Regnskap Norge: Rekordhøy innlevering av årsregnskap og skattemeldinger.
9.7.2025 08:00:00 CEST | Regnskap Norge | Pressemelding
Ferske tall fra Brønnøysundregistrene viser rekordhøyt antall innleverte årsregnskap. Skatteetaten melder om det samme for skattemeldinger fra næringslivet.
– Dette er ikke bare for spesielt interesserte, men for alle som er opptatt av god informasjon om økonomien i norsk næringsliv og at riktige skatter og avgifter betales. I år ser vi rekordhøy innlevering av tidlig rapportering av årsregnskaper og skattemeldinger. Det er en positiv utvikling vi håper fortsetter, sier Rune Aale-Hansen, adm. direktør i Regnskap Norge.

Siden utbruddet av pandemien har årsoppgjørsarbeidet vært spesielt krevende for næringslivet. Straks pandemien var over lanserte Skatteetaten ny digital skattemelding, som de første årene ga både næringslivet, Skatteetaten og systemleverandører betydelige utfordringer.
- Næringslivet og ikke minst deres nærmeste profesjonelle hjelper, regnskapsførerne, har de siste årene gjort en kjempejobb for å håndtere de utfordringene som har vært, forteller Rune Aale-Hansen, adm. direktør i Regnskap Norge: - Når vi nå ser rekordhøyt antall innleverte årsregnskap og skattemeldinger, er dette et godt tegn på at vi nærmer oss en normalsituasjon hvor de digitale løsningene fungerer som de skal. Det er helt avgjørende for en god og effektiv regnskapsproduksjon.
- Dette er en god utvikling vi håper fortsetter. Det har tross alt vært noen krevende år, spesielt for regnskapsbransjen og systemleverandører, som har all grunn til å være stolt av innsatsen sin. For samfunnet er det viktig at dette fungerer godt. Det handler i bunn og grunn om at riktige skatter og avgifter skal betales – det er jo dette som er med på å finansiere velferdssamfunnet vårt, avslutter Regnskap Norge-sjefen.
Fakta:
Tall fra Skatteetaten per 3. juli:
- 323 000 enkeltpersonforetak (ENK) har levert, noe som tilsvarer 94 prosent av manntallet.
- 365 000 selskaper har levert, noe som tilsvarer 83 prosent av manntallet.
I 2024 var tallene for ENK og selskaper hhv 91 og 67 prosent og året før var tallene 89 og 76 prosent.
Tall fra Brønnøysundregistrene per 30. juni:
|
2025 |
2024 |
2023 |
2022 |
2021 |
2020 |
|
|
Antall leverte årsregnskap |
285 085 |
258 346 |
236 121 |
231 634 |
179 085 |
148 190 |
Kontakter
Bjørn Haakon NilsenSeniorrådgiver kommunikasjonRegnskap Norge
Tel:90627321bjorn.haakon.nilsen@regnskapnorge.noLene N. SundalskleivSeniorrådgiver kommunikasjon (i permisjon)
Tel:47314948lene@regnskapnorge.noFølg pressemeldinger fra Regnskap Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Regnskap Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Regnskap Norge
Økt hvitvasking med kontanter: Regnskap Norge foreslår strengere tiltak24.2.2026 07:45:00 CET | Pressemelding
Fersk rapport fra Økokrim konstaterer at kontanter i økende grad benyttes til hvitvasking. Regnskap Norge oppfordrer til sterkere innsats i kampen mot økonomisk kriminalitet.
Regnskapsførere rapporterer stadig flere mistenkelige forhold til Økokrim18.2.2026 08:00:00 CET | Pressemelding
Regnskapsbransjen tar et stadig større ansvar i kampen mot økonomisk kriminalitet. Nye tall fra Økokrims analyseenhet «Financial Intelligence Unit» (FIU) viser at regnskapsførere i 2025 stod for 278 innrapporteringer, en økning på 37 prosent fra året før og en dobling siden 2023.
Raskere registrering i Brønnøysundregistrene11.2.2026 07:00:00 CET | Pressemelding
– Saksbehandlingstiden hos Brønnøysundregistrene overstiger én måned for meldinger som tidligere ble behandlet på få dager. Det skaper store problemer for næringslivet. Nå gir endelig næringsministeren Brønnøysundregistrene beskjed om å kutte i behandlingstiden i 2026, sier Rune Aale-Hansen, adm. direktør i Regnskap Norge.
Bærekraftsglipp svir for næringslivet28.1.2026 05:50:00 CET | Pressemelding
EU har vedtatt å redusere omfanget av pliktig bærekraftsrapportering, men norske virksomheter må fortsatt forholde seg til dagens regler for regnskapsåret 2025, fordi nødvendige lovendringer ikke rekker å komme på plass i tide. – Det er oppsiktsvekkende at regjeringen glipper på dette og påfører næringslivet nok en byrde, sier Rune Aale-Hansen, adm. direktør i Regnskap Norge.
Teknologiundersøkelsen 2025: Disse systemene er best på pris og fornøydhet22.1.2026 08:00:00 CET | Pressemelding
Regnskap Norges teknologiundersøkelse viser at regnskapsførere som bruker samme leverandør for regnskap, lønn og årsoppgjør er mer fornøyde enn de som kun bruker enkeltmoduler. Samtidig peker undersøkelsen på en tydelig lojalitet mellom regnskaps- og lønnssystemer – og en bransje som foretrekker spesialiserte løsninger for årsoppgjør. Men hvilke systemer gir mest fornøydhet for pengene?
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom