Rekordmange kjæledyr forsikret
3.7.2025 07:15:00 CEST | Tryg Forsikring | Pressemelding
Ved utgangen av det første kvartalet i år var nesten 350.000 kjæledyr forsikret i Norge, viser tall fra Finans Norge. – Pilen går i riktig retning, men fortsatt er det bare rundt 30 prosent av norske hunder og katter som er forsikret, sier Kari Beate Stenseth, skadesjef for dyreforsikringer i Tryg Forsikring.

Ifølge DyreID eksisterer det omtrent 1,2 millioner kjæledyr i Norge i dag – anslagsvis 620.000 katter og 590.000 hunder.
– Nesten hver tredje husstand har en hund eller katt i Norge, og da er urovekkende at flesteparten av dem ikke er forsikret dersom den firbeinte skulle skade seg eller bli syk, sier Stenseth.
Trygs egne tall viser at rekordmange oppsøkte en veterinær i fjor. Mage- og tarmproblemer, tannbehandling og muskel- og leddplager var de vanligste årsakene til veterinærbehandling.
– I snitt kostet veterinærsakene omtrent 8000 kroner, og er det snakk om kirurgiske inngrep snakker vi fort flere titalls tusen. Man burde aldri vegre seg for å dra til dyrlegen, så vi oppfordrer alle kjæledyreiere til å sjekke at deres hund eller katt er riktig forsikret.
Pass på i sommer
Sommermånedene er høytid for skader på våre firbeinte venner, og heteslag, potebrannskader, og sår- og kuttskader er bare noe av det som kan ramme din beste venn.
– Sørg for at kjæledyret ditt har tilgang til skygge og drikkevann når det blir hett ute, og unngå lange turer med hunden på varm asfalt. I tillegg kan det være lurt å følge med på hud og pels for tegn på hudproblemer, sier Stenseth.
Vedlagte bilder kan fritt benyttes av redaksjonelle medier.
Kontakter
Torbjørn BrandeggenSenior kommunikasjonsrådgiver
Tel:95217744torbjorn.brandeggen@tryg.noBilder


Vi gjør det enklere å være trygg
For oss i Tryg handler forsikring om så mye mer enn premier og poliser. Det handler om engasjement. Om å bry seg. Om å ta ansvar i en verden som forandrer seg. Om å gjøre det enklere å være trygg. Det handler om å være en trygghetsskaper. Ikke bare i ordet. Men også i handling.
Følg pressemeldinger fra Tryg Forsikring
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Tryg Forsikring på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Tryg Forsikring
Tyveri av kjøretøy øker24.9.2026 11:30:00 CEST | Pressemelding
I løpet av årets to første kvartaler er det stjålet over 1300 kjøretøy i Norge, en økning på fem prosent, viser bransjestatistikk. – Det tilsvarer faktisk syv tyverier hver eneste dag, sier Espen Borge, kommunikasjonsrådgiver i Tryg Forsikring.
Flere utleiekonflikter enn før20.9.2026 07:45:00 CEST | Pressemelding
Husleietvistutvalget mottok i fjor nær 20 prosent flere saker enn året før, og antallet utleiekonflikter øker. Nå advarer Tryg Forsikring mot å tro at alle tap og skader i et leieforhold dekkes av en vanlig boligforsikring.
Dette glemmer altfor mange studenter19.9.2026 07:45:00 CEST | Pressemelding
Titusenvis nye studenter har nå flyttet inn i leiligheter, hybler eller kollektiv. Mange bor alene eller med andre for første gang, men få har erfaring med å ta ansvar for egen brannsikkerhet.
Antall utleiekonflikter øker17.9.2026 07:15:00 CEST | Pressemelding
Husleietvistutvalget mottok i fjor nær 20 prosent flere saker enn året før, og antallet utleiekonflikter øker. Nå advarer Tryg Forsikring mot å tro at alle tap og skader i et leieforhold dekkes av en vanlig boligforsikring.
Tryg forsikring vil forby elsparkesykler som enkelt kan trimmes15.9.2026 07:15:00 CEST | Pressemelding
Det må bli forbudt å selge elsparkesykler i Norge dersom fartssperren enkelt kan fjernes eller omgås. Tryg Forsikring mener et slikt forbud bør innføres før sesongen 2027.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom