Arva dobler nettkapasiteten på Nord-Senja
2.7.2025 13:36:03 CEST | Arva | Pressemelding
Arva vil gi store deler av Nord-Senja et kraftløft gjennom å doble kapasiteten i distribusjonsnettet. Løsninga kan være klar allerede neste år og gi mye raskere tilknytning for lokale bedrifter.

Det nye tiltaket Arva planlegger i distribusjonsnettet vil øke kapasiteten med fem megawatt. Dermed kan alle som står i lokal tilknytningskø komme på nett langt tidligere enn ved ei eventuell utbygging av regionalnettet.
Økt kapasitet til lavere pris
– Mesteparten av Nord-Senja vil få doblet kapasiteten i nettet til en lavere kostnad totalt sett, enn ved bygging av nytt regionalnett. Dette kan samfunnet få mye næringsutvikling av, konstaterer Arvas administrerende direktør, Eirin Kjølstad.
Løsninga vil støtte opp under videre vekst i flere lokalsamfunn, men vil ikke dekke de største ambisjonene for industriutvikling i regionen – til det trengs regionalnett. Slike prosjekter er ennå ikke klare til å bestille kapasitet.
Men fem megawatt kan gi rom for 3-4 fiskefabrikker tilsvarende Brødrene Karlsen eller seks hoteller. Det er allerede forespurt tre megawatt til fiskeindustri og hotell.
Sender ut tilbud
– Rett over ferien sender vi ut tilbud til bedriftene basert på behov og beliggenhet. Så snart de forplikter seg til å betale egenandelen, kan bygginga starte, forklarer direktøren.
Hun roser aktørene i området, og særlig Brødrene Karlsen, for gjennomføringskraft og for å gjøre planene på Husøya til virkelighet.
Stabiliserer sårbart nett
Nettet på Senja er en 50 kilometer lang og værutsatt radial. Det betyr at én feil kan slå ut hele området. Ustabil spenning har også vært et problem for næringslivet og fiskeforedlingsbedriftene.
Arva er i gang med å utbedre svakheter som er avdekket i nettet. Sammen med den nye løsninga vil dette redusere mange av utfordringene med strømforsyning i området. Tiltakene er et ledd i ei større satsing Arva har på Senja.
– Vi har samarbeidet tett med næringslivet og realisert innovative løsninger. Blant annet har vi satt inn batterier fra Smart Senja-prosjektet for å stabilisere nettet, sier Kjølstad.
Glad for løsning
Det nye tiltaket er etterlengtet og velkomment for en øykommune i sterk vekst. Ordfører Geir Inge Sivertsen sier kommunen har jobbet tett med næringslivet og Arva for å løse kraftutfordringene på Senja. Manglende nettkapasitet har vært den største flaskehalsen for videre utvikling.
– Senja kommune er derfor svært tilfreds med at Arva nå har funnet en teknisk løsning som dobler nettkapasiteten på Nord-Senja, og at denne kan være realisert allerede neste år. Dette betyr at prosjekter som har ventet på reservert kapasitet i nettet nå kan igangsettes. Dette har stor betydning for en videre positiv utvikling i viktige lokalsamfunn som Fjordgård, Husøy og Botnhamn, sier Sivertsen
Sjømatnæringa er også fornøyd.
– Vi synes det er positivt at Arva har funnet løsninger som kan svare ut noen av de umiddelbare behovene i næringa, sier lederen for Sjømatklyngen Senja, Aleksander Uteng.
Regionalnett på vent
Arva har søkt konsesjon for en ny trafo og 132 kilovolts linje fra Silsand til Stønesbotn, som vil gi mangedoblet kapasitet til hele Nord-Senja, til en prislapp på flere hundre millioner kroner. Men når prosjektet blir realisert er usikkert, grunnet klagebehandling og manglende større bestillinger fra næringslivet.
Inntil videre er det distribusjonsnettet som legger til rette for videre vekst på Nord-Senja.
Nøkkelord
Kontakter
Stina SønvisenKommunikasjonsansvarligArva
Tel:90 02 60 28stina.sonvisen@arva.noBilder

Om Arva
Arva skal inspirere til effektiv energibruk og sikre stabil strømforsyning i dag og for morgendagen. Vi er landsdelens største nettselskap med mer enn en fjerdedel av Nord-Norges befolkning som våre kunder. Sammen skal vi realisere ei felles elektrisk fremtid.
Følg pressemeldinger fra Arva
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Arva på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Arva
Arva bygger strømnettet klart for ekstremvær, beredskap og vekst4.5.2026 07:30:00 CEST | Pressemelding
Mer ekstremvær, strengere beredskapskrav og økende behov for nettkapasitet fra næringsliv og samfunn gjør det nødvendig å forsterke regional- og distribusjonsnettet i Nordland og Troms. I 2025 investerte Arva 607 millioner kroner i strømnettet.
Arva: Stans i tildeling av nettkapasitet viser kritisk behov for handling i nord22.4.2026 16:25:33 CEST | Pressemelding
Statnetts stopp i tildeling av nettkapasitet nord for Svartisen setter store deler av utviklinga i Nord‑Norge på vent. Tiltaket er forståelig av hensyn til forsyningssikkerheten, men viser at Nord-Norge nord for Saltfjellet må prioriteres langt tydeligere, mener Arva.
Arva blir hovedsponsor for Nord-Norges største barnefotballcup21.4.2026 09:11:42 CEST | Pressemelding
Bardufoss cup er blant tiltakene som stikker av med den største tildelinga fra Arvas sponsorpott på rundt 400.000 kroner for 2026. Arva går inn med 75.000 kroner og blir hovedsponsor for cupen.
Arva bemanner opp foran stormvarsel22.3.2026 19:01:14 CET | Pressemelding
Det blåser opp til uvær. Arva bemanner opp med tilgjengelige montører i natt, strategisk plassert langs kysten sør i Nordland, der stormkastene ventes å treffe hardest.
Derfor mistet nesten 4000 strømmen i Bodø11.2.2026 10:29:48 CET | Pressemelding
En feil i Vestbyen trafostasjon førte til et større strømbrudd i Bodø tirsdag kveld. Stasjonen er under ombygging og driftes med mindre fleksibilitet enn normalt. Dermed fikk en mindre feil større konsekvenser enn den ellers ville fått.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom