NAF

NAF: - Følg køen

Del

Forbikjøring sparer lite tid i sommertrafikken. Faktisk øker køene og man får dårligere trafikkavvikling når bilister velger å kjøre forbi på steder der det er tett trafikk. Hold køen, er NAF sitt sensommertips.

NAFs råd til feriebilister med hjemlengsel er å ta det med ro. - Det er lite å spare på å kjøre forbi, sier rådgiver i NAF, Jan Harry Svendsen.
NAFs råd til feriebilister med hjemlengsel er å ta det med ro. - Det er lite å spare på å kjøre forbi, sier rådgiver i NAF, Jan Harry Svendsen. NAF

På en strekning over 10 kilometer sparer du 50 sekunder dersom fartsgrensen er 80 og du velger å kjøre i 90 kilometer i timen.  

- Det er lite å spare på å kjøre over fartsgrensen. Samtidig vet vi at faren for ulykker øker når farten øker. Vårt klare råd er å følge køen der det er tett trafikk og vurdere nøye om det er nødvendig å kjøre forbi, sier Jan Harry Svendsen, rådgiver i NAF 

Få steder å kjøre forbi 

Han understreker at det ikke er lov å bryte fartsgrensen når du kjører forbi annen trafikk. 

- Fartsgrensen gjelder også ved forbikjøring. Det er ikke slik at man kan bryte den og kjøre for fort bare for å komme seg raskt forbi, sier NAF-rådgiveren. 

Det betyr at det er svært få steder på to-feltsveier der du kan gjøre en trygg forbikjøring. 

- Derfor har vi også en klar oppfordring til de som kjører med campingvogn, bobil eller av andre grunner kjører under fartsgrensen. Sjekk om det dannes kø bak deg, og gjør det det, slipp andre forbi dersom du kjører en del saktere enn fartsgrensen, sier Svendsen.  

Kontakter

Om oss

Hver tiende nordmann og 25 prosent av alle personbileiere er medlem i NAF. Dette gjør oss til Nordens største interesse- og forbrukerorganisasjon med nærmere 500 000 medlemmer. Organisasjonen er landsomfattende med 67 lokalavdelinger, 450 ansatte og ca. 2000 frivillige. NAF er en engasjert og markant samfunnsaktør som arbeider aktivt for at norske trafikanter skal kunne reise sikkert, effektivt og miljøvennlig. NAFs virksomhet omfatter kontroll og testing av biler ved 44 NAF-sentre, trafikkopplæring, veihjelp, reise, handel, juridisk bistand og forbrukerrådgivning m.m. Etter avtale med Vegdirektoratet driver NAF 27 øvingsbaner i Norge.

Følg pressemeldinger fra NAF

Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NAF på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.

Siste pressemeldinger fra NAF

I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.

Besøk vårt presserom
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye