CET | Pressemelding
23. desember 2024: HydrogenPro ASA sikrer NOK 70 millioner fra eksisterende investorer og betinget NOK 70 millioner fra ny strategisk partner.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom