Å Energi og Alcoa inngår kraftavtaler
7.7.2025 12:00:00 CEST | Å Energi | Pressemelding
Å Energi og Alcoa Norway AS har undertegnet nye kraftkontrakter for aluminiumsverket på Mosjøen. Avtalene øker prissikringsgraden ved verket.

Kontraktene har en varighet på tre og et halvt år med oppstart fra 1. juli 2025. De signerte kontraktene kommer på toppen av de fire vindkraftavtalene og den ene Statkraft-avtalen Alcoa Mosjøen allerede har inngått. De nye avtalenes hensikt er å restrukturere og øke prissikringen ved aluminiumsverket, og vil bidra til mer forutsigbarhet. Ingen av de nye kraftkontraktene inneholder opprinnelsesgarantier.
– Vi skal være en sterk partner til norsk industri. Disse kraftavtalene er et godt eksempel på hvordan vi jobber med industrien for å bidra til forutsigbarhet. Vi ser fram imot et godt samarbeid med Alcoa, sier Ingvill Heskestad Mykland, konserndirektør Marked i Å Energi.
- I aluminiumsbransjen er det en klar sammenheng mellom strømpriser og konkurranseevne. Alcoa Mosjøen har allerede en solid kraftavtale-portefølje med vindkraft- og vannkraftavtaler. Ved å gå inn i disse nye avtalene forbedrer vi avtalestrukturen vår ved å få bedre prisforutsigbarhet, noe som gjør det mulig å investere enda mer i verket fremover, sier regionssjef i Alcoa, Tor Arne Berg.
Om Å Energi
Å Energi er Norges største fornybarkonsern med virksomhet i hele verdikjeden, fra kraftproduksjon til sluttkunde. Å Energis visjon er å gi kraft til en fornybar fremtid. Konsernets viktigste samfunnsoppdrag er å øke produksjonen av ren fornybar energi, sørge for at strømmen leveres effektivt gjennom nettet, og utvikle nye og bedre energitjenester i Norge og Norden. Konsernet har over 2000 ansatte i syv land.
Om Alcoa Mosjøen
Alcoa Mosjøen består av en anodefabrikk, elektrolysehaller og støperi og produserer valseemner og støpelegeringsbolter av aluminium. Mosjøen har omtrent 670 heltidsansatte, men sysselsetter betydelig flere når man regner inn underleverandører. Verket produserer rundt 200 000 tonn primæraluminium og 300 000 tonn anoder årlig. Aluminium eksporteres til EU mens anodene benyttes i egen produksjon og til Alcoas aluminiumsverk på Island, Fjardaál. Alcoa Mosjøen er Nord-Norges største landbaserte bedrift i antall ansatte og omsetning. Alcoa Mosjøen er Norges nordligste aluminiumsverk.
Nøkkelord
Kontakter
Ingvill Heskestad MyklandKonserndirektør MarkedÅ Energi
Tel:95 12 66 63ingvill.mykland@aenergi.noJon Anders SkauKommunikasjonssjef i Å Energi
Tel:47 63 50 78jon.anders.skau@aenergi.noBilder


Følg pressemeldinger fra Å Energi
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Å Energi på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Å Energi
Sikrer Otravassdragets nest største magasin for fremtidig kraftproduksjon11.5.2026 08:00:00 CEST | Pressemelding
Å Energi skal gjennomføre et omfattende oppgraderingsprosjekt på dam Botsvatn i Bykle kommune. Dammen tilhører et av de store inntaksmagasinene som sikrer kraftproduksjon i Sør-Norge. Prosjektet har en byggekostnad på rundt 120 millioner kroner.
Årsrapport 2025: Foreslår utbytte på 1,5 milliarder kroner fra Å Energi28.4.2026 08:00:00 CEST | Pressemelding
Å Energi leverte et underliggende resultat etter skatt på 2 459 millioner kroner i 2025. Styret foreslår i sin innstilling til generalforsamlingen et utbytte på 1,5 milliarder kroner. Fremover vil Å Energi fortsette med betydelige investeringer i vannkraft og strømnett.
Legger til rette for både laks og kraft17.4.2026 10:04:11 CEST | Pressemelding
Resultatene i prosjektet «Miljødesign i Mandalselva» har betydning for hele vannkraftsektoren både i Norge og Europa. Prosjektet viser hvordan kunnskap, samarbeid og målrettede tiltak kan gi bedre leveområder og tryggere vandring for laksen, samtidig som en kan drive lønnsom kraftproduksjon.
Oppgraderer lukene ved Åmli kraftverk13.4.2026 09:09:23 CEST | Pressemelding
Å Energi Vannkraft skal oppgradere lukene ved Åmli kraftverk i Arendalsvassdraget. Prosjektet vil sørge for en fortsatt sikker og stabil vannkraftproduksjon, og har en kostnadsramme på nærmere 50 millioner kroner.
Advarer mot usikker is og åpne råker26.3.2026 07:00:11 CET | Pressemelding
Isen på regulerte vann er usikker og skigåere, og andre som ferdes på vann, oppfordres til å være svært forsiktige. I tillegg advares isbadere mot å bade i åpne råker, da disse kan skyldes farlige strømninger i vannet.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom