Bjerknessenteret for klimaforskning

Norsk professor blir president i EASAC

Del

Lise Øvreås gikk i fjor av som preses i Det Norske Vitenskaps-Akademi. Nå tar hun over som president for EASAC, en sammenslutning av 30 vitenskapsakademier fra hele Europa.

Fotografi av professor Lise Øvreås. Tatt på kontoret hvor Øvreås sitter på en kontorstol vedsiden av datamaskin.
Lise Øvreås Thea Svensson Bjerknessenteret for klimaforskning

– I en tid med økende usikkerhet, spredning av feilinformasjon og svekket tillit til vitenskapen er det avgjørende at beslutningstakere får tilgang til den beste kunnskapen vi har til enhver tid, forteller Øvreås.

EASAC (European Academies’ Science Advisory Council) samler de nasjonale vitenskapsakademiene i EU- medlemslandene i tillegg til Norge, Sveits og Storbritannia for å gi uavhengige forskningsbaserte råd til europeiske beslutningstakere. Gjennom sine tre programmer innen biovitenskap, folkehelse, energi og miljø, formidler EASAC rapporter utarbeidet av uavhengige eksperter.

- At Lise er valgt som leder for dette viktige arbeidet er flott, og vil gi muligheter til å være en sentral del av vitenskapelig rådgivning i Europa, sier Eystein Jansen, en av grunnleggerne av Bjerknessenteret og visepresident i Det europeiske forskningsrådet (ERC).

Vitenskapelige allianser i Europa

Men for Øvreås selv var det ingen naturlig vei som førte henne til politikken. Til daglig jobber hun som professor og forsker i geomikrobiologi ved Universitetet i Bergen og Bjerknessenteret.

– Jeg er jo ikke politiker i utgangspunktet. Veien har blitt til mens jeg har gått, forteller Øvreås.
– Det var ikke et mål for meg å ta et slikt verv, men det er utrolig spennende å se hvor viktig vitenskapen er for politiske beslutninger. Når man jobber med denne type allianser får man en stemme som blir hørt og kan målbære.

Øvreås har vært tilknyttet EASAC i seks år, og har ledet miljøprogrammet siden 2024. Hun beskriver det som en beundringsverdig institusjon hun har lært å kjenne godt. Hun ser stor verdi i å bygge allianser på tvers av Europa.

– Når vi informerer beslutningstakere om utfallet av EASAC rapportene, må forskningen holde høyest mulig kvalitet. Det handler om tilliten til forskerne og forskningen, og det er utrolig viktig at vi bygger opp om den, sier Øvreås.

Kontakter

Bilder

Fotografi av professor Lise Øvreås. Tatt på kontoret hvor Øvreås sitter på en kontorstol vedsiden av datamaskin.
Lise Øvreås
Thea Svensson Bjerknessenteret for klimaforskning
Last ned bilde

Lenker

Følg pressemeldinger fra Bjerknessenteret for klimaforskning

Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Bjerknessenteret for klimaforskning på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.

Siste pressemeldinger fra Bjerknessenteret for klimaforskning

I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.

Besøk vårt presserom
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye