Betydelig økning i skader og kostnader
22.7.2025 08:05:08 CEST | Tryg Forsikring | Pressemelding
Både skadefrekvensen og kostnadene for firmabiler har økt jevnt og trutt de siste årene. Nå oppfordrer Tryg Forsikring til å ta forholdsregler for å redusere skadene.

— De siste årene har vi sett flere skader og høyere uttaler utbetalinger knyttet til firmabiler, sier Espen Borge, kommunikasjonsrådgiver i Tryg.
Ifølge tall fra Finans Norge ser man en økning på nesten 20 prosent i kaskoskader sammenlignet med 2023.
— Krevende vintervær har ført til flere kollisjoner enn tidligere, noe som blant annet har sørget for økt bruk av leiebil. Kombinerer du dette med høy inflasjon og en verden preget av høy usikkerhet, får du lengre leveringstid på deler i tillegg til prisøkninger, sier Borge.
I tillegg trekker han frem eneulykker, småbulker, kollisjoner og parkeringsskader som de mest vanlige skadene.
— Dette er ofte skader som kommer som følge av stress, dårlig vær og manglende planlegging. Vi anbefaler å planlegge jobbdagen etter værforholdene dersom det er mulig. Det er lettere å unngå skader når veiene er tørre og vindusviskerne ikke må jobbe for fullt, sier han.
Tyveriutsatt
Tyverier og innbrudd preger også skadebildet – spesielt blant håndverkerne.
— Disse bilene brukes nærmest som mobile verktøykasser, fullspekket med dyrebart verktøy. Driller, sager, lasere og spesialutstyr er attraktivt for tyvene - og lett omsettelig, sier Borge.
Han råder til å unngå å parkere kjøretøyet på ubevoktede byggeplasser eller industriområder midt på natten hvis det er mulig.
— Det er også lurt å bruke låsbare verktøykasser inne i bilen, sier han.
Nøkkelord
Kontakter
Torbjørn BrandeggenSenior kommunikasjonsrådgiver
Tel:95217744torbjorn.brandeggen@tryg.noBilder

Vi gjør det enklere å være trygg
For oss i Tryg handler forsikring om så mye mer enn premier og poliser. Det handler om engasjement. Om å bry seg. Om å ta ansvar i en verden som forandrer seg. Om å gjøre det enklere å være trygg. Det handler om å være en trygghetsskaper. Ikke bare i ordet. Men også i handling.
Følg pressemeldinger fra Tryg Forsikring
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Tryg Forsikring på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Tryg Forsikring
Unge aner ikke om de er forsikret14.8.2026 07:15:00 CEST | Pressemelding
Tusenvis av studenter flytter hjemmefra og inn i kollektiv denne måneden, og august er høysesong for «studentskader». Samtidig viser tidligere undersøkelser gjennomført for Tryg Forsikring at én av tre mellom 18 og 29 år enten ikke har, eller ikke vet om de har innboforsikring.
Altfor mange glemmer smartklokken sin11.8.2026 07:15:00 CEST | Pressemelding
I 2025 mottok Tryg Forsikring nærmere 700 skademeldinger fra fortvilte smartklokkeeiere. Nesten to av ti saker handlet om klokker som var mistet eller glemt igjen.
Hyttevannskader kan koste en halv milliard5.8.2026 07:15:00 CEST | Pressemelding
Vannskader på norske hytter økte kraftig på starten av året, og bransjestatistikk viser at antall skader kommer til å passere 10.000 i 2026. Det er en økning på over 50 prosent. – Mange av skadene har ikke blitt oppdaget før i sommer, og ble langt større enn de hadde trengt å være, sier kommunikasjonsrådgiver Espen Borge i Tryg Forsikring.
Tryg Forsikring: Kraftig vekst i salget av innboforsikringer etter brannen i Krokstadelva1.8.2026 07:15:00 CEST | Pressemelding
Storbrannen i Krokstadelva har fått mange til å se nærmere på sin egen forsikringssituasjon. I ukene etter brannen har Tryg registrert en kraftig økning i salg av innboforsikringer. Samtidig har mange kunder valgt å øke dekningen på innboforsikringen de allerede har.
Én av fem har aldri fått opplæring i livredning24.7.2026 07:15:00 CEST | Pressemelding
20 prosent av voksne nordmenn svarer at de aldri har fått opplæring i livredning, og i Oslo er andelen enda høyere. Der svarer tre av ti at de enten ikke har fått slik opplæring, eller ikke vet om de har fått det, viser en fersk undersøkelse gjennomført for Tryg Forsikring.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom