Kraftig økning: — Bilrutene ryker som aldri før
5.7.2025 07:35:00 CEST | Tryg Forsikring | Pressemelding
Nye bransjetall for første kvartal viser en kraftig økning i antall glasskader blant norske bileiere med hele 25 prosent, sammenlignet med i fjor. — Vi har aldri hatt så mange glasskader i ett kvartal noen gang før, melder Tryg Forsikring.

Forsikringsselskapene registrerte over 91000 glasskader i årets tre første måneder, noe som er ny rekord med god margin. Også kostnadene ved å erstatte glasskadene økte betydelig, med 12 prosent, viser tall fra Finans Norge.
— Det er en økning i antall glasskader vi aldri har sett maken til, bilrutene ryker som aldri før. Mens bilparken har økt med 1,65 prosent siden 2021 har antallet glasskader økt med hele 28 prosent, sier kommunikasjonsrådgiver Torbjørn Brandeggen i Tryg Forsikring.
I fjor registrerte forsikringsbransjen rekordhøye 319000 glasskader på motorkjøretøy, og prognosene tilsier at det blir enda flere i år.
— Vi tror det er flere årsaker til økningen, som at nyere biler har mer glass og er ofte mer utsatt for steinsprut ved at de har større frontvinduer med slakere vinkel, at veiene er i dårlig forfatning med hull og grus liggende mange steder, at store elbiler har bredere dekk og akselerer så kraftig at det blir mer steinsprut, samt at flere melder inn skade på forsikringen da det er blitt mye dyrere å dekke en skade selv, sier Brandeggen.
Ved nyttår var det 2,87 millioner private personbiler her i landet, hvorav andelen elbiler utgjorde 27,4 prosent. Tall for Tryg viser at 4 av 10 glasskader i fjor var i en elbil, noe som indikerer en høyere skadefrekvens for glasskader enn på fossile biler.
Har du fått en «rose» i ruten bør du kontakte ditt forsikringselskap. En mindre steinsprut er ofte enkel å reparere og har du glassforsikring slipper du som regel egenandel. Kjører du for lenge kan ruten sprekke og da må den skiftes, noe som utløser en egenandel.
Nøkkelord
Kontakter
Torbjørn BrandeggenSenior kommunikasjonsrådgiver
Tel:95217744torbjorn.brandeggen@tryg.noBilder


Vi gjør det enklere å være trygg
For oss i Tryg handler forsikring om så mye mer enn premier og poliser. Det handler om engasjement. Om å bry seg. Om å ta ansvar i en verden som forandrer seg. Om å gjøre det enklere å være trygg. Det handler om å være en trygghetsskaper. Ikke bare i ordet. Men også i handling.
Følg pressemeldinger fra Tryg Forsikring
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Tryg Forsikring på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Tryg Forsikring
Alle trenger å gjøre dette på hytta1.4.2026 07:15:00 CEST | Pressemelding
Nordmenn strømmer til hyttene sine i påsken, men samtidig øker risikoen for hyttebrann. Mange hytter mangler fungerende røykvarslere, og har et pulverapparat som står stille og trenger å bli snudd, viser undersøkelser for Tryg Forsikring.
Ta båtpussen på alvor – unngå havari og dyre skader31.3.2026 12:20:16 CEST | Pressemelding
– Etter en lang vinter er det endelig tid for å klargjøre fritidsbåten for en ny sesong. Nye tall viser at risikoen for båtskader har økt betydelig de siste årene. Tryg Forsikring oppfordrer derfor båteiere til å være ekstra grundige med vårpussen.
Pass opp for påsketyver i fjellheimen30.3.2026 07:15:00 CEST | Pressemelding
Flere tusen nordmenn skal leie skiutstyr i påsken. Tryg Forsikring oppfordrer til å være på vakt når du er i skibakken.
Advarer hundeeiere i påskefjellet29.3.2026 07:45:00 CEST | Pressemelding
Tryg Forsikring oppfordrer hundeeiere til å være ekstra oppmerksomme når de tar med sin firbeinte venn i skiløypen i påsken. Hvert år registrerer selskapet kuttskader på hunder som følge av ski med stålkanter og skistaver.
Frykter påsketyver28.3.2026 07:45:00 CET | Pressemelding
Svært mange nordmenn reiser på ferie i påsken. Noen av dem får seg en ubehagelig overraskelse når de kommer hjem til en bolig som har hatt ubudne gjester. – Ikke ta for lett på sikring av hjemmet før du reiser bort, advarer Tryg Forsikring.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom