I dag får Konkurransetilsynet et nytt verktøy for å bekjempe alvorlige konkurranseproblemer
Markedsetterforskning er et nytt verktøy for Konkurransetilsynet, som kan bidra til bedre konkurranse. God konkurranse er viktig for at forbrukerne skal få rimelige priser og godt utvalg. Markedsetterforskning vil gjelde for alle markeder, inkludert dagligvarebransjen. Reglene om markedsetterforskning trer i kraft 1. juli.
– Dårlig konkurranse fører til økte priser og mindre utvalg. Det merkes på lommeboken til folk hver dag. Markedsetterforskning vil gi Konkurransetilsynet et kraftfullt verktøy for å bekjempe alvorlige konkurranseproblemer. Verktøyet kan brukes i alle markeder der konkurransen er eller står i fare for å bli begrenset, sier næringsminister Cecilie Myrseth.
Tidligere har ikke Konkurransetilsynet kunnet gripe inn mot konkurranseproblemer med mindre det er brudd på konkurranseloven. Loven om markedsetterforskning endrer på dette, og innebærer at Konkurransetilsynet, etter en grundig undersøkelse, kan treffe tiltak for å styrke konkurransen hvis det avdekkes alvorlige konkurranseproblemer.
– Dette vil være bra for forbrukerne. Nå kan Konkurransetilsynet forebygge konkurranseproblemer før de vokser seg store, ved å sette inn målrettede tiltak på et tidligere tidspunkt, sier næringsminister Myrseth.
Markedsetterforskning kan være inngripende. Det skal derfor være høy terskel for å sette inn tiltak. Konkurransetilsynet skal ha dialog med alle berørte aktører. Før tilsynet starter en markedsetterforskning må de gjennomføre en åpen høring. Det er viktig for at Konkurransetilsynet skal kunne treffe målrettede og effektive tiltak som er forholdsmessige, og som ikke går lenger enn nødvendig.
Kontakter
Pressevakt NFD
902 51 303 (ikkje SMS)
Om oss
Nærings- og fiskeridepartementet (NFD) utformar ein framtidsretta nærings- og sjømatpolitikk.
Innsyn: NFDs postjournal er søkbar hos www.eInnsyn.no
Du kan følgje NFD på LinkedIn og Flickr, og regjeringa på X/Twitter og Facebook

Følg pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Nærings- og fiskeridepartementet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Fiskeri- og havministeren til Husøydagan og Arctic Race7.8.2025 08:00:00 CEST | Pressemelding
Fiskeri- og havminister Marianne Sivertsen Næss besøker Senja for deltakelse på Husøydagan lørdag 9. august.
Presseinvitasjon: Næringsministeren til Arctic Race of Norway6.8.2025 07:45:26 CEST | Presseinvitasjon
Næringsminister Cecilie Myrseth er i Troms 6.-10. august for å blant annet delta på Arctic Race of Norway og møte næringsliv og lokalbefolkningen i regionen.
Presseinvitasjon: Fiskeri- og havministeren til Varangerseminaret5.8.2025 08:07:31 CEST | Pressemelding
Fiskeri- og havminister Marianne Sivertsen Næss besøker Vadsø for deltakelse på Varangerseminaret 7. august.
Presseinvitasjon: Næringsminister Cecilie Myrseth til Haugesund og Sauda4.8.2025 15:12:55 CEST | Pressemelding
Tirsdag 5. august kommer næringsminister Cecilie Myrseth til Haugesund for å presentere regjeringens nye strategi for leverandørindustrien til havvind. Og hun reiser til Sauda for å besøke Eramet og høre mer om hvordan de berøres av endringene i internasjonal handel.
Presseinvitasjon: Næringsminister Cecilie Myrseth besøker Lofoten i helgen2.8.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Næringsminister Cecilie Myrseth besøker Lofoten og møter innbyggere og reiselivsbedrifter lørdag 2. august og søndag 3. august.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom