Topptung markering
8.8.2025 14:03:38 CEST | Statens vegvesen | Pressemelding
Statsministeren markerte byggestart for ny E6 i Nordland. Milliardprosjektet Megården Sommerset er i gang.

– Ny E6 her i Nord er en investering i samfunnssikkerhet. Den gir økt mobilitet for folk, for næringslivet og for Forsvaret. Vegen vil også styrke vår kommunikasjonsevne fra vest til øst; til våre naboer og allierte i NATO, Sverige og Finland, sa Statsminister Jonas Gahr Støre fra talerstolen.
Fredag 8. august tok regjeringssjefen sjøl første spadetak på E6 Megården-Sommerset. 10 gamle og trange tunneler skal erstattes av tre nye, en moderne 90 sone på drøyt 21 kilometer. Det vil også gi økt trafikksikkerhet og bedre fremkommelighet.
Etterlengtet
– E6 er hovedpulsåren for næringslivet i Nordland. Det blir en gledens dag for alle veifarende i denne delen av fylket når den nye vegen kan tas i bruk, sier, fylkesråd for samferdsel i Nordland, Marianne Dobak Kvensjø (H)
To-delt utbygging
Utbyggingen er den første av to byggetrinn i det store prosjektet E6 Megården-Mørsvikbotn. Hele prosjektet på omtrent 45 kilometer, vinterstid. Når veien stenger får trafikantene i dag 11 timer omkjøring via Sverige. Ny E6 på hele strekningen vil erstatte totalt 16 gamle og smale tunneler og gi reell omkjøringsmulighet via dagens E6.
Ny hverdag
– For oss som driver kommunen og for nødetatene, brann, politi og ambulanse vil det gi ny og bedre hverdag, særlig når vi får byggetrinn 2 og ny E6 helt til Mørsvikbotn. Jeg tror vegen rett og slett vil skape større bolyst, sier ordfører i Sørfold, Koldbjørn Mathisen (Ap)
Moden ankeretappe
I dag mangler siste byggetrinn finansiering over statsbudsjettet. Men ny og bredere E6 i Sørfold er sterkt ønsket av Forsvaret og Vegvesenet er i rute for å kunne lyse ut neste etappe når Stortinget ber om det.
– Flinke og effektive folk hos oss ha jobbet godt med hele dette prosjektet. Byggetrinn to vil bli delt i to kontrakter. En for den 810 meter lange hengebrua over Leirfjorden og en for vegen gjennom Bonnådalen til Mørsvikbotn, sier vegdirektør Ingrid Dahl Hovland.
Entreprenøren er klar
Byggetrinn 1 skal stå ferdig høsten 2031. Skanska Norge AS starter riggingen nå i august og starter etter planen arbeidet med den første av tre nye tunneler i oktober. Konsernsjef Stein Ivar Hellestad er fornøyd med at de nå snart er i gang med den fysiske byggingen.
– Vi i Skanska ser vi fram til å bruke vår kompetanse og kapasitet til å bygge en tryggere og raskere vei mellom Sommerset og Megården. Og vi ser fram til å samarbeide med Statens Vegvesen for å sikre en effektiv og trygg gjennomføring av prosjektet, sier han.
Nøkkelord
Kontakter
Steinar LivikProsjektsjef prosjekt SaltenStatens vegvesen / Utbygging Nord
Tel:92064393steinar.livik@vegvesen.noBilder





Lenker
Om Statens vegvesen
Statens vegvesen arbeider for å skape et smart og sammenhengende transportsystem på vei for hele Norge. Det skal være enkelt å reise og transportere varer – på sikre veier tilpasset framtidens behov.
Følg pressemeldinger fra Statens vegvesen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Statens vegvesen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Statens vegvesen
Stenger helt natt til 31. mai20.5.2026 16:08:08 CEST | Pressemelding
På grunn av nødvendig arbeid blir Nappstraumtunnelen helt stengt fra kl. 23.00 lørdag 30. mai til 06.00 søndag 31. mai. Nødetatene kan passere.
Ungdom sykler mindre enn før19.5.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
Sykkelbruken blant ungdom har gått kraftig ned, særlig blant 13–18-åringer. Det viser en ny rapport fra Transportøkonomisk institutt (TØI). Samtidig øker sykkelbruken blant voksne.
E134 over Haukeli åpner ikke før seint i kveld15.5.2026 16:50:36 CEST | Pressemelding
Det er usikkert når E134 Vågslidtunnelen vil åpne igjen, og vegen over Haukelifjell vil dermned være stengt.
Nattestengd på riksveg 15 mellom Nordfjordeid og Haugen15.5.2026 14:27:18 CEST | Pressemelding
Natt til tysdag 19. mai tar Statens vegvesen til med å skifte ut stikkrenner på riksveg 15 mellom Nordfjordeid og Haugen i Stad kommune. Det inneber at vegen vil vere stengd ved Lid mellom midnatt og klokka 04 fram til natt til laurdag.
Asfaltering i Bodø kan gi ventetid og støy15.5.2026 13:39:56 CEST | Pressemelding
Mandag kveld starter asfaltering på riksveg 80 i Bodø. Dette innebærer trafikkregulering og kan medføre noe ventetid på kvelden og natta de neste ukene.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom