Samarbeid om nytt sentrumshotell i Narvik
Narvikregionen er i en spennende utviklingsfase, og nå skal overnattingstilbudet styrkes. Dronningens gate 27 Narvik AS har inngått en samspillsavtale for detaljprosjektering av nytt sentrumshotell med entreprenøren Peab og arkitektene Krook & Tjäder.

Samarbeidet om å utvikle hotellet som et samspillsprosjekt har pågått over tid. Nå skal partene sammen optimalisere bygget i siste fase før byggestart høsten 2025.
– Hotellet blir plassert sentralt i Narvik, med direkte tilgang til byens mange muligheter, havet, fjellene i regionen og nordsvenske Lappland. Det blir et fullskala hotell med over 200 rom, restaurant, bar og møte- og konferansefasiliteter, forteller John Christian Eriksson fra byggherre Dronningens gate 27 Narvik AS.
Skaper nye arbeidsplasser og inntekter for lokalt næringsliv
Narvik er viktig for Forsvarets utvikling og det private næringslivets vekst i regionen, og hotellprosjektet har sterk forankring både hos det offentlige og det private næringsliv.
– Byen opplever økt interesse som reiselivsdestinasjon og skal blant annet arrangere VM i alpint i 2029. Dette byhotellet forventes å bli godt mottatt og vil i tillegg til selve kapasitetsøkningen i Narvik, skape nye arbeidsplasser og økte inntekter for lokalt næringsliv, sier Eriksson.
Planlegger byggestart til høsten
Forprosjektet skal være ferdig i løpet av september og byggestart er planlagt til høsten 2025. Tilbudsforespørsler for rivning av dagens bygningsmasse er allerede sendt ut, og flere aktører er invitert til å delta i konkurransen.
– For oss i Peab er det utrolig spennende å få bidra i dette prosjektet. Vi har kommet tidlig inn, noe som gir oss muligheten til å utnytte vår kunnskap for å skape gode bygg og holde kostnadene nede. Samtidig gir det gode muligheter for å optimalisere miljøstandarden i prosjektet. Samarbeidet med byggherre og arkitekt fungerer godt, og vi ser frem til å gå i gang med byggingen, sier Peabs distriktssjef Trygve Nilsen.
Moderne arkitektur møter historisk bebyggelse
Hotellet får en grunnflate på cirka 1000 m² og vil strekke seg over fire etasjer ut mot hovedgaten Kongens gate, med en høyere og tilbaketrukket konstruksjon i bakkant. Strukturen og arkitekturen på bygget vil ivareta den spesielle etterkrigsarkitekturen i Kongens gate, samtidig som det fra kulturmyndighetene er gitt rom for en mer moderne arkitektur i den høyreiste delen.
Hotellet vil derfor både gli godt inn i eksisterende bebyggelse samtidig som bygget klart gir utrykk for å være et hotell.
– Dette er på en eiendom som allerede ved gjenreisningen av Narvik etter andre verdenskrig var avsatt til hotellbebyggelse. Det at datidens arkitekter og byplanleggere var forutseende og den gang så at tomtens plassering var ideell til hotell, videreføres derfor i en stil, struktur og innhold som møter fremtidens Narvik, sier John Christian Eriksson.
Fakta
- Prosjekt: Nytt hotell i Narvik
- Omfang: Ca. 200 rom, restaurant, bar og konferansefasiliteter
- Byggherre: Dronningens gate 27 Narvik AS
- Entreprenør: Peab
- Arkitekt: Krook & Tjäder
- Entrepriseform: Samspill i forprosjekt, over i totalentreprise
- Byggestart: Høst 2025
Kontakter
Trygve NilsenDistriktssjef Peab Bygg AS
Tel:+ 47 996 02 714trygve.nilsen@bjorn.noJohn Christian ErikssonDronningens gate 27 Narvik AS
Tel:+47 922 44 536mailto:jce@kgteiendom.noStine GabrielsenKommunikasjonssjef - Peab Norge
Tel:+47 416 51 414stine.gabrielsen@peab.noBilder



Om oss
Peab er Nordens samfunnsbygger med 13 000 medarbeidere og en omsetning på 59 milliarder svenske kroner. Med lokal tilstedeværelse og fokus på egne ressurser utvikler, anlegger og bygger vi hverdagen der livet leves. Hovedkontoret ligger i Förslöv i Skåne, Sverige. Aksjen er børsnotert ved Nasdaq Stockholm. I Norge har Peab ca. 1500 ansatte og en omsetning på ca. 6,4 milliarder kroner.

Følg pressemeldinger fra Peab
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Peab på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Peab
Peab restaurerer Trondenes middelalderkirke19.6.2025 08:00:00 CEST | Pressemelding
Peab Bogstrand AS har inngått kontrakt om vedlikehold og restaurering av taket på Trondenes kirke i Harstad – verdens nordligste middelalderkirke.
Ny leder for Peab Bygg i Telemark og Vestfold27.5.2025 09:17:22 CEST | Pressemelding
Håvard Dybendal overtar ansvaret for Peabs byggvirksomhet i Telemark og Vestfold etter at Lars Hunkilen har valgt å fratre sin stilling i selskapet.
Peab har inngått to nye kontrakter med Trøndelag fylkeskommune23.5.2025 08:00:00 CEST | Pressemelding
Skiltavdelingen i Peab Anlegg har inngått to kontrakter med Trøndelag fylkeskommune til en samlet verdi på nærmere 40 millioner kroner. Kontraktene gjelder rehabilitering av støyskjermer i Trondheim samt ulike trafikksikkerhets- og vedlikeholdstiltak på fylkesveinettet i Trøndelag.
Peab bygger ny trafikkløsning i Trondheim sentrum15.5.2025 15:00:00 CEST | Pressemelding
Peab Anlegg er tildelt oppdraget med å bygge en moderne trafikkløsning i Kongens gate i Trondheim sentrum. Prosjektet er utviklet i samspill med Trøndelag fylkeskommune, og er nå klart for byggestart.
Salgsstart for Einerhagen – en ny, grønn bydel i Tromsø15.5.2025 08:25:15 CEST | Pressemelding
Peab Eiendomsutvikling og Arnestedet Eiendom lanserer nå salget av første byggetrinn i boligprosjektet Einerhagen i Tromsø. Prosjektet vil på sikt bestå av over 600 moderne leiligheter – i naturskjønne omgivelser, men med nærhet til byen.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom