1. juli får Arbeidstilsynet nye virkemidler for å bekjempe arbeidslivskriminalitet
20.6.2025 15:03:31 CEST | Arbeidstilsynet | Pressemelding
Stortinget har vedtatt lovendringer som gir Arbeidstilsynet bedre muligheter til å avdekke og bekjempe kriminalitet i arbeidslivet. Endringene trer i kraft 1. juli 2025.

Endringene innebærer blant annet adgang til å sikre bevis, hente inn informasjon fra tredjeparter og ilegge overtredelsesgebyr direkte på stedet.
Virkemidlene strekker ikke alltid til
– Vi jobber for et trygt og seriøst arbeidsliv og mener det er riktig og viktig å rette oppmerksomheten mot arbeidslivskriminalitet og virkemidlene vi har til rådighet, sier direktør Ingvill Kvernmo i Arbeidstilsynet.
Kvernmo påpeker at virkemidlene Arbeidstilsynet allerede har er tilstrekkelige i vanlige tilsynssituasjoner, men at de ikke alltid strekker til overfor kriminelle aktører i arbeidslivet.
– Dette gjelder for eksempel når arbeidsgivere ignorer stansingsvedtak, nekter å gi nødvendige opplysninger eller bevisst gir feil informasjon. Selv om slike tilfeller er få, kan de gjøre stor skade både for berørte arbeidstakere og for arbeidslivet generelt ved at seriøse virksomheter utkonkurreres.
Bedre verktøy i kampen mot kriminelle aktører
Med endringene i arbeidsmiljølovens kapittel 18, får Arbeidstilsynet blant annet:
- Lovfestet adgang til informasjon fra tredjepart: Arbeidstilsynet kan, i visse situasjoner, hente inn opplysninger fra andre enn virksomheten som får tilsyn, for eksempel fra leverandører eller kunder.
- Mulighet for bevissikring ved tvang: Etter beslutning fra tingretten kan Arbeidstilsynet sikre dokumenter eller andre bevis under tilsyn.
- Utvidet rett til fysisk tilgang: Dersom det er nødvendig, kan inspektører ta seg inn på arbeidsplasser ved for eksempel ved å klippe over hengelåser eller tilkalle låsesmed.
- Klargjort politibistand: Politiet skal bistå Arbeidstilsynet når det er nødvendig, og kan bruke makt der det kreves.
- Mulighet til å gi overtredelsesgebyr til fysiske personer: Arbeidstilsynet kan ilegge overtredelsesgebyr til fysiske personer som i praksis leder virksomheten, for eksempel eiere eller daglige ledere. Frem til nå har det kun vært adgang til å ilegge overtredelsesgebyr til virksomheten.
- Mulighet til å gi overtredelsesgebyr på stedet: Arbeidstilsynet kan ilegge gebyr under tilsynet ved klart konstaterbare brudd.
- Forlenget foreldelsesfrist: Fristen for å gi overtredelsesgebyr utvides fra to til fem år.
- Reaksjonsmidler ved adgangsnekt: Dersom Arbeidstilsynet blir nektet adgang til virksomheten, kan tilsynet ilegge overtredelsesgebyr og også bruke andre virkemidler.
De nye virkemidlene skal kunne brukes når Arbeidstilsynet fører tilsyn etter arbeidsmiljøloven, allmenngjøringsloven, utlendingsloven og anskaffelsesloven.
Se lov om endring på lovdata.no
Utvikling i takt med virkeligheten
Arbeidslivskriminalitet er i stadig utvikling. Aktørene blir mer profesjonelle, og metodene mer komplekse.
– Når aktørene finner nye måter å omgå regelverket på, må også virkemidlene våre vurderes og utvikles. Det er nødvendig for at vi skal kunne møte alvorlige lovbrudd og beskytte både arbeidstakere og seriøse virksomheter, sier Ingvill Kvernmo.
Klare for implementering
Endringene er nå vedtatt og skal inn i arbeidsmiljølovens kapittel 18. Arbeidstilsynet har fulgt prosessen tett.
– Nå skal vi få på plass gode rutiner og sikre opplæring for inspektører og andre ansatte, så vi får jobbet enda bedre med å avdekke og bekjempe arbeidslivskriminalitet, sier Arbeidstilsynets direktør Ingvill Kvernmo.
Kontakter
Pressekontakt ArbeidstilsynetPressekontakt
Tel:40031788presse@arbeidstilsynet.noBilder

Om Arbeidstilsynet
Arbeidstilsynet er en statlig etat, underlagt Arbeids- og inkluderingsdepartementet. Etatens hovedoppgave er å føre tilsyn med at virksomhetene følger arbeidsmiljølovens krav.
Følg pressemeldinger fra Arbeidstilsynet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Arbeidstilsynet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Arbeidstilsynet
Arbeidstilsynets tilsynsrapporter etter rasulykken ved Nesvatnet i Levanger er klare9.7.2026 08:16:24 CEST | Pressemelding
Arbeidstilsynet har gjennomført tilsyn med ni virksomheter etter at en arbeidstaker omkom i et kvikkleireras ved Nesvatnet i august i fjor.
Arbeidstilsynet fører tilsyn med varehandel1.7.2026 11:50:45 CEST | Pressemelding
Arbeidstilsynet fortsetter å føre tilsyn med varehandel. Innsatsen skal bidra til å sikre at ansatte får lovlige arbeidsvilkår, og vil særlig rette seg mot arbeidskontrakter og verneombud.
Ansatte i barnevernet må beskyttes bedre mot vold29.6.2026 07:34:30 CEST | Pressemelding
151 tilsyn i barnevernet viser at mange ansatte står i krevende arbeidsmiljø med høyt arbeidspress, høye emosjonelle krav og risiko for vold og trusler.
Dette har du rett på som sommervikar26.6.2026 10:00:00 CEST | Pressemelding
Har du fått deg sommerjobb? Sjekk hvilke rettigheter du har som arbeidstaker.
Over 20 alvorlige fallulykker siden april26.6.2026 08:00:00 CEST | Pressemelding
Virksomhetene må bli bedre på kartlegging og risikovurdering før arbeid i høyden starter, sier direktør i Arbeidstilsynet, Ingvill Kvernmo. Siden april har to personer omkommet, mens flere har fått alvorlige skader og vært innlagt på sykehus over lengre tid etter fallulykker i høyden.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom