Vet du hvilke vaksiner du bør friske opp?
Mange voksne er usikre på hvilke vaksiner de bør ta. Halvparten av de spurte i en fersk undersøkelse vet ikke hvor ofte oppfriskingsvaksiner bør tas.

Undersøkelsen Norstat har gjort for Apotekforeningen viser at én av fire synes det er vanskelig å vite hvilke vaksiner som er anbefalt, og blant dem som tror de har oversikt er det også mange som bommer.
– Kun 1 av 5 vet hvor ofte det er anbefalt å friske opp pneumokokkvaksinen. Halvparten vet ikke hvor ofte vaksinen mot blant annet kikhoste bør fornyes. Dette tyder på at mange trenger bedre informasjon og oppfølging, sier Hanne Andresen. Hun er farmasøyt og fagdirektør i Apotekforeningen.
9 av 10 ønsker påminnelse
Undersøkelsen viser også at ni av ti over 50 år ønsker en påminnelse om anbefalte vaksiner fra myndighetene. På spørsmål om hvor viktig folk synes det er å få påminnelse fra myndighetene om hvilke vaksiner de anbefales å ta etter fylte 65 år, svarer 87 prosent "ganske viktig" eller "svært viktig".
– Vi synes myndighetene bør ta disse funnene på stort alvor og vurdere tiltak som gir voksne bedre informasjon og enklere tilgang til vaksiner. Det er bekymringsfullt at så mange voksne mangler oversikt over vaksinene de trenger, sier fagdirektøren.
FHI har oversikt over hvilke vaksiner de anbefaler voksne å ta.
60 prosent svarer at de ville vaksinert seg i apotek, dersom det var mulig uten resept.
– Apotekene er en viktig ressurs i helsevesenet. Mange ønsker å bruke dem, og vi må gjøre det enklere å få tilgang til vaksiner, sier Andresen.
Om undersøkelsen:
-
Undersøkelsen er gjennomført av Norstat på vegne av Apotekforeningen i uke 17 og 18.
-
Spørsmålene er stilt til et utvalg på 1091 personer i alderen 50+, hvorav 35 % er i alderen 50-59 år og 65 % er over 60 år.
-
22 prosent svarer “Hvert sjette år” på spørsmål om hvor ofte Fhi anbefaler å ta vaksine mot pneumokokksykdom (lungebetennelse).
-
87 prosent svarer at de synes det er viktig å få en påminnelse fra myndighetene om hvilke vaksiner de er anbefalt å ta etter fylte 65 år.
-
46 prosent svarer “vet ikke” på spørsmålet “Vaksine mot difteri, stivkrampe, kikhoste og polio er en del av barnevaksinasjonsprogrammet. Hvor ofte tror du Folkehelseinstituttet anbefaler å få satt en ny dose av denne vaksinen?” 5 prosent svarer feil svaralternativ.
Nøkkelord
Kontakter
Jostein SoldalKommunikasjonssjef
Tel:91 19 86 62jostein.soldal@apotek.noLenker
Om Apotekforeningen
Apotekforeningen er bransjeorganisasjonen for apotekene i Norge og deres eiere.
Alle apotek, både privat eide og de offentlig eide sykehusapotekene, er medlemmer av Apotekforeningen. Alle medlemsgrupper er representert i Apotekforeningens styre.
Apotekforeningen arbeider med apotekfaglig utvikling, næringspolitikk, teknologi og e-helse, samt formidler kunnskap om bransjen. Vi ivaretar også mange praktiske funksjoner for medlemmene våre.
Følg pressemeldinger fra Apotekforeningen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Apotekforeningen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Apotekforeningen
De over 65 år får ikke livsviktig påminnelse17.6.2025 07:05:00 CEST | Pressemelding
Det nye voksenvaksinasjonsprogrammet er et viktig skritt i riktig retning, men langt fra godt nok. Hvorfor skal det være forskjell på de over 65 og de som fyller 65 i år, spør fagdirektør i Apotekforeningen, Hanne Andresen.
Husk å starte allergibehandlingen i tide15.4.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Ferske tall fra apotekene viser at salget av allergimedisinene økte kraftig i mars, og er seks prosent høyere enn på samme tid i fjor. Hittil i år er salget åtte prosent høyere enn på samme tid i 2024.
Farmasistudenter har gode jobbmuligheter over hele landet25.3.2025 06:30:00 CET | Pressemelding
Akkurat nå går mange ungdommer rundt og lurer på hva de skal studerer til høsten. Apotekene frister med gode jobbmuligheter, god lønn og muligheten til å jobbe over hele landet.
Stor økning i flått-vaksinering18.3.2025 07:35:00 CET | Pressemelding
I fjor ble det solgt 142 000 vaksiner mot skogflåttencefalitt fra apotekene. Nesten 50 000 tok vaksinen i apotek. Nå er tiden for å vurdere å ta vaksinen.
Økt antibiotikabruk er bekymringsfult26.2.2025 17:00:00 CET | Pressemelding
Antibiotikabruken i Norge har økt med 19 prosent fra 2021 til 2024, noe som truer den positive trenden vi har sett de siste årene. Det bekymrer farmasøyt og fagdirektøren Hanne Andresen i Apotekforeningen.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom