Den Norske Turistforening

Rekordmange på ferie i Norge

Del

Superværet og ønsket om en aktiv sommerferie har trukket folk til hytter både ved sjøen, i skogen og på fjellet. Aldri har DNT hatt flere medlemmer.

Flere vil ha flere opplevelser i ferien, og gjerne i Norge.
Flere vil ha flere opplevelser i ferien, og gjerne i Norge. Marius Dalseg

– Dette viser at vi har klart å få med oss enda flere på tur. Vi øker både blant barn, unge og de godt voksne, og har klart å skape aktiviteter som inspirerer mange, sier konstituert generalsekretær i Den Norske Turistforening, Tor Kåpvik.  

DNT har aldri tidligere hatt så mange medlemmer. Medlemstallet ligger nå på 328.464, en oppgang på 4 prosent fra samme tid i fjor.  

– Vi ser en økende interesse for Norge som ferieland. Ønsket om flotte naturopplevelser og mer aktivitet i ferien trekker flere ut på tur. Samtidig søker mange en enklere ferieform, fjernt fra tidsklemme og mas i hverdagen, sier Kåpvik.  

Flere vil oppleve Norge  

Også hyttene melder om oppgang, både tilbudet langs kysten, i marka og på fjellet. Før sesongen startet viste tall fra bestillingssystemet at DNT aldri hadde hatt flere forhåndsbestillinger, med en økning i antall bestillinger på 10 prosent fra i fjor.  

– Nå har hyttene vært åpne i noen uker, og rapportene fra vertskapene på de betjente hyttene er at det er mange gjester og fulle hus. Det er fint å se at flere oppdager at det finnes et godt og rimelig tilbud som passer for de fleste – i hele landet. Og det er fortsatt ledig plass fremover for de som vil på tur, sier Kåpvik.  

Mange forbinder DNT med fjellet, men foreningen har også et rikt tilbud langs kysten. Kysthyttene til DNT opplever stor interesse, og bruken av fjordhyttene til DNT Oslo og omegn økt med 25 prosent fra i fjor.  

– I Norge er vi så heldige at vi ikke trenger reise langt for å få fantastiske turopplevelser, og du trenger ikke egen hytte for å ha det fint på hyttetur i ferien, sier Kåpvik i DNT. 

Stor oppgang blant barn og unge  

Resultatene viser også aller størst økning blant barn, ungdom og unge voksne. Barnas Turlag (0-12 år) har over 6,4 prosent flere medlemmer i 2025, mens DNT Ung (13-25 år) har hatt en vekst på 5,8 prosent. Den største veksten er det i aldersgruppen 19-25, hvor økningen er på 8 prosent.  

– Det er fint å se at jobben for å utvikle og forbedre tilbudet virker. Og at enkle nærturer og aktiviteter for barn, unge og eldre, vokser parallelt med mer krevende aktiviteter som langturer og toppturer. Dette betyr mye for folks livskvalitet og helse! 

Kåpvik understreker at økt besøk også gir økt ansvar. 

– Medlemsvekst hos oss betyr ikke bare at vi får flere ut på tur og dermed bidrar bedre folkehelse, men også at vi får bedre mulighet til å nå ut med informasjon om hvor viktig det er å ta hensyn til natur og dyreliv når man ferdes i naturen. Det er ekstra viktig når vi ser hvor populært det har blitt å feriere i Norge, legger han til.  

Kontakter

DNTs pressetelefon

Åpen også kveld og helg (ikke sms)

Tel:48450526

Bilder

Medlemstallet blant unge voksne i DNT har økt.
Medlemstallet blant unge voksne i DNT har økt.
Marius Dalseg
Last ned bilde
Mange ønsker en ferie med opplevelser og avkobling fra hverdagen.
Mange ønsker en ferie med opplevelser og avkobling fra hverdagen.
Marius Dalseg
Last ned bilde
DNT mener det er viktig at flere blir glad i friluftslivet og den fine naturen vår, da vil også flere ønske å ta vare på den.
DNT mener det er viktig at flere blir glad i friluftslivet og den fine naturen vår, da vil også flere ønske å ta vare på den.
Marius Dalseg
Last ned bilde
Ferie i Norge er populært.
Ferie i Norge er populært.
Marius Dalseg
Last ned bilde
Mange unge ønsker å ta i bruk DNTs selv- og ubetjente hytter, og søker mot en enklere ferieform.
Mange unge ønsker å ta i bruk DNTs selv- og ubetjente hytter, og søker mot en enklere ferieform.
Marius Dalseg
Last ned bilde
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye