Advarer mot feriesvindel: 1 av 5 rammet
En ny undersøkelse viser at det er god grunn til å være forsiktig når du reiser på ferie.

Ferieidyllen kan fort bli byttet ut med høy puls og bekymringer dersom du er uheldig å bli svindlet. Ifølge en undersøkelse gjennomført av Kantar på vegne av SpareBank 1 Østlandet, har 1 av 5 på Østlandet opplevd å bli svindlet på ferie.
– Undersøkelsen viser at mange blir utsatt for svindel i ferien, men i realiteten tror jeg tallet er enda høyere. Mange skammer seg over å ha blitt svindlet, og vil ikke fortelle om det, sier svindeljeger Erik Bjerkaas, i SpareBank1 Østlandet.
Han oppfordrer alle til å være på vakt i sommer.
– Svindlerne utnytter at vi er i feriemodus og ikke følger helt med. Det er fort gjort å bli lurt om du ikke er bevisst på risikoen.
Automatsvindel i utlandet
I undersøkelsen oppgir 33 prosent av de som er blitt svindlet, at det har skjedd i forbindelse med bruk av minibank. 30 prosent er blitt lurt til kjøp av falske varer, 14 prosent er utsatt for billettsvindel og 12 prosent er utsatt for svindel på sms eller telefon.
– Svindel ved bruk av minibank er mer utbredt i utlandet enn det vi ser her hjemme. Selv kjenner jeg etter om det er limt fast kamera i taket i minibanken om jeg er i utlandet. I tillegg skjuler jeg inntasting av koden med hånda, slik at ingen kameraer eller andre som står i nærheten kan se koden, sier Bjerkaas.
Han minner også om at det er viktig å være obs på at lommetyver er mer vanlig i utlandet enn i Norge.
– Pass godt på tingene dine, bruk safen på hotellet til verdisaker og ta alltid med deg flere kort når du reiser. Du bør ikke ha begge kortene på deg samtidig, eller i samme veske.
Billettkjøp kan være risikabelt
Sommer er tida for konserter, festivaler og store sportsarrangementer. Mange har opplevd å bli svindlet ved kjøp av billetter. Billettene kan være falske, være solgt flere ganger eller du kan rett og slett få kontoen tappet.
– Vær skeptisk ved kjøp av billetter fra privatpersoner eller ukjente aktører. Bruk heller aktører som Ticketmaster, som har en ordning hvor du kan kjøpe billetter fra privatpersoner med garanti om at billetten er ekte, tipser svindeljegeren.
Ta kontakt med banken om du blir svindlet
Dersom du oppdager at du er blitt svindlet, er det viktig at du tar kontakt med banken med en gang. Du må dessuten få sperret kortet ditt så raskt som mulig for å begrense beløpet du blir svindlet for, og for å hindre ytterligere svindelforsøk. Dette kan du løse i mobilbanken eller over telefon.
– Det er bedre at den du reiser sammen med tar utgiftene og at du overfører penger til vedkommende i mobilbanken, enn at du fortsetter å bruke et kort som er svindlet, sier Bjerkaas.
Undersøkelsen ble gjennomført av Kantar for SpareBank 1 Østlandet i april 2025 blant et representativt utvalg på 1335 privatpersoner på Østlandet.
Kontakter
Pernille Storholm SkaretKommunikasjonsrådgiver
Tel:481 95 671pernille.skaret@sb1ostlandet.noBilder

Om SpareBank 1 Østlandet
SpareBank 1 Østlandet er landets fjerde største sparebankkonsern med over 1 300 kompetente og stolte medarbeidere. Gjennom snart 180 år har vi bygget en solid markedsposisjon på Østlandet ved å være tilgjengelige og yte kreditt og andre tjenester til personer, bedrifter og offentlig sektor i bygd og by. Vi har i dag 41 kontorer spredt rundt om i Oslo, Akershus, Innlandet og nedre Buskerud. Gjennom våre datterselskaper og SpareBank 1-alliansens produktselskaper er vi et komplett finanshus for våre person- og bedriftskunder. Vi er et børsnotert og selvstendig finanskonsern med dype røtter på Østlandet og hovedkontor i Hamar. Banken har bidratt til verdiskaping i markedsområdet gjennom flere generasjoner.
Følg pressemeldinger fra SpareBank 1 Østlandet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra SpareBank 1 Østlandet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra SpareBank 1 Østlandet
SpareBank 1 Østlandet kutter renten på boliglån19.6.2025 13:36:28 CEST | Pressemelding
SpareBank 1 Østlandet kutter renten på boliglån med inntil 0,25 prosentpoeng. Bakgrunnen er Norges Banks beslutning om å senke styringsrenten med 0,25 prosentpoeng på deres rentemøte 19. juni 2025.
Så mye er det vanlig å tjene på sommerjobben12.6.2025 09:11:29 CEST | Pressemelding
Jenter tjener mer enn gutter på sommerjobben, viser en undersøkelse fra SpareBank 1 Østlandet.
Deler ut 3 millioner til 100 lokale bedrifter2.6.2025 14:30:00 CEST | Pressemelding
Miljø- og klimaarbeid er en utfordring for mange små og mellomstore bedrifter. Nå kan de som vil bli Miljøfyrtårnsertifisert søke SpareBank 1 Østlandet om støtte.
Folk tier om svindel – kun halvparten melder ifra30.5.2025 08:00:00 CEST | Pressemelding
Ferske tall viser at mange nøler med å kontakte banken når de blir svindlet. Det kan gi svindlerne et ufortjent forsprang.
Ny administrende direktør i SpareBank 1 ForretningsPartner Østlandet28.5.2025 09:13:03 CEST | Pressemelding
Anders Hjelle fra Moelv er tilsatt som ny administrende direktør i SpareBank 1 ForretningsPartner Østlandet. Han har vært konstituert i rollen siden november i fjor.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom