Ikke la tyvene spolere bilferien
De siste to årene har tyverier fra bil økt med nesten 30 prosent. Nå advarer Tryg Forsikring mot å la verdisaker ligge synlig i bilen – spesielt i sommerferien.

– Mange av tyvene bryr seg ikke om selve bilen din, de vil ha det som ligger inni. Bilister på ferie bruker ofte bilen som lagringsplass - noe som kan gjøre din bil til et ekstra lett bytte i ferien, sier Espen Borge, kommunikasjonsrådgiver i Tryg.
Ifølge Statens Vegvesen planlegger hver tredje nordmann å ta sommerferien i bilen i år - det er gode nyheter for tyvene. Tall fra Finans Norge viser at det i 2024 ble registrert nesten 7000 tilfeller av tyverier fra bil, som kostet forsikringsbransjen over 230 millioner kroner.
– Mange tenker nok at det går bra å la sekk, PCer, klokker og andre verdisaker ligge synlig i bilen når den parkeres. Men det tar bare sekunder for en tyv å knuse ruten din og forsvinne for godt med dine verdisaker, sier Borge.
Tyveriene skjer ofte på parkeringsplasser ved turistattraksjoner, badeplasser, kjøpesentre og rasteplasser – altså steder hvor bilen ofte blir stående lenge.
– Ikke legg noe synlig i bilen, og lås det aller helst inn i hanskerommet om det er plass til det – uavhengig av hvor lenge du har tenkt til å bli borte. I tillegg anbefaler vi alltid å parkere på godt opplyste og synlige steder – gjerne et sted der du kan holde et øye med bilen, sier Borge.
Tips for en tryggere bilferie
- Ta med deg verdisaker, eller gjem dem godt før du parkerer.
- Lås bilen
- Parker på godt opplyste og synlige steder.
- Bruk alarm eller kamera hvis du har det.
Nøkkelord
Kontakter
Torbjørn BrandeggenSenior kommunikasjonsrådgiver
Tel:95217744torbjorn.brandeggen@tryg.noBilder


Vi gjør det enklere å være trygg
For oss i Tryg handler forsikring om så mye mer enn premier og poliser. Det handler om engasjement. Om å bry seg. Om å ta ansvar i en verden som forandrer seg. Om å gjøre det enklere å være trygg. Det handler om å være en trygghetsskaper. Ikke bare i ordet. Men også i handling.
Følg pressemeldinger fra Tryg Forsikring
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Tryg Forsikring på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Tryg Forsikring
Nå skal båten opp11.10.2025 07:15:00 CEST | Pressemelding
Hos Tryg Forsikring er 1. november siste frist for å få båten på land for dem som har den i vinteropplag. Selskapet får jevnlig inn saker på båter som egentlig ikke skulle vært på sjøen.
Over 2400 skader meldt til Tryg etter Amy9.10.2025 11:14:41 CEST | Pressemelding
Ekstremværet Amy er over, og selv om nye skademeldinger fortsatt tikker inn, er det i et helt annet tempo enn da det stod på som verst. Hittil har Tryg Forsikring mottatt 2406 skademeldinger, og selskapet forventer at skadetallet vil øke noe.
Over 1000 skader meldt til Tryg etter Amy5.10.2025 18:21:21 CEST | Pressemelding
Ekstremværet Amy har ført til omfattende skader i store deler av Sør-Norge. Tryg Forsikring har nå mottatt over 1000 skademeldinger, og tallet stiger fortsatt. De fleste skadene gjelder vind og vanninntrenging i private boliger. Vestland, Rogaland, Vestfold og Telemark står alene for mer enn 70 prosent av sakene.
Ekstremværet Amy: 570 skader meldt – Tryg bemanner opp og venter flere4.10.2025 15:46:28 CEST | Pressemelding
Ekstremværet Amy har ført til et betydelig antall skader langs kysten av Sør- og Vestlandet, og uværet er nå på vei videre østover. Lørdag klokken 16.00 hadde Tryg Forsikring registrert 570 skademeldinger, og antallet øker fortsatt.
Over 300 skader meldt etter ekstremværet Amy – Tryg Forsikring venter enda flere4.10.2025 11:25:21 CEST | Pressemelding
Tryg Forsikring melder om omfattende skader etter ekstremværet Amy, som har rammet store deler av Sør-Norge. – Klokken 12.00 lørdag hadde vi passert 300 skademeldinger, og antallet stiger time for time, sier pressesjef Ole Irgens i Tryg.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom