Rekordopptak på OsloMet – sykepleie mest populært
25.7.2025 11:00:00 CEST | OsloMet | Pressemelding
For første gang har OsloMet sendt tilbud om studieplass til over 10 000 søkere. Sykepleieutdanningen har den største økningen i antall studenter og er det mest populære studieprogrammet.

Samlet sett har 10 086 søkere over hele landet mottatt tilbud om studieplass ved OsloMet gjennom samordna opptak i år.
– Jeg er glad for at stadig flere velger høyere utdanning ved OsloMet. Vi har ansvar for å utdanne til viktige yrker for samfunnet, og vi ser at mange av våre profesjonsstudier er populære blant søkerne, sier prorektor for utdanning ved OsloMet, Silje Fekjær.
Flere studenter på sykepleieutdanningen
I år tar OsloMet opp 120 flere studenter på landets største sykepleieutdanning, noe som er en solid økning fra i fjor. 50 av de nye studieplassene er på vårt nye deltidsstudium i sykepleie på Kjeller på Romerike. I tillegg tar vi opp 70 flere studenter på heltidsstudiet i Oslo.
– Vi er glade for å ønske velkommen 830 nye sykepleiestudenter til høsten. Norge har et stort behov for sykepleiere de neste årene, og det er flott at så mange unge ønsker å bidra inn i helsetjenestene, sier Fekjær.
Prorektoren fremhever også at det er positivt at det nye deltidsstudiet i sykepleie på Kjeller treffer så godt blant søkerne. – Det viser at det er et behov for denne type fleksible studier for dem som ønsker å kombinere høyere utdanning med jobb ved siden av.
Økt konkurranse og flere menn på sykepleie
Poenggrensene for å komme inn på sykepleieutdanningene ved OsloMet har økt mye i 2025, og det er sterk konkurranse om plassene og godt kvalifiserte søkere.
For sykepleie heltid i Oslo er poenggrensen i ordinær kvote 46,5 i år mot 40,2 i fjor. For sykepleie heltid på Kjeller er poenggrensen 45 i år, mens alle kvalifiserte søkere kom inn i 2024. Det nye deltidsstudiet på Kjeller har i sitt første opptaksår en poenggrense på hele 52 poeng.
Antallet mannlige søkere til sykepleierutdanningen ved OsloMet øker, og universitetet har aldri tidligere tilbudt studieplass til så mange menn. I år tar vi opp til sammen 241 menn mot 208 i fjor.
– Vi har jobbet målrettet med rekruttering og å skape gode fellesskap på studiet, sier Fekjær.
Oppgang for lærerutdanninger
Sammenliknet med fjor har flere fått tilbud om studieplass på grunnskolelærerutdanningene og lærerutdanningene i praktiske og estetiske fag. I år har OsloMet sendt ut tilbud om studieplass til 938 studenter mot 504 i fjor.
– Det er viktig for samfunnet at vi utdanner flere godt kvalifiserte lærere. Det er derfor veldig positivt at trenden ser ut til å ha snudd, og at vi kan tilby flere søkere plass på utdanningene, sier Fekjær.
Flere studieplasser til barnevern og sosialt arbeid
Det er stor interesse for bachelorprogrammene i sosialfag og barnevern og et økende behov for denne kompetansen i samfunnet. OsloMet har derfor utvidet tilbudet med 70 nye studieplasser, fordelt med 35 plasser på sosialfag og 35 på barnevern.
– Vi ønsker å bidra til å utdanne flere til disse sentrale velferdsyrkene og det var derfor viktig for oss å kunne tilby plass til enda flere søkere i år, sier Fekjær.
Godt kvalifiserte søkere
Universitetet opplever generelt stor pågang fra godt kvalifiserte søkere, og har mer enn 600 flere kvalifiserte førstevalgsøkere enn i fjor.
Hele 20 av studiene på OsloMet, fra radiografi og anvendt datateknologi til journalistikk og siviløkonom, har i år en poenggrense på over 50.
Elektroingeniørutdanningen har i år doblet antallet kvalifiserte førsteprioritetssøkere etter at studiet er delt i to bachelorprogrammer – elektronikk og automatisering og robotikk.
Stor interesse på Romerike
OsloMet ser en økende interesse for våre studier fra søkere på Romerike. Vi har i år gitt tilbud til 1436 nye søkere fra regionen mot 1270 i fjor. 402 av disse har fått studieplass på studiested Kjeller i Lillestrøm, i fjor fikk 309 søkere tilbud.
– Romerike er en region som har stort behov for mer kompetanse og økt utdanningsnivå i befolkningen, og det er spesielt positivt å se at stadig flere velger å ta utdanning ved vårt studiested på Kjeller, sier Fekjær.
Fortsatt mulig å få studieplass
For de som ennå ikke har fått studieplass er det fortsatt mulig å søke på enkelte utdanninger.
– Hvis du vil studere til høsten er det ennå ikke for sent. Det er ledige plasser flere steder, for eksempel på barnehagelærer, kroppsøvingslærer, eller ingeniør hvis du har matte og fysikk, sier Fekjær.
Ti på topp: poenggrenser OsloMet
- Økonomi og ledelse, årsstudium, 63,9
- Medier og kommunikasjon, årsstudium, 62
- Ortopediingeniør, bachelor, 60,5
- Informasjonsteknologi, årsstudium, 58,7
- Paramedisin, bachelor, 56,8
- Kunst og design - mote og produksjon, bachelor, 55,4
- Økonomi og administrasjon - siviløkonom, 5 år, 55,2
- Radiografi, bachelor, 55,3
- Dokumentasjonsforvaltning, årsstudium, deltid, 55
- Design og kommunikasjon i digitale medier, årsstudium, deltid, 54,5
Ti på topp: Kvalifiserte førstevalgsøkere
- Sykepleie, bachelor, Oslo, 1273
- Økonomi og administrasjon, bachelor, 992
- Fysioterapi, bachelor, 770
- Sosialt arbeid, bachelor, 614
- Administrasjon og ledelse i offentlig virksomhet, bachelor, 508
- Barnevern, bachelor, 503
- Anvendt datateknologi, bachelor, 457
- Økonomi og ledelse, årsstudium, 388
- Grunnskolelærer, 1.-7. trinn, 5 år, 346
- Sykepleie, bachelor Kjeller, 338
Ti på topp: Førstevalgsøkere per studieplass
- Økonomi og ledelse, årsstudium 11,9
- Medier og kommunikasjon, årsstudium, 11,7
- Dokumentasjonsforvaltning, årsstudium, deltid, 8,8
- Paramedisin, bachelor, 7
- Kunst og design - mote og produksjon, bachelor, 6,9
- Fotojournalistikk, bachelor, 6,5
- Radiografi, bachelor, 6,2
- Bibliotek- og informasjonsvitenskap, årsstudium, 5,4
- Informasjonsteknologi, årsstudium, 4,8
- Administrasjon og ledelse i offentlig virksomhet, bachelor, 4,8
Nøkkelord
Kontakter
Ingvild StraumeKommunikasjonsdirektør
Tel:+47 951 85 075ingvild.straume@oslomet.noÅshild LosnegardPressekontakt
Tel:+ 47 970 67 379Ashild.Losnegard@oslomet.noStig NøraSeksjonssjef
Tel:+47 402 47 206stig.nora@oslomet.noOm oss
OsloMet – storbyuniversitetet har cirka 22.000 studenter og 2.600 ansatte, og har studier i Pilestredet og på Kjeller.
OsloMet tilbyr et bredt spekter av høyere utdanning innen profesjonsrettede studier i Norge.
OsloMet er også en ledende leverandør av forskningsbasert kunnskap for velferdssamfunnet.
Følg pressemeldinger fra OsloMet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra OsloMet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra OsloMet
Dette tenker barn og unge om «retusjert person»-merkingen4.5.2026 14:45:31 CEST | Pressemelding
Både barn og unge – og markedsførere – er skeptiske til merkingen av reklame, men av ulike grunner.
Ny rapport om Navs digitalisering: - Kan utfordre rettssikkerheten4.5.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
Ny forskning viser at viktige juridiske valg tas i utviklingen av digitale systemer i Nav. Dette kan få store konsekvenser for borgernes rettssikkerhet og i verste fall føre til feil utfall i enkeltsaker.
Stadig flere velger OsloMet23.4.2026 10:00:00 CEST | Pressemelding
Flere søker seg til helseutdanninger og ingeniørfag på OsloMet, viser årets tall fra Samordna opptak. Også lærerutdanningene viser en positiv tendens.
Fotojournaliststudenter og nødetater trente på kritiske hendelser sammen14.4.2026 10:10:32 CEST | Pressemelding
Førsteårsstudenter i fotojournalistikk ved OsloMet fikk nylig prøve seg i en realistisk fullskala kriseøvelse sammen med helsepersonell, politi og brannvesen. Studentene fikk praktisk trening i breaking‑journalistikk, samtidig som nødetatene fikk øvd på mediehåndtering.
OsloMet tilbyr bachelorstudium i rettsvitenskap fra høsten 202712.3.2026 09:39:38 CET | Pressemelding
Da tar universitetet opp de første 150 studentene på sitt nye bachelorprogram. Utdanningen gir et bredt juridisk grunnlag og åpner dørene til et arbeidsmarked med stor etterspørsel etter juridisk kompetanse.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom