Lynskader for 151 millioner kroner i fjor sommer
Mange glemmer å koble robotgressklipperen fra lading ved lyn og torden. Å trekke ut støpselet til gressklipperen er like viktig som til TV-en, påpeker forsikringsselskapet If.

Forsikringsbransjen registrerte 2342 lynskader i juni, juli og august i fjor. I tillegg var det 2145 «elektrisk fenomen»-skader, viser bransjetall fra Finans Norge. «Elektrisk fenomen» er som regel knyttet til skader fra lyn og spenningsendringer i nettet.
Skadene kom opp i over 151 millioner kroner bare disse tre månedene i fjor. I samme periode i 2023 var det til sammenligning skader for om lag 191millioner kroner.
– Det er heldigvis sjelden det slår rett ned i hus, understreker Benedicte Veum, skadesjef for eiendom i If.
– Men folk skal være klar over at lynnedslag kan forplante seg i det elektriske nettet over ganske lange avstander. Spenningen slår ut mobiler til lading, TV-er, kjøleskap og datamaskiner. Slike skader er dekket på innboforsikringen, sier hun.
Gressklippere er utsatt
Sist sommer fikk If inn flere skademeldinger om robotgressklippere ble rammet av plutselige spenningsøkninger i strømnettet.
– Det ser ut som elektronikken i selvgående gressklippere og ladestasjonene er utsatt når det lyner, sier veum.
Robotgressklippere, selv om de står ute, er dekket på innboforsikring.
Påbudt med overspenningsvern
– For å unngå skader, er det enkleste å dra ut støpselet fra stikkontakten. Det virker både på TV-en og på ladestasjonen til gressklipperen. Et gammelt triks som fungerer godt fortsatt, sier skadesjefeni If.
– Husk også på at bredbåndsroutere, kabel-TV-modemer og annen finelektronikk er utsatt. Her bør du også dra ut støpslene, sier Veum.
Siden 2010 har det vært påbudt med montering av overspenningsvern i alle nye boliger og ved større renoveringer av det elektriske anlegget hjemme. Et såkalt grovvern i sikringsboksen er den beste beskyttelsen mot store spenningsendringer når det lyner og tordner. If oppfordrer til ettermontering.
– Husk at finvern i stikkontakten har liten eller ingen virkning uten grovvern i sikringsskapet, sier Veum.
Nøkkelord
Kontakter
Sigmund Clementzpressesjef Norge / Head of Press Norway
Tel:+47 982 49 805sigmund.clementz@if.noBilder


Om If
If forsikrer alt som betyr noe i livet: mennesker, dyr, boliger, biler og mye mer. Vi hjelper også bedrifter slik at de kan fungere som normalt selv om de skulle få en skade. Takket være våre 7 900 dyktige medarbeidere kan 3,7 millioner kunder i Norden og Baltikum føle seg trygge på at de vil få den hjelpen de trenger - hvis noe skulle skje.
Følg pressemeldinger fra If
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra If på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra If
Betydelig vekst i andre kvartal og fortsatt fremgang for personforsikring6.8.2025 07:38:54 CEST | Pressemelding
If leverte betydelig vekst i andre kvartal, støttet av høy kundelojalitet og en voksende kundebase.
If: Studenter bør ikke lene seg på foreldrene4.8.2025 07:41:13 CEST | Pressemelding
Ferske studenter bør skaffe seg egen innbo- og reiseforsikring, mener forsikringsselskapet If. Det kan bli kostbart ved skade å glemme regler om alder og registrert bosted.
Nordmenn robbes på stranda23.7.2025 07:03:01 CEST | Pressemelding
Langfingrede tyver rapper med seg dyre solbriller, mobiler og andre verdisaker under bading. Spanske strender peker seg ut, men tyveriene skjer også i Norge, ifølge If Europeiske Reiseforsikring.
Stor økning av krasj i rundkjøringer21.7.2025 07:06:42 CEST | Pressemelding
Norske sjåfører takler å kjøre i rundkjøringer dårligere enn før, viser skadestatistikk.
If mottar skademeldinger om frostskader i juli16.7.2025 07:19:53 CEST | Pressemelding
Forsikringsselskapene får inn frostskader fra hytter og fritidshus midt på sommeren.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom