Mange tusen har vært vitne til en drukningsulykke
I en fersk spørreundersøkelse for Tryg Forsikring svarer 6 prosent at de har vært vitne til en drukningsulykke. Det tilsvarer over 200.000 nordmenn. — Alle burde kunne førstehjelp da det ofte er livreddende ved en drukningsulykke, mener Tryg.

Hittil i juli er det registrert minst 9 drukningsulykker i Norge, hvor 6 personer er omkommet. En drukningsulykke skjer når en person får vann i luftveiene. Mange blir reddet i tide, men kan likevel få alvorlige fysiske eller psykiske ettervirkninger.
— Å kunne førstehjelp ved en drukningsulykke kan være forskjellen mellom liv og død. Når noen drukner kan det gå svært raskt – ofte bare minutter – før personen blir bevisstløs og får hjertestans. Da teller hvert sekund, og den første hjelpen som gis på stedet kan være avgjørende, sier kommunikasjonsrådgiver Torbjørn Brandeggen i Tryg Forsikring.
Det er store forskjeller mellom fylkene, viser undersøkelsen. I Vestfold svarer 14 prosent av de spurte at de har vært vitne til en drukningsulykke, i Troms 12 prosent, og i Telemark 11 prosent, mens en finner færrest i Buskerud hvor kun 2 prosent sier de har vært vitne til en drukningsulykke.
Siden 1952 har Tryg fått satt opp over 59.000 livbøyer over hele Norge, noe som har bidratt til å redde anslagsvis over tusen personer fra å drukne. Tryg-bøyen står der folk ferdes ved sjø, elver og vann, som en påminnelse om å være litt ekstra på vakt i vannkanten, og et tegn på at hjelpen er nær dersom ulykken skulle være ute.
***
«Undersøkelsen er gjennomført av analyseinstituttet YouGov. Det er i perioden 2. – 7. juli gjennomført til sammen 1000 CAWI-intervjuer med personer i alderen 18 til 60+ år».
Vedlagte bilder kan fritt benyttes av redaksjonelle medier.
***
(Til red: Fredag markeres Verdens drukningsforebyggingsdag over hele verden for å øke bevisstheten rundt drukningsfare og forebygging globalt og nasjonalt.
Her hjemme blir dagen markert med et offentlig arrangement på Sørenga i Oslo klokken 12 hvor paraplyorganisasjonen Flyte og deres medlemsorganisasjoner, og Tryg, setter fokus på drukningsforebygging i Norge.
Det vil også bli en minnestund over de 95 personene som druknet i fjor, og Tryg vil hedre de ved at det blir satt ut 95 livbøyer. Media er velkommen til å dekke arrangementet.)
Nøkkelord
Kontakter
Torbjørn BrandeggenSenior kommunikasjonsrådgiver
Tel:95217744torbjorn.brandeggen@tryg.noBilder


Vi gjør det enklere å være trygg
For oss i Tryg handler forsikring om så mye mer enn premier og poliser. Det handler om engasjement. Om å bry seg. Om å ta ansvar i en verden som forandrer seg. Om å gjøre det enklere å være trygg. Det handler om å være en trygghetsskaper. Ikke bare i ordet. Men også i handling.
Følg pressemeldinger fra Tryg Forsikring
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Tryg Forsikring på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Tryg Forsikring
Tryg advarer mot ulovlig el-arbeid i hjemmet7.12.2025 07:15:00 CET | Pressemelding
En ny undersøkelse fra YouGov viser at rundt 350–400 000 nordmenn det siste året har gjort elektrisk arbeid hjemme som egentlig skulle vært utført av en registrert elvirksomhet. – Konsekvensene kan bli enorme, advarer pressesjef Ole Irgens i Tryg Forsikring.
En av fire branner starter på komfyren6.12.2025 07:15:00 CET | Pressemelding
Komfyren er den vanligste kilden til brann og branntilløp i norske hjem. – En komfyrvakt kan avverge de fleste av disse brannene, sier pressesjef Ole Irgens i Tryg Forsikring.
Tryg advarer mot dekkslurv på firmabil4.12.2025 07:15:00 CET | Pressemelding
Flere bedrifter har ikke rukket å skifte til vinterdekk på firmabilene sine. Tryg Forsikring har fått inn flere skadesaker knyttet til manglende dekkskift, og advarer om alvorlige konsekvenser.
Gi en røykvarsler til jul i år29.11.2025 07:15:00 CET | Pressemelding
En fungerende røykvarsler redder liv, men mange norske hjem har fortsatt varslere som er altfor gamle. – En røykvarsler kan være den viktigste julegaven du gir, sier pressesjef Ole Irgens i Tryg Forsikring.
Black Friday - i dag smeller det ofte28.11.2025 07:10:00 CET | Pressemelding
For mange er Black Friday den store handledagen, men det har sin pris. I fjor registrerte forsikringsselskapene 2142 bilskader til en kostnad av 67 millioner kroner. I snitt kom det 118 bilskader i timen fra 06 til midnatt. — Det verste tidspunktet er mellom 14 og 15 på ettermiddagen, i fjor tikket det da inn 6 nye bilskader hvert eneste minutt, melder Tryg Forsikring.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom