Fortidligfødte kjemper for livet i Gaza
Fortidligfødte spedbarn kjemper for livet i Nord-Gaza samtidig som helsepersonell mangler kritisk medisinsk utstyr som ultralyd og kuvøser og morsmelkerstatning for å holde dem i live.

– Først delte to spedbarn en kuvøse, noe som er helt uakseptabelt og sjokkerende å se. Deretter økte det til tre, og forrige uke var det fem spedbarn som delte en kuvøse. Alle angrepene mot sykehus har ført til at det i dag kun er 36 kuvøser i hele Nord-Gaza. Før krigen startet i oktober 2023 var det 126, sier medisinsk ansvarlig Joanne Perry fra Al Helou-sykehuset.
Når flere babyer deler samme kuvøse, øker risikoen for infeksjon betydelig. Immunforsvaret til nyfødte, spesielt premature, er ennå ikke fullt utviklet.
– En av grunnene til at vi ser så mange premature babyer, er at gravide har fått betydelig dårligere helse. Dette er den tredje turen til Gaza det siste året, og det som er annerledes nå, er at gravide kvinner er alvorlig undervektige og svært anemiske. Det kan føre til komplikasjoner i svangerskapet, blant annet for tidlig fødsel, forteller Perry.
I tillegg lever gravide kvinner under forferdelige forhold, i overfylte tilfluktsrom eller telt uten tilgang til rent vann. Mange kommer seg ikke til svangerskapskontroll på grunn av mangelen på helsetilbud og gjentatte tvangsforflytninger. Dette betyr at risikofylte svangerskap ofte ikke oppdages før det oppstår komplikasjoner – noen ganger for sent.
– Vi ser for tidlige fødsler og spedbarn som blir født med helseproblemer som kunne vært forhindret med selv den mest grunnleggende overvåking, som diagnostisering av lungebetennelse eller hjertefeil, som deretter kan behandles med medisiner. Men vi har ikke dette utstyret på intensivavdelingen for nyfødte. Det finnes ingen ultralyd, ingen røntgen og ofte ikke mulighet til å ta de blodprøvene vi trenger, sier Perry.
Helsepersonellet ved Al Helou-sykehuset står overfor endeløse utfordringer hver dag. Drivstoff står øverst på listen, siden alle sykehusene i Gaza drives av dieselgeneratorer. Drivstoffmangel fører til strømbrudd, som igjen tar livet av nyfødte som er avhengige av oksygen.
– Dessverre mistet vi 14. juli et barn som kunne ha overlevd fordi strømmen gikk og oksygentilførselen ble kuttet, sier Perry og legger til at mangelen på forsyninger er et annet stort problem.
– De er så begrensede at vi må forlenge tiden mellom bleieskift, noe fører til utslett. Vi er alltid i ferd med å gå tom for morsmelkerstatning. Vi oppmuntrer til amming, og vi er stolte av å være et ammevennlig sykehus, men i denne situasjonen kan mange mødre ikke bli igjen for å amme babyene sine hver tredje time. De må ofte ta seg av resten av familien, eller har ikke nok penger til transport og må gå fram og tilbake i timevis.
– Det er hjerteskjærende. Å få barn skal være en tid fylt av glede og håp, men nå er dette overskygget av stress og frykt for mange familier i Gaza. Til tross for alle problemene og stadig mindre ressurser, jobber vi for å gi disse nyfødte babyene best mulig hjelp.
Nøkkelord
Kontakter
Bjørn Ivar VollSenior kommunikasjonsrådgiver og pressekontakt
Tel:(+47) 995 65 076bjorn.voll@legerutengrenser.noOm Leger Uten Grenser
Leger Uten Grenser er en nøytral og uavhengig medisinsk nødhjelpsorganisasjon som redder liv og lindrer nød. Vi rykker ut der nøden er størst, og gir helsehjelp til dem som trenger det mest – uansett hvem, uansett hvor, uansett hvorfor.
Organisasjonen ble stiftet i 1971, og har sørget for helsehjelp til mennesker rammet av krig, kriser og katastrofer i over 50 år. I dag jobber vi i flere enn 70 land.
Følg pressemeldinger fra Leger Uten Grenser
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Leger Uten Grenser på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Leger Uten Grenser
Velkommen til Den store humanitærdebatten20.8.2025 11:51:24 CEST | Presseinvitasjon
Lurer du på hvilke ambisjoner de politiske partiene har på den internasjonale arenaen? Det kan du få svar på hvis du kommer på Leger Uten Grensers paneldebatt på Ingensteds i Oslo i kveld.
Sudan: Minst 40 døde av kolera på en uke15.8.2025 12:59:26 CEST | Pressemelding
Den siste uken har Leger Uten Grenser behandlet over 2300 pasienter og registrerte 40 dødsfall kun i Darfur-regionen vest i Sudan. Det krigsherjede landet opplever det verste kolerautbruddet på mange år.
Rapport: Drap og umenneskeliggjøring ved GHF-drevne matutdelinger i Gaza7.8.2025 19:00:00 CEST | Pressemelding
Siden juni har Leger Uten Grenser behandlet over 1500 pasienter som har blitt skutt og såret ved matutdelingssteder som drives av den såkalte Gaza Humanitarian Foundation (GHF), viser en fersk rapport.
Angrep mot Kyiv truer livsviktig helsehjelp1.8.2025 15:28:09 CEST | Pressemelding
De siste månedene har Kyiv blitt utsatt for stadig flere angrep. Det truer både liv og livsviktig medisinsk behandling i Ukrainas hovedstad.
Alarmerende underernæringskrise i Nigeria28.7.2025 14:24:38 CEST | Pressemelding
Over 650 barn har dødd så langt i år på grunn av manglende tilgang til behandling i Nord-Nigeria. Landet opplever en alarmerende underernæringskrise, og store kutt i internasjonal bistand har fått store konsekvenser.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom