Nytt utvalg skal revidere det maritime regelverket
Regjeringen vil ha et maritimt regelverk som er tilpasset utviklingen i næringen og samfunnet. Et nytt lovutvalg har derfor fått i oppgave å gjennomgå det maritime regelverket og fremme forslag til endringer.

– Skipssikkerhetsloven kom i 2007 og skipsarbeidsloven i 2013. Etter at lovene trådte i kraft, har det vært en betydelig utvikling i maritim næring, blant annet innen digitalisering og grønn omstilling. Nye løsninger krever et oppdatert maritimt regelverk, som også kan stå seg over tid. Dette er viktig for at Norge skal fortsette å være en ledende sjøfartsnasjon. Norske skip skal være attraktive arbeidsplasser, og tilgangen på norsk maritim kompetanse er av stor betydning i et samfunnssikkerhets- og beredskapsperspektiv og for utviklingen av den norske maritime klyngen, sier fiskeri- og havministere Marianne Sivertsen Næss.
Lovutvalget er satt sammen av representanter med teknisk og juridisk kompetanse fra arbeidstaker- og arbeidsgiversiden, myndighetene, akademia og næringen. Arbeidet skal ledes av advokat Gaute Kristian Gjelsten.
Slik er utvalget sammensatt
Leder:
Advokat Gaute Kristian Gjelsten, Oslo
Medlemmer:
Advokat Are Gauslaa, Oslo
Administrerende direktør Frode Sund, Oslo
Administrerende direktør Hans Sande, Sandefjord
Administrerende direktør Hege-Merethe Hauan Bengtsson, Asker
Advokat Kjell Hauge, Stavanger
Professor Marianne Jenum Hotvedt, Oslo
Direktør Marianne Strand Valderhaug, Bærum
Seniorrådgiver Marte Hustveit Hauge, Haugesund
Rådgiver Susanne Giske, Ålesund
Advokat Terje Hernes Pettersen, Oslo
Helhetlig evaluering og revisjon
Utvalget skal foreta en helhetlig evaluering og revisjon av det maritime regelverket, som omfatter skipssikkerhetsloven, skipsarbeidsloven, NIS-loven og deler av sjøloven. Måler med arbeidet er å sikre at regelverket fungerer etter sin hensikt, er tilpasset utviklingen i næringen og samfunnet, og bidrar til trygge og seriøse arbeidsplasser. Regelverket skal forebygge ulykker, beskytte klima og miljø, og samtidig legge til rette for næringsvirksomhet.
Det er enkelte temaer og problemstillinger som utvalget skal vurdere særskilt, for eksempel arbeidstakeres rettigheter og arbeidsmiljø, både fysisk og psykososialt. Utvalget skal vurdere om sjøfolks rettigheter er likeverdige med arbeidstakere underlagt arbeidsmiljøloven, med hensyn til de særlige forholdene ved arbeid til sjøs. Likestilling og mangfold skal ivaretas i arbeidet, og det skal legges vekt på forebygging av mobbing og trakassering.
Utvalget skal vurdere om internasjonalt og regionalt regelverk er tilstrekkelig gjennomført i norsk rett. Den globale og nasjonale sikkerhetssituasjonen skal tas i betraktning, særlig med tanke på samfunnssikkerhet og beredskap. Det skal også ses til regelverk i sammenlignbare land, eksempelvis nordiske.
Sluttresultat
Utvalget skal levere sitt arbeid i form av en NOU til Nærings- og fiskeridepartementet innen 1. september 2027.
Nøkkelord
Kontakter
Pressevakt NFD
902 51 303 (ikkje SMS)
Lenker
Om oss
Departementet (NFD) utformar ein framtidsretta nærings- og sjømatpolitikk.
Følg pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Nærings- og fiskeridepartementet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Foreslår å fase ut farledsbevis for russiske navigatører11.7.2025 15:00:00 CEST | Pressemelding
Regjeringen vil fase ut muligheten for russiske navigatører til å føre større skip uten los i norske farvann.
Norge styrker samarbeidet med Ukraina under gjenoppbyggingskonferansen i Roma10.7.2025 16:30:00 CEST | Pressemelding
Norge står fast i sin støtte til Ukraina. Næringsminister Cecilie Myrseth leder den norske delegasjonen til Ukraine Recovery Conference (URC) som i år finner sted i Roma 9.–11. juli. Med til Roma er representanter fra næringsliv og sivilsamfunnet.
Norge inngår nye avtaler for å styrke Ukrainas energisikkerhet og grønne omstilling10.7.2025 08:00:00 CEST | Pressemelding
For å støtte gjenoppbygging og utvikling av et fremtidig og mindre sårbart energisystem, inngår Norge nå tre nye samarbeidsavtaler med NEFCO, UNDP og Energy Community.
Norge og Italia skal samarbeide om kritiske råvarer9.7.2025 16:55:56 CEST | Pressemelding
Næringsminister Cecilie Myrseth møtte Italias industriminister Adolfo Urso i Roma for å følge opp avtalen mellom Norge og Italia om samarbeid om kritiske råvarer.
Norge inngår stor og viktig frihandelsavtale3.7.2025 10:00:00 CEST | Pressemelding
I går ettermiddag ble Norge og de andre EFTA-landene enige om en ny frihandelsavtale med MERCOSUR-landene i Sør-Amerika. Energi, industrivarer, skipsfart og sjømat er blant næringene som vil få bedre markedsadgang.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom