NVE har konsekvensutredet havvindområder i Norge
Norges vassdrags- og energidirektorat har i samarbeid med andre fagetater gjennomført en strategisk konsekvensutredning av områder som kan være aktuelle for havvind. Arbeidet skal brukes som kunnskapsgrunnlag for videre beslutninger om utbygging av havvind i Norge. Oppdraget er gjort på bestilling fra Energidepartementet.

I 2023 ledet Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) en bredt sammensatt direktoratsgruppe som identifiserte 20 havområder som kunne være aktuelle for havvind. Som en oppfølging av dette arbeidet ble NVE bedt om å lede arbeidet med en strategisk konsekvensutredning av disse områdene. Utredningene for tre av områdene ble levert i november 2024. De resterende områdene leveres nå. Totalt er 20 områder utredet.
Konsekvensutredningen er gjennomført i samarbeid med en referansegruppe bestående av Miljødirektoratet, Fiskeridirektoratet, Sokkeldirektoratet, Kystverket og Forsvarsbygg. Referansegruppen har bidratt med faglige vurderinger og kvalitetssikring.
Faktagrunnlag for det videre arbeidet
– Vi har vurdert om områdene er teknisk og økonomisk egnet for havvind, og hvilke konsekvenser utbygging av havvind vil ha for andre nærings- og miljøinteresser. Vi gir ikke nå anbefalinger om det skal bygges ut havvind i disse områdene eller ikke. Beslutninger om utbygging av havvind er det opp til regjeringen å ta, sier vassdrags- og energidirektør Kjetil Lund.
NVE og referansegruppen har vurdert konsekvenser for naturmangfold, fiskeri, forsvar og annen bruk av havområdene. I tillegg er det gjennomført analyser av energikostnader, vindressurser og nettilknytning.
Utbygging av havvind i Norge har høye kostnader. Når enkelte havvindområder i denne konsekvensutredningnen omtales som mer egnet enn andre, må det derfor forstås som relativt til de andre områdene som er vurdert.
Fire områder skiller seg positivt ut
Noen av områdene skiller seg ut ved at de både har bedre tekniske og økonomiske forutsetninger for havvind, og ved at konsekvensene samlet sett vil være begrensede.
– Havvind i Norge er ikke lønnsomt uten betydelig økonomisk støtte. Det er likevel fire områder sør i Norge som kommer relativt bedre ut enn de andre, både når det gjelder økonomi, vindressurser og tilknytning til nett, samtidig som konsekvenser for miljøet og andre næringer er relativt begrensede. Disse er Vestavind C, som ligger utenfor Midthordaland, samt de tre områdene Sørvest B, Sørvest C og Sørvest D, som alle ligger helt sør i Nordsjøen, sier Lund.
Enkelte av områdene lengst nord, som Nordavind C, Nordavind D og Nordvest B, vurderes som minst egnet for havvind. Her er det det langt til land, behov for umoden likestrømteknologi og svake vindressurser.
Behov for supplerende vurderinger
Havvind er en ny næring i Norge, og det er fortsatt kunnskapshull, særlig knyttet til naturmangfold.
Vurderingene i denne konsekvensutredningen er gjort med utgangspunkt i at det kun bygges ut ett område av gangen. Dersom flere nærliggende områder åpnes samtidig, bør det gjennomføres supplerende vurderinger av samlede virkninger.
Følg pressemøte
Den strategiske konsekvensutredningen er tilgjengelig på NVEs nettsider. Arbeidet leveres til Energiministeren på et et pressemøte i dag klokken 11.00. Møtet streames. Energidepartementet sender konsekvensutredningen på en egen høring.


Nøkkelord
Kontakter
NVEs pressetelefon
Tel:489 97 667pressevakt@nve.noBilder


Lenker
Om oss
Noregs vassdrags- og energidirektorat (NVE) har ansvar for å forvalte Noregs vatn- og energiressursar. NVE varetek også dei statlege forvaltningsoppgåvene innan skredførebygging. NVE skal sikre ei heilskapleg og miljøvennleg forvaltning av vassdraga, fremje ei effektiv kraftomsetning, kostnadseffektive energisystem og hjelpe til ein effektiv energibruk.
Følg pressemeldinger fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
Overvåker ustabilt fjellparti i Sunndal kommune15.7.2025 09:48:20 CEST | Pressemelding
NVE forventer ikke store konsekvenser av et eventuelt skred fra Skarfjellet.
NVE gir løyve til å bygga ein testturbin i Gulen3.7.2025 13:27:41 CEST | Pressemelding
Selskapet Georgine Wind AS får løyve til å sette opp ein vindturbin i eit industriområde i Gulen kommune. Dette er eit testprosjekt der målet er å bidra til teknologiutvikling for havvind.
NVE har fastsett utgreiingskrav for ny kraftleidning mellom Blåfalli, Mauranger og Samnanger2.7.2025 15:16:17 CEST | Pressemelding
Noregs vassdrags- og energidirektorat (NVE) har fastsett utgreiingsprogram for ny kraftleidning i Kvinnherad, Ullensvang og Kvam kommunar. Programmet beskriv krav til tema og trasear, som må utgreiast før Statnett kan søkje om konsesjon.
NVE anbefaler tillatelse til nytt kraftverk i Sarpsfossen27.6.2025 14:00:50 CEST | Pressemelding
Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) anbefaler at Hafslund Produksjon AS og Sarpsfoss Limited får tillatelse til å bygge Sarp 2 kraftverk i Sarpsfossen, med strenge krav til å håndtere naturfare.
NVE tilrår tiltak for å ivareta fisken i Finndølavassdraget26.6.2025 12:00:00 CEST | Pressemelding
NVE tilrår minstevassføring heile året i Bondøla. Bondøla er eit viktig sidevassdrag til Finndøla, med potensielle gyte- og oppvekstområde for storaure og sik frå Fyresdalsvatnet.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom