Garnisonen i Porsanger: Nye flerbrukshaller styrker Forsvaret i nord
11.8.2025 10:45:00 CEST | Forsvarsbygg | Pressemelding
Forsvarsbygg bygger to nye flerbrukshaller på Porsangmoen. Totalentreprisen har en verdi på cirka 160 millioner kroner (eks. mva.) og går til Helgesen Tekniske Bygg AS.

Etableringen av de nye flerbrukshallene er en del av arbeidet med å styrke Forsvaret, og legge til rette for etablering av Finnmarksbrigaden. Prosjektet gjennomføres som en del av Forsvarsbyggs ansvar for eiendom, bygg og anlegg (EBA) for forsvarssektoren.
Bygger forsvarsevne i nord
– Flerbrukshallene i Finnmark er robuste bygg tilpasset varierende og fremtidige behov. Dette er bygg som vil stå seg i mange tiår og støtte Forsvarets operative evne, sier Jens Hugo Leiknes, prosjektsjef i Forsvarsbygg.
De nye flerbrukshallene skal brukes til lagring av utstyr og materiell, og inngår som en del av satsingen på å styrke Forsvarets tilstedeværelse og kapasitet i nord. Prosjektet bygger videre på de to flerbrukshallene som allerede er oppført ved leiren.
Oppstart i høst
- Vi er svært glade for å ha blitt tildelt denne kontrakten, og ser nå frem til å starte arbeidet på byggeplassen. Prosjektet samsvarer godt med vår erfaring og kompetanse, som i denne omgang nyttes ved styrkingen av Forsvaret, forteller Ronny Låstad, adm.dir. i Helgesen Tekniske Bygg AS.
Helgesen Tekniske Bygg AS er fra Valestrandsfossen utenfor Bergen.
Fakta om prosjektet:
- Oppdragsgiver: Forsvarsbygg
- Sted: Porsangermoen leir, Finnmark
- Omfang: To flerbrukshaller
- Kontraktssum: Ca. 160 millioner kroner (eks. mva.)
- Byggestart: Høsten 2025
- Ferdigstillelse: Våren 2027
Nøkkelord
Kontakter
Pressevakt
Tel:47 7777 47pressevakt@forsvarsbygg.noBilder

Lenker
Om oss
Forsvarsbygg er en etat underlagt Forsvarsdepartementet. Vi har ansvar for all eiendom, bygg og anlegg for forsvarssektoren, og er med det Norges største offentlige eiendomsaktør.
Følg pressemeldinger fra Forsvarsbygg
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Forsvarsbygg på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Forsvarsbygg
Planarbeidet for anlegg for militære eksplosiver er startet27.4.2026 16:07:57 CEST | Pressemelding
Planprogrammet for et nytt produksjonsanlegg for militære høyeksplosiver på Hurum i Asker kommune er sendt på høring. Alle kan sende inn innspill til planarbeidet.
Linderud leir: Nytt kontorbygg til Krigsskolen9.4.2026 08:00:00 CEST | Pressemelding
Forsvarsbygg og Forsvarets høgskole markerte onsdag åpningen av et nytt kontorbygg på Linderud leir. Bygget er et viktig bidrag til utviklingen av leiren og styrker både kapasitet og arbeidsforholdene for ansatte ved Krigsskolen.
Rammeavtaler for 1,3 milliarder kroner inngått for å ivareta forsvarssektorens eiendom, bygg og anlegg24.3.2026 08:49:58 CET | Pressemelding
Forsvarsbygg styrker innsatsen for vedlikehold og rehabilitering av eksisterende eiendom, bygg og anlegg. Nye avtaler for byggentreprenørtjenester skal bidra til å redusere vedlikeholdsetterslepet til forsvarssektorens bygningsmasse.
Forsvarsbygg signerte kontrakt for vedlikeholdssenter til radaranlegg17.3.2026 08:00:00 CET | Pressemelding
Finnmarksbaserte Entreprenør Harald Nilsen AS har fått oppdraget med å bygge det regionale vedlikeholdssenteret på Sørreisa. Kontrakten har en verdi på 88,7 millioner kroner inkludert mva.
Forsvarsbygg styrker forsvarsevna og bulysta på Porsangmoen28.1.2026 14:09:33 CET | Pressemelding
Forsvarsbygg planlegg å oppføre to nye bustadbygg for Forsvarets befal i Porsangmoen leir.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom