Regnskap Norge

110 000 foretak står i fare for å få tvangsmulkt

Del

31. juli er fristen for å rapportere inn reelle rettighetshavere til nytt register hos Brønnøysundregistrene. De som glemmer det får tvangsmulkt.

- Det nye registeret, register over reelle rettighetshavere, ble opprettet i fjor høst som ledd i bekjempelse av hvitvasking, terrorfinansiering og økonomisk kriminalitet. Formålet med registeret er å gi oversikt over hvem som egentlig eier hva av virksomheter i Norge, forteller Rune Aale-Hansen, adm. direktør i Regnskap Norge.

31. juli er fristen for å registrere reelle rettighetshavere i nytt register.
31. juli er fristen for å registrere reelle rettighetshavere i nytt register. Nicolas Tourrenc

Formålet med registeret over reelle rettighetshavere, er å gi oversikt over opplysninger om eierforhold og kontroll over virksomheter som driver aktivitet i Norge.

  • Ved å identifisere de reelle rettighetshaverne i en virksomhet, vil offentlige myndigheter, rapporteringspliktige og andre aktører som har tilgang til registeret, blant annet pressen, få informasjon om hvem som egentlig står bak virksomheten. Vi forventer at dette vil være et verdifullt bidrag i kampen mot økonomisk kriminalitet, sier Rune Aale-Hansen adm. direktør i Regnskap Norge: - Grunnen til å rette oppmerksomhet om dette nå, er at fristen for å innrapportere er midt i sommerferien: 31. juli. Vi ser at om lag 110 000 selskaper og andre rapporteringspliktige fortsatt ikke har innrapportert hvem som er reell eier av foretaket. Dersom dette ikke skjer innen fristen påløper tvangsmulkt som potensielt utgjør drøyt 36 000 kroner for én ukes forsinkelser

  • Omfanget varierer naturlig nok mellom fylkene. Finnmark har færrest med 1569 virksomheter, mens i Oslo er det drøyt 21 000 virksomheter som fortsatt ikke har oppfylt registreringsplikten sin. Om alle disse forsømmer seg innebærer det en potensiell inntekt for staten på nesten 4 milliarder kroner - som staten helst ikke vil ha, påpeker Aale-Hansen.

Varsel før gebyr ilegges.

  • Det er ikke mulig å søke om utsettelse med å registrere nødvendige opplysninger. Noe gebyr skal likevel ikke dukke opp overraskende i postkassen, da det gis varsel i Altinn til de som har forsømt sine plikter. Disse får frist på tre uker på å registrere sine rettighetshavere, før dagbøtene begynner å løpe, forteller Regnskap Norge-sjefen og fortsetter: Innrapporteringsplikten gjelder selv om foretaket ikke har aktivitet eller reelle rettighetshavere. Dersom noen er usikker på om selskapet har innrapportert rettighetshavere, kan man sjekke dette i Altinn. Der kan man også sjekke om en selv er innrapportert som reell rettighetshaver.

Fakta:
Informasjon om pliktene ligger på brreg.no/reelle-rettighetshavere

Hva er en reell rettighetshaver?

En reell rettighetshaver er en norsk eller utenlandsk person som oppfyller et eller flere av kriteriene:

  • eier mer enn 25 % av virksomheten,
  • kontrollerer mer enn 25 % av stemmerettighetene i virksomheten,
  • har rettighet til å utpeke eller avsette over halvparten av styremedlemmene i virksomheten,
  • innflytelse/kontroll på annen måte.

Personen er reell rettighetshaver på direkte grunnlag, indirekte grunnlag eller gjennom enighet/avtale.

Tvangsmulkt
Denne ilegges registreringspliktige etter følgende satser:
a) Et halvt rettsgebyr per dag de første åtte uker.
b) Ett rettsgebyr per dag de neste ti uker.
c) Ett og et halvt rettsgebyr per dag påfølgende uker.

Rettsgebyret er for tiden 1 314 kroner. 

Fylkesfordling: Antall virksomheter som er pliktig å sende inn opplysninger til register om reelle rettighetshavere, men ikke har gjort det.

Fylke

Antall virksomheter

Agder

                                              5 794

Akershus

                                                 12 930

Buskerud

                                                   5 050

Finnmark

                                                   1 569

Innlandet

                                                   6 626

Møre og Romsdal

                                                   5 036

Nordland

                                                   4 727

Oslo

                                                 21 171

Rogaland

                                                   8 410

Telemark

                                                   3 869

Troms

                                                   2 948

Trøndelag

                                                   8 708

Vestfold

                                                   4 640

Vestland

                                                 12 752

Østfold

                                                   6 066

Totalt er ca. 461 000 virksomheter registreringspliktige. Per 11. juli kl. 1200 har ca. 351 500 virksomheter sendt inn opplysninger.

Kontakter

Følg pressemeldinger fra Regnskap Norge

Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Regnskap Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.

Siste pressemeldinger fra Regnskap Norge

Regnskap Norge: Rekordhøy innlevering av årsregnskap og skattemeldinger.9.7.2025 08:00:00 CEST | Pressemelding

Ferske tall fra Brønnøysundregistrene viser rekordhøyt antall innleverte årsregnskap. Skatteetaten melder om det samme for skattemeldinger fra næringslivet. – Dette er ikke bare for spesielt interesserte, men for alle som er opptatt av god informasjon om økonomien i norsk næringsliv og at riktige skatter og avgifter betales. I år ser vi rekordhøy innlevering av tidlig rapportering av årsregnskaper og skattemeldinger. Det er en positiv utvikling vi håper fortsetter, sier Rune Aale-Hansen, adm. direktør i Regnskap Norge.

116 000 foretak står i fare for å få tvangsmulkt8.7.2025 07:55:00 CEST | Pressemelding

Mange har fortsatt ikke rapportert inn reelle rettighetshavere til nytt register. Fristen for å unngå tvangsmulkt er 31. juli. - Det nye registeret, register over reelle rettighetshavere, ble opprettet i fjor høst for å motvirke hvitvasking, terrorfinansiering og økonomisk kriminalitet. Formålet med registeret er å gi oversikt over hvem som egentlig eier hva av virksomheter i Norge, forteller Rune Aale-Hansen, adm. direktør i Regnskap Norge.

Endelig – pliktig EHF: Vil redusere næringslivets kostnader med flere milliarder kroner1.7.2025 14:53:23 CEST | Pressemelding

Regjeringen har i dag foreslått å innføre såkalt pliktig e-faktura. Regjeringen anslår at dette vil bidra til å redusere administrative byrder for næringslivet med 9,7 milliarder kroner. – Dette er en merkedag! Regnskap Norge har i lenger tid tatt til orde for en slik løsning. Dette er et viktig bidrag i arbeidet med å redusere administrative kostnader for næringslivet. I tillegg vil dette være nyttig i arbeidet med å bekjempe økonomisk kriminalitet gjennom økt sporbarhet av transaksjoner, sier Rune Aale-Hansen, adm. direktør i Regnskap Norge.

Slakter forslag om utsettelse av betaling på formuesskatt1.7.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding

I går utløp høringsfristen for regjeringens forslag til ordning for utsatt betaling av formuesskatt for personlige skattytere med virksomhetsformue. – Dette er et dårlig forslag. Den foreslåtte ordningen er ikke regningssvarende og løser ikke de underliggende problemene med formuesskatt på arbeidende kapital. Når regjeringen i tillegg foreslår en svært høy rente som del av en løsning, vitner det om liten forståelse for næringslivets utfordringer, sier Rune Aale-Hansen adm. direktør i Regnskap Norge.

I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.

Besøk vårt presserom
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye