Ta vare på kjæledyret i sommervarmen
8.7.2025 07:35:53 CEST | Tryg Forsikring | Pressemelding
Nå stiger temperaturen i Sør-Norge, og hetebølgen kan nærme seg 30 grader. Men for våre firbeinte venner kan varmen by på utfordringer. — Vi får jevnlig inn skademeldinger der høye temperaturer har medført problemer, sier Kari Beate Stenseth, sjef for dyreforsikringer i Tryg Forsikring.

Når gradestokken passerer 20 grader eller mer kan det bli svært varmt i solen, ikke minst for hunder og katter med mye pels. Alle eiere bør se ekstra godt til kjæledyrene sine i heten. Ifølge den digitale veterinærtjenesten FirstVet omkommer flere hunder på grunn av heteslag etter å ha blitt etterlatt i bil.
— Aldri la hunden din være innelåst i bilen når solen steker. Den bilen du parkerte i skyggen har kanskje fått sol på seg innen du er tilbake. I tillegg kan hunder få heteslag av for lange turer i varmt vær, uten mulighet til å kjøle seg ned eller få i seg vann, sier Stenseth.
Symptomer på heteslag for hunden er at den søker mot vann eller legger seg mot kalde gulv slik at magen avkjøles. I tillegg kan den pese, sikle, ha tørre og røde slimhinner og bli urolig. Katter kan virke forvirret og sjanglete, få økt kroppstemperatur og få rødt eller hvitt tannkjøtt.
— Skulle hunden begynne å pese kan du kjøle den ned med hageslangen, og sett ut rikelig med vann – både utenfor og inne i huset. Mange hunder liker også å bade, så ta den gjerne med på en dukkert, sier hun.
Flere farer
I tillegg til heteslag er det flere ting å være oppmerksomme på nå i sommermånedene. Potebrannskader, sår- og kuttskader, flåttbitt og hoggorm kan spolere sommeren for din beste venn.
— Hoggorm og flått er alltid en fare – så ha hunden i bånd der hoggormen ferdes, og bruk flåttmiddel. Unngå også lange turer på varm asfalt, det gir risiko for brannskader på potene. Et lurt tips er å sjekke med hånden din først – er det for varmt for deg er det for varmt for hunden også, sier Stenseth.
Vedlagte bilder kan fritt benyttes av redaksjonelle medier.
Nøkkelord
Kontakter
Torbjørn BrandeggenSenior kommunikasjonsrådgiver
Tel:95217744torbjorn.brandeggen@tryg.noBilder


Vi gjør det enklere å være trygg
For oss i Tryg handler forsikring om så mye mer enn premier og poliser. Det handler om engasjement. Om å bry seg. Om å ta ansvar i en verden som forandrer seg. Om å gjøre det enklere å være trygg. Det handler om å være en trygghetsskaper. Ikke bare i ordet. Men også i handling.
Følg pressemeldinger fra Tryg Forsikring
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Tryg Forsikring på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Tryg Forsikring
Unge mest tilbøyelige til å svindle med reiseforsikringen10.2.2026 07:15:00 CET | Pressemelding
En undersøkelse gjennomført for Tryg Forsikring viser at unge voksne oftere enn eldre oppgir at de har overdrevet krav på reiseforsikringen.
Kun 1 av 4 har byttet ut gamle kobberrør8.2.2026 07:45:00 CET | Pressemelding
I en fersk spørreundersøkelse for Tryg Forsikring svarer kun 1 av 4 at de har skiftet ut gamle kobberrør med moderne plastrør i boligen sin. Halvparten av de spurte vet ikke hvilke type vannrør de har i huset. — Mange vann- og frostskader kunne vært unngått med nyere vannrør og bedre isolasjon, mener Tryg.
Mange har altfor gamle varmtvannsberedere7.2.2026 07:45:00 CET | Pressemelding
I en fersk spørreundersøkelse for Tryg Forsikring svarer 3 av 10 at varmtvannsberederen i huset er over 10 år, mens 12 prosent svarer at den er over 20 år gammel. — Mange undervurderer risikoen med å ha en gammel varmtvannsbereder, hvor faren for lekkasje eller branntilløp er betydelig, mener Tryg.
2 av 10 bruker mer strøm med Norgespris5.2.2026 07:15:51 CET | Pressemelding
I en fersk spørreundersøkelse for Tryg Forsikring blant husholdninger som har Norgespris, svarer 2 av 10 at de bruker mer strøm enn før til å varme opp hele boligen når det er sprengkaldt. — Med flere som varmer opp rom som før var lukket og kalde, forventer vi færre frostskader, mener Tryg.
Frostskader kan gi alvorlige konsekvenser for kjæledyr1.2.2026 07:15:00 CET | Pressemelding
Sprengkulde preger store deler av landet. Det kan føre til alvorlige frostskader for våre firbeinte venner, advarer Tryg Forsikring.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom