Lynskader for 151 millioner kroner i fjor sommer
Mange glemmer å koble robotgressklipperen fra lading ved lyn og torden. Å trekke ut støpselet til gressklipperen er like viktig som til TV-en, påpeker forsikringsselskapet If.

Forsikringsbransjen registrerte 2342 lynskader i juni, juli og august i fjor. I tillegg var det 2145 «elektrisk fenomen»-skader, viser bransjetall fra Finans Norge. «Elektrisk fenomen» er som regel knyttet til skader fra lyn og spenningsendringer i nettet.
Skadene kom opp i over 151 millioner kroner bare disse tre månedene i fjor. I samme periode i 2023 var det til sammenligning skader for om lag 191millioner kroner.
– Det er heldigvis sjelden det slår rett ned i hus, understreker Benedicte Veum, skadesjef for eiendom i If.
– Men folk skal være klar over at lynnedslag kan forplante seg i det elektriske nettet over ganske lange avstander. Spenningen slår ut mobiler til lading, TV-er, kjøleskap og datamaskiner. Slike skader er dekket på innboforsikringen, sier hun.
Gressklippere er utsatt
Sist sommer fikk If inn flere skademeldinger om robotgressklippere ble rammet av plutselige spenningsøkninger i strømnettet.
– Det ser ut som elektronikken i selvgående gressklippere og ladestasjonene er utsatt når det lyner, sier veum.
Robotgressklippere, selv om de står ute, er dekket på innboforsikring.
Påbudt med overspenningsvern
– For å unngå skader, er det enkleste å dra ut støpselet fra stikkontakten. Det virker både på TV-en og på ladestasjonen til gressklipperen. Et gammelt triks som fungerer godt fortsatt, sier skadesjefeni If.
– Husk også på at bredbåndsroutere, kabel-TV-modemer og annen finelektronikk er utsatt. Her bør du også dra ut støpslene, sier Veum.
Siden 2010 har det vært påbudt med montering av overspenningsvern i alle nye boliger og ved større renoveringer av det elektriske anlegget hjemme. Et såkalt grovvern i sikringsboksen er den beste beskyttelsen mot store spenningsendringer når det lyner og tordner. If oppfordrer til ettermontering.
– Husk at finvern i stikkontakten har liten eller ingen virkning uten grovvern i sikringsskapet, sier Veum.
Nøkkelord
Kontakter
Sigmund Clementzpressesjef Norge / Head of Press Norway
Tel:+47 982 49 805sigmund.clementz@if.noBilder


Om If
If forsikrer alt som betyr noe i livet: mennesker, dyr, boliger, biler og mye mer. Vi hjelper også bedrifter slik at de kan fungere som normalt selv om de skulle få en skade. Takket være våre 7 900 dyktige medarbeidere kan 3,7 millioner kunder i Norden og Baltikum føle seg trygge på at de vil få den hjelpen de trenger - hvis noe skulle skje.
Følg pressemeldinger fra If
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra If på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra If
Sjåfører krasjer på sommerdekk om vinteren13.11.2025 07:07:56 CET | Pressemelding
Sist vintersesong hadde 16,1 prosent av bilene som var inne til skadetaksering hos If sommerdekk på bilen.
If helps a lot-rapport Q3: Små bedrifter blir stadig mer bevisste på økende risiko5.11.2025 09:00:04 CET | Pressemelding
Vekstmomentet for Sampo-konsernet fortsatte i tredje kvartal, med høy etterspørsel etter Ifs bedriftsforsikringer. I den nyeste utgaven av If helps a lot-rapporten ser vi en trend som gjenspeiler et endret forretningsklima, der selskaper står overfor økte risikoer og økende bekymring for langvarig sykefravær – spesielt blant småbedriftseiere.
Bilhjul faller av i fart etter hjulskift3.11.2025 09:51:51 CET | Pressemelding
Å glemme etterstramming av hjulboltene kan få alvorlige følger: Bare tilfeldigheter gjør at mennesker ikke blir alvorlig skadd når et bilhjul løsner i høy hastighet, påpeker If.
Fjord kommune i toppen i klimakartlegging27.10.2025 15:05:00 CET | Pressemelding
Med sine 31,25 poeng er Fjord kommune best på klimatilpasning blant de små kommunene i en fersk klimakartlegging. Det går fram av den nye Ekstremværrapporten 2025 fra forsikringsselskapet If i samarbeid med CICERO Senter for klimaforskning.
Herøy kommune i toppen i klimakartlegging27.10.2025 15:04:00 CET | Pressemelding
Med sine 31,5 poeng er Herøy kommune i Møre og Romsdal best på klimatilpasning blant de mellomstore kommunene i en fersk klimakartlegging. Det går fram av den nye Ekstremværrapporten 2025 fra forsikringsselskapet If i samarbeid med CICERO Senter for klimaforskning.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom