Tolletaten avdekket smugling av kokain i BH
I slutten av april stoppet tollerne på Oslo lufthavn en kvinne som forsøkte å smugle kokain. Beslaget hadde en estimert gateverdi på nesten én million kroner.

Beslaget ble gjort i forbindelse med en identitetskontroll og samtale med en kvinnelig reisende som ankom fra Spania.
På grunn av mistanke under samtalen ble det besluttet å gjennomføre en mer inngående kontroll.
– Det ble utført visitasjon og kvinnens BH vekket raskt interesse hos tollerne. Den hadde en unormal form og var usedvanlig tung, sier avdelingsdirektør Stina Smedsrud.
Det ble gjort et snitt i BH-en og da kom en pakke i gjennomsiktig plast til syne. Etter en test ble det påvist at det var kokain, og BH-en med innhold ble veid til 778 gram.
Mistenksomt toalettbesøk
Etter en stund ba kvinnen om å låne toalettet. Under toalettbesøket oppdaget tollerne at kvinnen hadde pakket noe inn i toalettpapir, for deretter å kaste dette i søppelkassen. Kort tid etterpå ble det påvist at kvinnen forsøkte å kvitte seg med enda en pakke kokain. Kvinnen innrømte å ha skjult kokainen innvendig.
Det er svært farlig å smugle narkotiske stoffer innvendig, men dette er dessverre noe tollerne jevnlig ser blant flypassasjerer som forsøker å smugle narkotika.
– Når noen bærer narkotika i kroppen, setter de først og fremst sitt eget liv i fare. Det stiller også enorme krav til vår vurderingsevne og menneskelige forståelse. Vi har ikke dager på oss til å analysere data – vi har minutter, noen ganger sekunder, til å lese kroppsspråk, stille de rette spørsmålene og agere, sier Smedsrud.
Totalt hadde kvinnen skjult 847 gram netto kokain på/i kroppen, til en estimert gateverdi på nærmere én million kroner.

Kokaintrusselen er høy
Det er høy bruk og etterspørsel av kokain i Norge, og Tolletaten vurderer trusselen av smugling av kokain til Norge som høy. I motsetning til de stoffene som smugles via landevei, sjø og post, så begrenser volumene seg naturlig ved smugling på passasjerer på flyplass, men det avdekkes jevnlig forsøk på smugling av kokain også på landets flyplasser. Kokainet er da typisk forsøkt smuglet på eller i kroppen, preparert i gjenstander eller i bagasje.
– Smugling via flyplass er noe helt annet enn større beslag i forsendelser, på vei eller sjø. Her står vi ansikt til ansikt med personen som forsøker å smugle, og vi må ta raske, presise beslutninger under tidspress. Ofte dreier det seg om «små» mengder, men med høy risiko, særlig ved innvendig smugling, sier Smedsrud.
Kontakter
PressevaktPressevaktTolletaten
Tel:22860800pressevakt@toll.noBilder





Om oss
Tolletaten er ein etat under Finansdepartementet. Vi er organisert i seks divisjonar. Det var 1529 tilsette i etaten per 31. desember 2019. Øystein Børmer er tolldirektør.
Følg pressemeldinger fra Tolletaten
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Tolletaten på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Tolletaten
Storaksjon avdekket smugling av ulovlige og falske legemidler27.6.2025 07:58:00 CEST | Pressemelding
Som en del av en internasjonal aksjon har Tolletaten i samarbeid med Direktoratet for medisinske produkter (DMP) avdekket større mengder legemidler forsøkt importert av privatpersoner som mistenkes å drive næringsvirksomhet, samt nettsider som tilbyr ulovlige legemidler.
Tolletaten kontrollerte nærmere 100 fritidsbåter under årets pinseaksjon9.6.2025 19:46:25 CEST | Pressemelding
— Det var mange som hadde fått med seg at vi var ute og kontrollerte på sjøen i pinsen, sier avdelingsdirektør Tim Gurrik.
Tolletaten varsler storkontroll i pinsen6.6.2025 07:00:06 CEST | Pressemelding
– Vi kommer til å benytte alt vi har av maritime ressurser for å dekke et størst mulig område, sier avdelingsdirektør Tim Gurrik.
Tolletaten advarer mot «Barbie-dop» og slankemidler8.5.2025 09:00:56 CEST | Pressemelding
Tolletaten stanser jevnlig ulovlige slanke- og bruningsmidler i posten. Nå advares det mot helsefarlig «Barbie-dop» og slankemidler fra utlandet.
Tolletaten beslagla 147 kilo kokain5.5.2025 08:31:30 CEST | Pressemelding
Beslaget som ble gjort i begynnelsen av april, har en estimert gateverdi på over 170 millioner kroner.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom