Gangstad Gårdysteri med to nye Spesialiteter!
Under åpningen av Trøndersk Matfestival delte landbruks- og matminister Nils Kristen Sandtrøen ut Spesialitet ikke bare et - men til to produkter - fra Gangstad Gårdsysteri: Solbær Yoghurtis og sorbéen Bringebærnytelse.

"Det er få produkter som slipper gjennom nåløyet og mottar Spesialitet. Og så - er det noen ytterste få lokalmatprodusenter - som klarer dette flere ganger. Gangstad Gårdsysteri er en slik produsent", sa statsråden under tildeingen.
De to nye produktene er i serien med gårdsis fra Gangstad, hvor de bruker lokale smaker så langt det lar seg gjøre.
-
“Solbær Yoghurtis” lages av Gangstad sin egenproduserte melk. Deretter blandes det inn solbærsaft og en sukkerblanding. “Solbær Yoghurtis” har en fin farge og en innbydende duft av solbær.
-
“Bringebærnytelse” er en frisk og syrlig sorbet. Bringebærene er fra Sparbu og varmes og presses og saften blandes med søtningslake og vann før pasteurisering. “Bringebærnytelse” dufter av modne bringebær og har en flott og luftig konsistens.
"Gangstad Gårdsysteri har i en årrekke fått tildelt Spesialitet på flere av sine osteprodukter. At de nå også mottar Spesialitet for isene sine er gledelig", sier Marit Strand som er fagsjef for Spesialitet.
Om Spesialitet
Spesialitet er merkeordningen som viser vei til det beste av lokalmat og -drikke i Norge.
En uavhengig fagjury med høy matfaglig kompetanse bestemmer hvilke produkter som har høy nok kvalitet til å være kvalifisert til ordningen.
Kontakter
Marit StrandFagsjef
Marit har ansvaret for merkeordningen Spesialitet. Hun har ansvaret for søknadsbehandling og godkjenningsprosessen sammen med fagjuryen.
Bilder


Lenker
Om oss
Stiftelsen Norsk Mat er en uavhengig stiftelse og vårt formål er å styrke konkurranseevnen til norsk matproduksjon. Dette gjør vi gjennom å arbeide med kvalitetsstyring og kompetanseutvikling i norsk matproduksjon og synliggjøre opprinnelse og kvalitet på norske matprodukter.
Våre kjerneområder er merkeordningene Nyt Norge, Spesialitet og Beskyttet Betegenelse og Kvalitetssystemet i landbruket.
Følg pressemeldinger fra Stiftelsen Norsk Mat
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Stiftelsen Norsk Mat på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Stiftelsen Norsk Mat
Disse fem kan vinne Ingrid Espelid Hovigs matkulturpris20.10.2025 10:00:00 CEST | Pressemelding
Årets finalister har alle gjort en ekstraordinær innsats for å løfte restaurant- og matfag i Norge. Fra lærebøker og lærlingearbeid til rekrutteringsprosjekter har disse kandidatene med faglig stolthet inspirert unge til å søke seg til faget. Nå kan du være med og avgjøre hvem som fortjener prisen!
Ekte håndverk gir Spesialitet til Grilstad og TIND19.9.2025 14:19:38 CEST | Pressemelding
På åpningsdagen av Matstreif på Youngstorget i Oslo fikk Grilstad og TIND tildelt det offisielle kvalitetsmerket Spesialitet for sitt produkt vellagret Coppaskinke.
Det regnet Spesialitet over Juviksild på Bergen matfestival7.9.2025 10:00:00 CEST | Pressemelding
- Bak Juviksild står en familiebedrift med tre generasjoners erfaring og lidenskap for sild, sa landbruks- og matminster Nils Kristen Sandtrøen da han delte ut Spesialitet i regnet under Bergen matfestival.
Flytende kulturarv fra Skarbø Gard fikk Spesialitet7.9.2025 10:00:00 CEST | Pressemelding
– Hos Skarbø Gard blir eplene foredlet til flytende kulturarv, sa landbruks- og matminister Nils Kristen Sandtrøen under åpningen av Bergen Matfestival.
Smak av Finnskogen: Ebbas Matgleder hedret for Svedjerugkjeks1.9.2025 11:28:58 CEST | Pressemelding
På Smaka på Finnskogen lørdag 30. august ble Svedjerugkjeks fra Ebbas Matgleder tildelt Spesialitet – merkeordningen som viser vei til det beste av norsk lokalmat og -drikke.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom