Seks av ti unge apotekansatte utsatt for trakassering
11.8.2025 08:42:17 CEST | Parat | Pressemelding
Debatt mandag 11. august kl. 16.00, Randi Lauvdal Blomster, Arendal
40 prosent av apotekansatte har opplevd trakassering i løpet av det siste året. Situasjonen er desidert verst for de yngste; 60 prosent ansatte under 30 år rapporterer om trakassering. Dette er høye tall sammenlignet med andre yrkesgrupper i Norge.

En ny rapport fra forskningsstiftelsen Fafo viser at trakassering fra kunder er et utbredt og alvorlig arbeidsmiljøproblem. Rapporten er laget på bestilling fra Farmasiforbundet i Parat og Norges Farmaceutiske Forening (Farmaceutene).
Undersøkelsen er basert på svar fra over 1100 apotekmedarbeidere.
Unge ansatte er mest utsatt
En av tre ansatte har i løpet av karrieren blitt utsatt for enten fysisk vold eller grove trusler fra kunder. De yngste er mest utsatt. Hele 60 prosent av ansatte under 30 år og 49 prosent av de mellom 30 og 39 år har blitt utsatt for krenkende, skremmende, fiendtlige, nedverdigende eller ydmykende handlinger eller ytringer fra kunder.
Ansatte ved apotek i bykjerner er mer utsatt, med en rapporteringsrate på 48 prosent. Det samme gjelder apotek som tilbyr spesialiserte tjenester, som multidose-behandling (48 prosent) og blodtrykksmåling (50 prosent).
Leder i Farmasiforbundet i Parat, Bodil Røkke, sier at de apotekansatte møter mange sårbare grupper og er en del av helsevesenet.
– Det er viktig å ta denne rapporten på alvor og handle for å forebygge og stoppe trakassering, sier Røkke.
Har fryktet for egen sikkerhet på jobb
En tredjedel av alle apotekansatte oppgir at de på et eller annet tidspunkt i karrieren har blitt utsatt for enten fysisk vold eller grove trusler fra en kunde.
Balder Blinkenberg i Fafo har analysert tallene.
– Hets og utskjelling var det vanligste, men når vi spør om opplevelser lenger tilbake i tid, oppgir en tredjedel at de har opplevd enten grove trusler eller fysisk vold fra kunder i løpet av yrkeskarrieren ved norske apotek. Og til tross for at de aller fleste vil karakterisere arbeidsmiljøet sitt som trygt, har nesten halvparten opplevd å bli redd for egen sikkerhet på jobb, sier han.
Verbal trakassering vanligst
Den absolutt vanligste formen for trakassering er verbal. Hele 37 prosent av de ansatte har blitt utsatt for verbal utskjelling eller hets i løpet av det siste året. Mange rapporterer om nedsettende kommentarer knyttet til etnisitet eller det kunden oppfatter som mangelfulle norskkunnskaper. Andre blir utsatt for kommentarer om kjønn, alder, kropp eller antatt religion. Dette viser at trakasseringen ofte går langt utover ren misnøye med en tjeneste.
Leder i Norges Farmaceutiske Forening (Farmaceutene), Birgitte Lloyd, bekrefter at dette er en gjenkjennelig problematikk.
– Helsepersonell i apotek opplever de samme utfordringene som vi vet at annet helsepersonell opplever. Det kan virke som kunder og pasienter i mye større grad enn før utrykker misnøye og sinne tydeligere i det offentlige rom, sier Lloyd.
Avslører høye mørketall
Tall fra SSB viser at rundt 16 prosent av alle norske arbeidstakere, og 21 prosent av kvinner, har opplevd vold, trusler, trakassering eller mobbing det siste året.
Blinkenberg i Fafo sier at undersøkelsen ikke gir grunnlag for å sammenligne yrkesgrupper direkte, men at tallene indikerer høy forekomst blant apotekansatte relativt sett.
– Når vi ser hen til andre studier og til sammenlignbare tall, er det grunn til å tro at omfanget av trakassering mot apotekansatte er relativt høyt sammenlignet med norsk arbeidsliv for øvrig, sier han.
Leder for Farmaceutene, Birgitte Lloyd, sier det er viktig å vite hvordan apotekansatte opplever arbeidshverdagen.
— For å håndtere ting som er vanskelig, må vi vite hva som er utfordringen, sier hun og mener rapporten bekrefter hennes og medlemmenes opplevelser.
Bodil Røkke sier Farmasiforbundett får inn relativt få trakasseringssaker med kunder involvert, men at de har mistenkt mørketall.
– Rapporten viser overraskende høye tall. Det er samtidig viktig å påpeke at de fleste apotekansatte opplever jobben sin som trygg. De aller fleste som opplever grove voldshendelser, varsler om dette, og opplever at varslene følges godt opp, sier Røkke.
For pressen:
Hva: Debatt: «Utrygge apotek: Vold og trusler mot ansatte»
Hvem: Bodil Røkke - Leder, Farmasiforbundet
Birgitte Lloyd - Leder, Farmaceutene
Balder Blinkenberg - Forskningsassistent, Fafo
Arve Sigmundstad - Fagsjef, Parat - ordstyrer
Tone Berge Hansen (AP) - Arbeids- og sosialkomiteen, Stortinget
Rune Berge - Nestleder, Parat
Hanne Andresen - Fagdirektør, Apotekforeningen
Hvor: Randi Lauvdal Blomster, Torvet 9, Arendal
Når: Mandag 11. august 2025, kl. 16:00–17:00
Arrangør: Parat
Kontakt: For intervjuavtaler eller mer informasjon, kontakt:
Daniel Bøhn Rayner
Telefon: 47 38 86 44
E-post: daniel.rayner@parat.com
Nøkkelord
Kontakter
Trygve BergslandAnsv. redaktør og leder av kommunikasjonsavdelingen i Parat
Tel:+47 90585639trygve.bergsland@parat.comBilder

Følg pressemeldinger fra Parat
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Parat på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Parat
Parat-enighet i SAS-meklingen24.6.2026 15:39:44 CEST | Pressemelding
Parat / SAS Norge kabinforening og NHO Luftfart har langt på overtid kommet til enighet i meklingen for kabinansatte i SAS. Den varslede storstreiken er dermed avverget, og forslaget til ny tariffavtale sendes nå ut til uravstemning blant medlemmene.
SAS-mekling på overtid24.6.2026 00:05:39 CEST | Pressemelding
Fristen gikk ut ved midnatt, men Parat og NHO luftfart er enige om å fortsette meklingen på overtid for kabinansatte i SAS. Dersom partene ikke blir enige går store deler av de kabinansatte ut i streik fra onsdag morgen.
Fare for storstreik i SAS: – Vi kan ikke godta en negativ lønnsspiral22.6.2026 09:00:00 CEST | Pressemelding
Meklingen mellom Parat og NHO Luftfart går inn i en avgjørende innspurt når partene møtes klokken 10.00, mandag. Dersom partene ikke blir enige innen fristen, tirsdag klokken 24.00, går store deler av de kabinansatte ut i streik fra onsdag morgen. Det vil ramme ferieklare passasjerer hardt midt i fellesferien.
Parat: Enighet i oljetransportoppgjøret19.6.2026 15:44:48 CEST | Pressemelding
Parat og NHO er enige om en ny oljetransportavtale. Resultatet omfatter ansatte ved drivstoffterminaler og ansatte som jobber med flytanking.
Grossistansatte får et solid lønnsløft19.6.2026 06:25:09 CEST | Pressemelding
Parat har akseptert Riksmeklerens forslag til løsning i meklingen med Virke om Grossistoverenskomsten. Dermed blir det ikke streik på grossistområdet.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom