Intensivert kontroll av ulovlige stoffer i importert sjømat
Mattilsynet og Havforskningsinstituttet gjennomfører årlig flere kontroller av sjømat. I 2024 fant vi tre tilfeller av ulovlige legemidler i importert sjømat. To av funnene var av stoffet malakittgrønt som er helseskadelig og det andre stoffet var et antibiotika. Nivåene var lave, men basert på funnene vil vi ta flere analyser av disse stoffene i 2025.
-I 2024 tok vi 96 prøver av forskjellige typer importert sjømat. Vi fant forbudte fargestoffer i melkefisk fra Filippinene, Barramundi fra Vietnam, og antibiotika i hvitfotreker fra Vietnam. Nivåene var lave, men fargestoffet er kreftfremkallende og vi ser med bekymring på funnene, sier Marius Kallerud Beck, seksjonssjef for kjemisk mattrygghet i Mattilsynet.
Partiet med frossen melkefisk ble trukket tilbake fra dagligvarehandelen, og partiet med Barramundi ble sperret.
Partiet med hvitfotreker ble trukket fra markedet etter funn av bakterien Vibrio.
-Ettersom nivåene var såpass lave er det ingen grunn til bekymring for forbrukere, men Mattilsynet vil følge opp importørene nøye for å sikre at maten som importeres er trygg, sier Beck.
Viktig med god kontroll i næringen
For importører av sjømat er det viktig å være bevisst på denne problemstillingen. Mattilsynet har vært i kontakt med importselskapene for å følge opp funnene.
Det er importørene som har ansvar for at maten som havner på norske middagstallerkener er trygg, og Mattilsynet skal sikre god og tilrettelagt veiledning som gjør bedriftene i stand til å ta dette ansvaret, sier Beck.
-Funnene i 2024 har gjort at Mattilsynet kommer til å teste mer for de stoffene det var funn av i importert sjømat fremover. Samtidig til vi prioritere god veiledning til importørene, sier Beck.
Om Mattilsynets kontrollprogrammer
Mattilsynet gjennomfører årlig flere forskjellige kontrollprogrammer, hvor vi tester fôr, kjøtt, fisk og grønnsaker for rester av legemidler, plantevernmidler, bakterier, virus og andre fremmedstoffer. Flere av disse programmene er obligatoriske og følger krav fastsatt i EUs regelverk. Et sentralt tiltak er overvåkningen av rester av fremmedstoffer i animalske næringsmidler importert fra tredjeland. Programmet ble startet opp i 2015, og inkluderte analyser av bl.a miljøgifter, bakterier, antibiotikaresistens og matsminke. Siden 2021 har programmet også inkludert analyser av ulovlige og lovlige legemidler.
I henhold til regelverket er Norge forpliktet til å gjennomføre risikobaserte kontrollplaner av ulovlige legemidler for slike importerte produkter. For visse varegrupper, deriblant akvakulturprodukter, er det fastsatt en minimumsprøvetakingsfrekvens på 7 % av de importerte forsendelsene. Tidligere funn av ulovlige stoffer, blant annet fargestoffet malakittgrønt i 2022, har ført til skjerpede kontrolltiltak.
For å styrke overvåkningen og sikre trygg sjømat for forbrukerne, økte Mattilsynet analysefrekvensen av ulovlige stoffer i 2024. Det året mottok Norge 68 forsendelser med oppdrettssjømat fra tredjeland. I 19 av disse forsendelsene ble det gjennomført totalt 100 analyser av ulovlige legemidler. Resultatene viste funn av fargestoffer i to prøver og ulovlig antibiotika i én prøve.
Disse tiltakene er en del av Norges innsats for å opprettholde høy mattrygghet og sikre at importerte sjømatprodukter oppfyller de samme strenge kravene som gjelder for produkter produsert innenfor EU/EØS.
Kontrollprogrammet gjennomføres av Havforskningsinstituttet, på oppdrag fra Mattilsynet.
Om oss
Mattilsynet er eit statleg, landsdekkjande forvaltingsorgan som er med på å sikre forbrukarane trygg mat og trygt drikkevatn. Vi skal fremje folke-, plante- , fiske- og dyrehelse, miljøvennleg produksjon og etisk forsvarleg hald av fisk og dyr. Mattilsynet har også oppgåver i høve til kosmetikk og legemiddel og fører tilsyn med dyrehelsepersonell.
Mattilsynet sine roller er å utarbeide framlegg til, forvalte og rettleie om regelverk, føre eit risikobasert tilsyn, formidle informasjon og kunnskap og ha beredskap. Mattilsynet skal gi faglege råd til Landbruks- og matdepartementet, Nærings-og fiskeridepartementet og Helse- og omsorgsdepartementet.

Følg pressemeldinger fra Mattilsynet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Mattilsynet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Mattilsynet
16-års aldersgrense for kjøp av energidrikk fra 1. januar1.12.2025 08:15:05 CET | Pressemelding
Fra 1. januar 2026 blir det forbudt å selge energidrikk til barn under 16 år. Aldersgrensen skal beskytte barn mot negative helsekonsekvenser ved inntak av energidrikk.
Mattilsynet skal vurdere plantevernmidler som brytes ned til trifluoreddiksyre (TFA)21.11.2025 10:01:27 CET | Pressemelding
Flere godkjente plantevernmidler på det norske markedet inneholder stoffer som kan brytes ned til trifluoreddiksyre (TFA) i miljøet. Det må nå dokumenteres at TFA fra plantevernmidlene ikke lekker ut i grunnvannet over grenseverdi.
Innfører restriksjoner for fjørfehold i Rogaland6.11.2025 16:25:20 CET | Pressemelding
For å begrense spredning av fugleinfluensa, innfører Mattilsynet en infisert sone i sju kommuner i Rogaland. I sonen gjelder blant annet portforbud for fjørfe og forbud mot dyreansamlinger, jakt og fangst av fugl.
Mattilsynet styrker overvåkingen av tuberkulose hos storfe17.9.2025 09:00:02 CEST | Pressemelding
Norge regnes i dag som fritt for storfetuberkulose (bovin tuberkulose). For å sikre at vi fortsetter å være det, utvider Mattilsynet det nasjonale overvåkings- og kontrollprogrammet for storfetuberkulose.
25 år med overvåkning av antibiotikaresistens: Rekordlavt forbruk av antibiotika16.9.2025 10:00:00 CEST | Pressemelding
Norge har fortsatt lav forekomst av antibiotikaresistens hos dyr, og det er svært lite resistente bakterier i norsk mat. I 2024 har vi et rekordlavt forbruk av antibiotika til landdyr og et fortsatt lavt forbruk til fisk.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom