– Viktige steg mot utslippsfrie skip
Enova støtter nå nye prosjekter som tar i bruk hydrogen og ammoniakk som drivstoff i skip. I tillegg gis det støtte til etablering av anlegg for lagring av ammoniakk.

Målet er å få på plass nye løsninger for bruk av hydrogen og ammoniakk som drivstoff i sjøfarten.
– Hydrogen og ammoniakk kan bli viktige energibærere i omstillingen. Med denne støtten legger vi til rette for at norsk sjøfart tar nye viktige steg mot utslippsfrie skip, sier energiminister Terje Aasland (Ap).
I denne tildelingsrunden får fire hydrogendrevne og to ammoniakkdrevne skip støtte. Totalt bevilges om lag 510 millioner kroner til hydrogenprosjekter og 253 millioner kroner til ammoniakkprosjekter.
– Norge skal være i front i omstillingen til sjøs. Når vi støtter utviklingen av slike prosjekter i maritim sektor, gjør vi det mulig for dem å gå foran i å ta i bruk nye løsninger globalt, sier klima- og miljøminister Andreas Bjelland Eriksen (Ap).
Og legger til:
– Det gir både lavere utslipp og nye muligheter for norsk næringsliv, samtidig som at det sikrer fremtidens arbeidsplasser.


– Lære og få erfaring
Sjøtransport står for store utslipp, både i Norge og internasjonalt. For å redusere disse utslippene, må det nye energibærere på plass.
– Teknologien er fortsatt ny. Nå vil vi hjelpe næringen med å lære og få erfaring, sier administrerende direktør i Enova, Nils Kristian Nakstad.
– Skal vi kutte utslippene i skipsfarten, må vi satse på løsninger som kan vokse og brukes i stor skala fram mot 2050, sier han.
– Stor interesse for hydrogen og ammoniakk
Enova støtter et bredt spekter av tiltak og teknologier innen energi og klima, og jobber teknologinøytralt for å bidra der behovet er størst og støtten gir mest effekt, også innenfor sjøfarten.
I tillegg til satsingen på hydrogen og ammoniakk, gis det støtte til batterielektrifisering, biogassproduksjon og utvikling av teknologi for andre energibærere i sjøtransporten.
– Vi ser at det er stor interesse for hydrogen og ammoniakk, og at søknadsinngangen er god, sier Rune Holmen leder for maritim transport i Enova.
– Samtidig må vi erkjenne at dette er krevende og det vil ta tid. Det er mange brikker som skal falle på plass, sier han.
Bunkringsanlegg for ammoniakk på vei
Enova lanserer nå en ny støtteordning for bunkringsanlegg for ammoniakk. Målet er å etablere den første infrastrukturen for ammoniakk som drivstoff langs norskekysten.
Ordningen skal bidra til geografisk spredning og støtte prosjekter med gjennomarbeidede planer for levering og bruk.
– Vi ser at aktører innen ammoniakk nå møter økt usikkerhet, sier Børge Noddeland, seniorrådgiver i Enova.
Og legger til:
– Men ammoniakk har fortsatt egenskaper som gjør det til en av de mest lovende energibærerne i et lavutslippssamfunn. Enova vil stå stødig sammen med de som jobber for å vise hva ammoniakk kan bidra med.
I løpet av høsten kommer Enova med en egen løypemelding for hydrogen og ammoniakk i sjøfarten.
Nøkkelord
Kontakter
Rune HolmenLeder for maritim transport i Enova SF
Tel:+47 926 40 927rune.holmen@enova.noElin Ulstad StoklandSeniorrådgiver, Enova SF
Tel:+47 990 24 166elin.ulstad.stokland@enova.noMariann StrandPresseansvarlig Enova SF
Tel:+47 906 41 873mariann.strand@enova.noBilder






Lenker
Om oss
Livskraftig forandring
Enova arbeider for Norges omstilling til lavutslippssamfunnet. Omstillingen krever at vi kutter utslipp av klimagasser, bidrar til teknologiutvikling og innovasjon og skaper nye verdier. Derfor jobber Enova for at ny energi- og klimateknologi blir utviklet og tatt i bruk i markedet.
Enova SF er lokalisert i Trondheim og har cirka 100 medarbeidere. Selskapet eies av Klima- og miljødepartementet.
Følg pressemeldinger fra Enova
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Enova på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Enova
Rekordhøy interesse for elektriske lastebiler26.6.2025 12:22:50 CEST | Pressemelding
Enova tildelte i juni støtte til 116 elektriske lastebiler, den største enkeltutdelingen så langt. Totalt har Enova støttet over 400 elektriske lastebiler hittil i 2025.
Verdens største elektriske containerskip13.6.2025 12:00:00 CEST | Pressemelding
Enova gir rundt 362 millioner kroner i støtte til sju elektriske fartøy og fire ladeanlegg. Blant prosjektene er det som kan bli verdens største batterielektriske containerskip, et gjennombrudd for utslippsfri skipsfart.
Derfor er det smart å handle for fremtiden nå5.6.2025 09:13:33 CEST | Debattinnlegg
Legg ned Enova og kutt tolv milliarder i skatt, skriver Kjell Erik Eilertsen i Industri og Næringspartiet (INP). Hvis vi gjør som han foreslår, kan det bli svært dyrt for oss alle når sluttregningen kommer. Og industrien her hjemme vil trolig stå i fare for å bli avviklet eller flagget ut.
Milliardstøtte fra EU til norske hydrogensatsinger20.5.2025 12:32:05 CEST | Pressemelding
Tirsdag ble det klart at flere norske selskaper får støtte gjennom EUs hydrogenauksjon. Det kan styrke den norske satsingen på fornybart hydrogen.
La det bli året vi setter oss mer foran peisen31.3.2025 12:36:58 CEST | Kronikk
Ikke overse det store potensialet som mindre bruk av strøm til oppvarming kan ha: Å gi plass til andre. I peiskos ligger en smart løsning på nettproblemet.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom