Lanserer testflygninger med elektriske fly – bli med på en historisk markering på Stavanger lufthavn
Fredag 8. august tar norsk luftfart et viktig skritt mot en fossilfri fremtid når det helelektriske flyet ALIA, produsert av amerikanske BETA Technologies, tar av fra Stavanger lufthavn. Dette markerer den offisielle åpningen av Norge som internasjonal testarena, et initiativ fra Avinor og Luftfartstilsynet for å sette fart på utviklingen av null- og lavutslipps luftfart.

Målet med testflygningene er å finne ut hvordan elektriske fly kan brukes i praksis – på ekte ruter, under ekte forhold.
Denne milepælen markeres med et pressearrangement på Stavanger lufthavn fredag 8. august kl. 11:00–12:30.
Både samferdselsminister Jon-Ivar Nygård og klima- og miljøminister Andreas Bjelland Eriksen vil være til stede, sammen med toppledere fra BETA, Bristow, Avinor og Luftfartstilsynet.
Sted: Helicenter Norway, Flyplassvegen 180, 4055 Sola. Oppmøte i resepsjonen.
Kontaktperson: Margareth Aske, Avinor. Telefon: +47 926 67 083
Påmelding: Vennligst registrer din deltakelse ved å sende e-post til margareth.aske@avinor.no
Ettersom arrangementet finner sted i et avstengt område på flyplassen, er det ikke behov for besøkskort.
Program for arrangementet:
10:30–10:55 | Ankomst og innsjekk for gjester
10:55–11:05 | Gjester føres ut til oppstillingsområdet
11:10–11:25 | ALIA gjennomfører flygning og low pass, takser til posisjon (inn i hangar – port lukkes)
11:30–12:10 | Taler og innlegg
– Konferansier: Axel Knutsen, Avinor
– Anette Sigmundstad, lufthavndirektør, Stavanger lufthavn ønsker velkommen
Talerliste:
– Jon-Ivar Nygård, samferdselsminister (Ap)
– Andreas Bjelland Eriksen, klima- og miljøminister (Ap)
– Lars Kobberstad, luftfartsdirektør
– Abraham Foss, konsernsjef, Avinor
– Dave Stepanek, EVP & Chief Transformation Officer, Bristow Group
– Shawn Hall, Chief Revenue Officer, BETA Technologies
12:10–12:12 | Fotomulighet foran flyet (for talerne)
12:12–12:22 | Medieintervjuer med talerne (etter avtale)
12:12–12:30 | Gjester får mulighet til å se ALIA på nært hold
12:30 | Arrangementet avsluttes
Arrangementet vil finne sted på engelsk.
Bakgrunn:
I april 2024 inngikk Avinor og Luftfartstilsynet et samarbeid om å etablere Norge som internasjonal testarena for null- og lavutslipps luftfart. Avinors rolle i prosjektet er å legge til rette for nødvendig infrastruktur – både på lufthavnene og i luftrommet.
Regjeringen har i 2025 bevilget 50 millioner kroner for å støtte etableringen av testarenaen. Dette er første steg i gjennomføringen av Nasjonal transportplan 2025–2036, som har satt av én milliard kroner til dette formålet i planperioden.

Nøkkelord
Kontakter
Pressetelefon (ikke SMS)Kun til bruk for journalister.
Vi svarer ut mediehenvendelser mellom 08.00-17.00 med mindre det inntreffer større hendelser. For generelle henvendelser ber vi om at det sendes e-post. For informasjon om flytrafikken ved våre lufthavner, se www.avinor.no, og velg flyplass.
Margareth AskeAvinor
Tel:92667083margareth.aske@avinor.noOm Avinor
Avinor har ansvar for 43 statlig eide lufthavner, og flysikringstjenesten for sivil og militær luftfart i Norge. Dette nettverket binder Norge sammen - og Norge sammen med verden.
Avinor er en drivkraft i miljøarbeidet i luftfarten og en pådriver for å redusere de samlede klimagassutslippene fra norsk luftfart. Selskapet har en ledende rolle i arbeidet med utvikling av elfly, og leveranse av biodrivstoff til fly.
Avinor bidrar hvert år til 50 millioner sikre og effektive flyreiser. Om lag halvparten av disse er til og fra Oslo lufthavn.
Rundt 2.800 medarbeidere har ansvar for å planlegge, bygge ut og drive et samlet lufthavn- og flysikringssystem. Avinors virksomhet finansieres gjennom luftfartsavgifter og kommersiell virksomhet på flyplassene.

Følg pressemeldinger fra Avinor
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Avinor på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Avinor
Oslo lufthavn styrker frakttilbudet med Menzies World Cargo15.9.2025 07:30:00 CEST | Pressemelding
Flyfraktkapasiteten ved Oslo lufthavn får et løft når Menzies World Cargo etablerer seg på Norges største lufthavn. Selskapet fullførte 1. september oppkjøpet av Spirit, og har nå startet sin virksomhet på Gardermoen.
Fleire passasjerar i august og rekord på Bergen lufthamn11.9.2025 09:05:00 CEST | Pressemelding
Nær 5 millionar passasjerar reiste gjennom norske lufthamner i august. Dette er ein auke på 4 prosent samanlikna med august i 2024.
Ny direkterute styrker norsk lakseeksport til Sørøst-Asia10.9.2025 07:30:00 CEST | Pressemelding
Ethiopian Airlines åpnet lørdag 6. september en ny fraktrute fra Oslo lufthavn til Hanoi, med videreforbindelse til Bangkok. Første fly fraktet fersk norsk laks direkte til Vietnam, og åpningen ble markert med tradisjonell vannportal ved avgang.
Testrute med elektrisk fly mellom Stavanger og Bergen gjennomført for første gang4.9.2025 14:30:25 CEST | Pressemelding
I dag ble ruteflygningen mellom Stavanger og Bergen med det elektriske flyet ALIA, produsert av BETA Technologies, gjennomført i sin helhet for første gang. Ruta representerer det første testprosjektet i Norge som internasjonal testarena for null- og lavutslippsluftfart.
Nå står over 2400 meter med nyasfaltert rullebane klar4.9.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Etter tre måneder med nattarbeid, asfaltlukt og midnattssol er reasfalteringen på Tromsø lufthavn ferdig. Fra og med 4. september er hele rullebanen tilbake i full drift – klar for både vinterstormer og økende trafikk i årene som kommer. – Vi har holdt oss til tidsplanen, og nå kan vi endelig ønske reisende velkommen til en rullebane som er så god som ny. Det er ikke hver dag man får helt fersk asfalt på en flyplass, så dette er veldig bra, sier lufthavnsjef Ivar Helsing Schrøen.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom