Eika Gruppen

Eika med styrket resultat

Del
  • Historisk godt resultat
  • Resultatforbedring i forsikring bidrar sterkt positivt
  • God vekst i sparing og plassering – inkludert spareavtaler
  • Digitalbanken Penni opplever sterk vekst av digitale boliglånskunder

Eika Gruppen leverte et resultat før skatt på 198 millioner kroner i kvartalet, mot 34 millioner i samme periode i fjor[1].  For første halvår endte resultat før skatt på 350 millioner kroner (52). Den viktigste enkeltårsaken til resultatforbedringen skyldes et sterkt forbedret resultat fra forsikring, som i dag er Fremtind Forsikring.

[1] Sammenligningstallet er eksklusiv avhendet virksomhet

Konsernsjef Steinar Simonsen
Konsernsjef Steinar Simonsen

Resultatandel for Eika fra Fremtind Forsikring utgjorde 160 millioner kroner i kvartalet og 268 millioner kroner for første halvår. Det sterke resultatet i Fremtind påvirkes av redusert skadeprosent, god finansavkastning og økt bestandspremie, men det var ikke bare resultatet i Fremtind som viser god vekst for Eika i årets andre kvartal. Selskapet har sterk vekst også innen sparing og plasseringsvirksomheten. Området leverte et godt resultat, og en økning i antall spareavtaler sammenlignet med samme periode i fjor på 8,1 prosent. For Aktiv Eiendomsmegling påvirkes første halvår av et godt marked for brukte boliger, mens nybyggmarkedet fortsatt preges av høye byggekostnader og treghet i regulering.

Konsernets totalresultat etter skatt i kvartalet endte på 187 millioner kroner mot 223 millioner kroner samme periode i fjor. Fjorårsresultatet inkluderer resultat fra avhendet virksomhet. For første halvår endte totalresultatet etter skatt på 329 millioner kroner (193).

Netto driftsinntekter utgjorde 464 millioner kroner (317) i kvartalet, og 880 millioner kroner for første halvår (626). Netto driftsinntekter for 2025 inkluderer inntekter fra eierinteresser i tilknyttet selskap og felleskontrollert virksomhet.

Konsernets samlede driftskostnader utgjorde 262,7 millioner kroner i kvartalet (271,6). For første halvår utgjorde samlede driftskostnader 524,9 millioner kroner (556,6). Kostnadsreduksjonen skyldes reduksjon i kostnader knyttet til IT-drift og utvikling i konsernselskapene.

Virksomhetsoverdragelsen av Kredittkort fra Eika digitalbank til Kredittbanken er ferdigstilt med utkonvertering av kredittkort i kvartalet. Samtidig opplever Eika digitalbank solid vekst med det nye, digitale bankkonseptet Penni. Fra lansering 29. januar til utgangen av 2. kvartal har banken utbetalt boliglån for over 800 millioner. Med fortsatt god veksttakt gjennom sommeren forventer banken høy aktivitet fra nye kunder og betydelig økt boliglånsportefølje gjennom andre halvår.

Nøkkelord

Kontakter

Dokumenter

Lenker

Om Eika
Eika Alliansen består av selvstendige lokalbanker, Eika Gruppen og Eika Boligkreditt. Bankene er spredt over store deler av landet, og bidrar til økonomisk vekst, trygghet og utvikling i sine markedsområder. Samarbeidet i alliansen gir stordriftsfordeler til bankene, slik at de kan bruke tiden på å sikre gode opplevelser for kundene. 

Eika Gruppen er eid av bankene. Gruppens visjon er å styrke lokalbanken og være Norges mest attraktive partner for selvstendige sparebanker. Kjernevirksomheten er å levere gode og kostnadseffektive produkter og tjenester, inkludert plattform for bank-infrastruktur. Produktområdene er forsikring, sparing, pensjon, finansiering, betaling og eiendomsmegling. Les mer på eika.no

Eika. Ved din side.

Følg pressemeldinger fra Eika Gruppen

Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Eika Gruppen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.

Siste pressemeldinger fra Eika Gruppen

I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.

Besøk vårt presserom
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye