1 av 10 samtaler handlet om selvmord
6.8.2025 12:42:00 CEST | Mental Helse | Pressemelding
Det har vært en hektisk sommer for Hjelpetelefonen og sidetmedord.no: Flere samtaler enn tidligere i år har handlet om ensomhet. I 12 prosent av samtalene har selvmord vært tema.

Ferier og høytider er en travel periode for Mental Helse svartjenester. Flere tok kontakt i sommer, enn ellers i året.
– I juli mottok vi hele 27 757 henvendelser på Hjelpetelefonen og chat. Dette er en økning på 9,7 prosent sammenlignet med juli i fjor. Det viser tydelig at behovet for noen å snakke med er stort, forteller Alexander Austad Aas, daglig leder for Mental Helses svartjenester.
Les også: Rekordmange tok kontakt med Hjelpetelefonen i juni
Halvparten kom igjennom
Økningen i sommer er et tydelig tegn på hvor vanskelig mange har det.
– Å snakke med noen om det som oppleves vanskelig kan ha en viktig forebyggende effekt for den enkelte. Vi vet at samtaler med oss redder liv, ikke bare om sommeren, men gjennom hele året, forteller Austad Aas.
Mental Helses svartjenester besvarte 54 prosent av henvendelsene i juli.
– Mange av dem vi har snakket med, har uttrykt takknemlighet for tjenesten og sagt at samtalen med oss har vært til hjelp. Samtidig er det trist at vi ikke har ressurser til å være der for enda flere, spesielt i en tid der mange kjenner på behovet for støtte og noen å snakke med.
Den økte pågangen i sommer, som vi har sett både i juni og juli, er del av en generell tendens Mental Helse har sett siden våren.
– Stadig flere tar kontakt med våre tjenester for å få støtte i vanskelige situasjoner. Det er både bra at flere søker hjelp, og samtidig et tegn på at mange har det vanskelig, avslutter Austad Aas.
Nøkkelord
Kontakter
Emilie Gjengedal VatnøyKommunikasjonsrådgiverMental Helse
Tel:926 57 292emilie@mentalhelse.noKristin BergersenKommunikasjonssjefMental Helse
Tel:975 23 111kristin.bergersen@mentalhelse.noBilder

Om Mental Helse
Mental Helse er en medlemsorganisasjon for mennesker med psykiske helseutfordringer, pårørende og andre interesserte. I 45 år har vi kjempet for økt åpenhet, forebygging av psykiske helseutfordringer og et bedre helsetilbud. Vi er en organisasjon for alle, uansett seksuell orientering, funksjonsevne, livssyn, etnisitet og kulturell bakgrunn.

Følg pressemeldinger fra Mental Helse
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Mental Helse på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Mental Helse
Regjeringen overselger satsingen på psykisk helse: Kun 11 døgnplasser7.10.2026 12:58:03 CEST | Pressemelding
Regjeringen lover satsing på psykisk helse, men svarer samtidig med 23 kroner per elev til psykisk helse i skolen og 70 millioner til døgnplasser som tilsvarer elleve døgnplasser nasjonalt.
Bare én av fire mener samfunnet er mentalt rustet for en krise6.10.2026 07:05:00 CEST | Pressemelding
Vi har større tro på vår egen kriseberedskap enn på samfunnets. Årets markering av Verdensdagen for psykisk helse handler om tillit og psykisk beredskap.
Over en halv million besvarte samtaler14.9.2026 07:05:00 CEST | Pressemelding
I september er det fem år siden Mental Helse åpnet sin døgnåpne hjelpechat. Siden oppstarten har tjenesten mottatt 643 019 henvendelser og besvart 533 694 samtaler.
Forventer 80.000 henvendelser – styrker Hjelpetelefonen29.6.2026 07:10:00 CEST | Pressemelding
Mental Helses svartjenester har ansatt 15 sommervikarer for å sikre døgnåpen hjelp gjennom sommeren. Samtidig forventer organisasjonen rundt 80.000 henvendelser til Hjelpetelefonen 116 123 og hjelpechatten.
Hjelpetelefon og -chat døgnåpent hele sommeren29.6.2026 07:05:00 CEST | Pressemelding
Mental Helses svartjenester forventer 80.000 henvendelser gjennom sommeren fra mennesker som trenger noen å snakke med. Når andre tilbud holder feriestengt, er behovet stort.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom