Uttak til VM stup og svømming i Singapore
10.7.2025 10:49:59 CEST | Norges Svømmeforbund | Pressemelding
Fra 11. juli til 3. august 2025 er Singapore vertskap for verdensmesterskapet i stup, open water, artistisk svømming, vannpolo, high diving og svømming. Norges Svømmeforbund har tatt ut to stupere og seks svømmere til mesterskapet.

VM i stup: 26. juli – 3. august
Følgende utøvere er tatt ut til å representere Norge i stup:
- Caroline Kupka – Bergen Stupeklubb
Øvelser: 1 meter og 3 meter - Isak Børslien – Bergen Stupeklubb
Øvelser: 3 meter og 10 meter
Trener:
- Espen Bergslien – Norges Svømmeforbund
Mål for VM stup:
Målet er semifinaleplasser for begge utøverne, det vil si topp 18. Det blir en utfordring, ettersom vi møter verdenseliten i hver høyde under VM, men det er absolutt innen rekkevidde dersom våre utøvere har en god dag. Mye avhenger av dagsformen, så vi håper alt klaffer slik at vi minst sikrer semifinale. En finaleplass (topp 12) blir enda tøffere, men det er definitivt noe vi sikter mot, sier landslagstrener Espen Bergslien.
VM i svømming (langbane): 27. juli – 3. august
Følgende svømmere er tatt ut til VM langbane:
- Jørgen Braathen – Lambertseter Svømmeklubb
Øvelser: 50m bryst, 100m bryst - Sander Sørensen – Bærumsvømmerne
Øvelser: 100m fri, 200m fri - Silje Slyngstadli – Bergensvømmerne
Øvelser: 50m bryst, 100m bryst - Markus Lie – OI Svømming
Øvelse: 50m rygg - Jacob Austevoll – Bergen Svømme Club
- Bjørnar Laskerud – Bergen Svømme Club
Øvelse: 50m fri
Stafettlag:
- 4x100m fri, herrer:
Sander Sørensen, Markus Lie, Jacob Austevoll, Bjørnar Laskerud - Antatt 4x100m medley, herrer:
Markus Lie, Jørgen Braathen, Sander Sørensen, Bjørnar Laskerud
Støtteapparat:
- Kay-Arild Paulsen – Norges Svømmeforbund
- Johan Setterberg – Norges Svømmeforbund, analyse
- Christer Kjølholt – Norges Svømmeforbund, fysioterapeut
- Sondre Solberg – Bærumsvømmerne
Mål for VM langbane
For oss handler VM om å bygge erfaring og utvikle både utøvere og trenere. Vi ønsker å redusere prestasjonsgapet mot semifinaler og finaler, styrke konkurranserutinene, levere solide løp og skape et positivt og samlet lagmiljø, sier Arild Tveiten, sportssjef i Norges Svømmeforbund.
Han understreker samtidig at spesielt stafettene er et satsingsområde fremover, og noe NSF satser hardt på å ha med i mesterskapene i tiden som kommer. Derfor er det også tatt ut utøvere med tanke på stafetter under VM.
Jørgen Braathen fra Lambertseter Svømmeklubb er en erfaren svømmer med flere internasjonale konkurranser bak seg. VM i Singapore blir imidlertid hans første verdensmesterskap på langbane.
Jeg gleder meg veldig til å representere Norge ved VM, få kjenne på nivået og måle meg mot de aller beste svømmerne i verden. Selv om det er mitt første langbane-VM, er det på langbane jeg har størst selvtillit. I tillegg får jeg svømme OL-øvelser, noe som gjør det ekstra viktig å prestere godt. Jeg ser virkelig frem til dette, sier Braathen.
Nøkkelord
Kontakter
Kay-Arild PaulsenNorges Svømmeforbund
Tel:97153705Espen Gilje BergslienNorges Svømmeforbund
Tel:9268 3731Cato BratbakkPresident
Tel:94818169cato@medley.noArild TveitenSportssjefNorges Svømmeforbund
Tel:95877026arild.tveiten@svomming.noBilder







Lenker
Norges Svømmeforbund
Hovedmål
Norges Svømmeforbund er en organisasjon som skal arbeide for at alle mennesker gis muligheter til å utøve artistisk svømming, masters, Open Water, stup, svømming, vannpolo og Beachvannpolo ut fra sine ønsker og behov, gjennom å legge til rette for våre aktiviteter til alle i trygge omgivelser.
Tilknytning
NSF er tilsluttet Norges Idrettsforbund (NIF), World Aquatics (tidligere FINA), European Aquatics (tidligere LEN) og Nordic Swimming Federation Associaton (NSFA), og underkastet disse forbundenes lover og regler. Som en følge av tilslutningen til World Aquatics er NSF den eneste organisasjon i Norge som kan organisere svømmeidrett innenfor World Aquatics sine idrettslige jurisdiksjon.

Følg pressemeldinger fra Norges Svømmeforbund
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norges Svømmeforbund på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norges Svømmeforbund
EM bronse til Gabriel Steen10.9.2026 17:46:25 CEST | Pressemelding
Gabriel Steen fra Trondhjems Svømme- og Livredningsklubb (TSLK) svømte torsdag inn til bronse på 100m rygg under EM para i Kocaeli.
Fem norske utøvere klare for EM i para-svømming3.9.2026 08:00:00 CEST | Pressemelding
Fra 7. til 12. september samles Europas beste parautøvere i Kocaeli i Tyrkia når EM para går av stabelen. Norge stiller med fem utøvere, hvorav tre skal delta i sitt første internasjonale mesterskap.
KUD tildeler 400.000 kroner til Landsstevnet i svømming 202724.8.2026 11:32:22 CEST | Pressemelding
Norges Svømmeforbund har fått 400.000 kroner i tilskudd fra Kultur- og likestillingsdepartementet til Landsstevnet i svømming 2027. Tilskuddet skal bidra til at flere svømmere med utviklingshemming får mulighet til å delta, uavhengig av økonomi.
Norsk finale og norsk rekord på EM-langbane13.8.2026 15:00:08 CEST | Pressemelding
Det norske herrelaget på 4x100m fri kvalifiserte seg i formiddag til finalen under EM langbane i Paris. Laget svømte inn til tiden 3.15,23, noe som gir dem den sjuende beste tiden inn i kveldens finale. I tillegg satte Hanne S. Næss ny norsk rekord på 1500m fri med tiden 16.30,08.
Ingeborg V. Løyning til semifinale i EM langbane12.8.2026 12:41:29 CEST | Pressemelding
Ingeborg V. Løyning er tilbake på internasjonalt nivå etter at hun ble mamma for 11 måneder siden. I dag svømte hun seg videre til semifinale på 50m rygg i EM langbane med tiden 28,46, som gir henne 14. beste tid inn i semifinalen.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom