- Ikke fjern bøker fra skolebibliotekene!
18.6.2025 16:15:37 CEST | Skolelederforbundet | Pressemelding
Skolelederforbundet er fornøyd med at barn og unge prioriteres i forliket om revidert nasjonalbudsjett for 2025. Samtidig advarer forbundet mot kutt i bevilgningene til bøker i skolebibliotekene og ber Stortinget sende tydelige signaler til kommunene om å bruke de økte frie midlene på barnehage og skole, når Stortinget behandler saken på fredag.

– Vi er glade for at Stortinget styrker kommuneøkonomien og setter barn og unge i sentrum. Dette er et viktig steg for å stoppe lederflukten i barnehage og skole, sier Stig Johannessen, forbundsleder i Skolelederforbundet.
Forbundet understreker at det er krevende tider i oppvekstsektoren, og at mange skoleledere mangler handlingsrom til å gjennomføre lovpålagte oppgaver på grunn av kutt i bevilgningene til skole og barnehage.
– Det er barna som må betale prisen når rammene kuttes i mange kommuner. Vi trenger et Storting som prioriterer de viktigste – barna våre. Det er fremtiden vår som står på spill, sier Johannessen.
Skolelederforbundet støtter at barnehageprisene reduseres, og mener dette vil bidra til at flere barn får tilgang til gode barnehager. Gode barnehager er bra for alle barn.
- Vi er glade for at flertallet på Stortinget vil gi de minste barna en god og trygg start på livet. Men det er avgjørende at denne satsingen følges opp med styrket bemanning, sier Johannessen.
Forbundet er positiv til ordningen med «toppet bemanning», men understreker at dette må være starten på en varig styrking av bemanningen i både barnehage og skole.
– Vi trenger flere lærere og fagpersoner i laget rundt barnet og eleven. Samtidig må lederne få tid og handlingsrom til å utøve faglig og strategisk ledelse – ikke bare administrere knapphet og avvik, sier Johannessen.
Skolelederforbundet peker på tre nødvendige grep:
- Varig styrket bemanning i både barnehage og skole.
- Handlingsrom for ledere til å utøve faglig og strategisk ledelse.
- Trygge arbeidsvilkår som sikrer rekruttering og kontinuitet i lederrollen.
Forbundet er også glad for satsingen på kompetanseheving i barnehagesektoren. Vi trenger en satsning på kompetanse i hele oppvekstfeltet også når det gjelder ledere i skole og barnehage
– Vi har store forventninger til at dette kan bli et eksempel til etterfølgelse for hele oppvekstfeltet, sier Johannessen.
Samtidig reagerer forbundet kraftig på forslaget om å kutte i tilskudd til bøker på skolebibliotekene. Å ha tilgang til gode pedagogiske hjelpemidler, både digitalt og på papir, er helt nødvendig.
– Vi trenger å satse på lesing og leseglede for våre barn og unge. Barn og unge leser mindre og dårligere. Å satse på bøker og leseglede er noe av det viktigste vi gjør for å utjevne sosiale forskjeller og gi alle barn muligheten til å lykkes i skolen og livet sitt! Vi må styrke skolebibliotekene – ikke kutte i dem, sier Johannessen.
Han ber Stortinget finne en annen dekning, enn å kutte i bøker til skolebibliotekene.
– Når altfor mange barn leser under kritisk grense, er det helt nødvendig å satse på bøker. Skolebibliotekene må ikke bli en salderingspost, avslutter Johannessen.
Kontakter
Lena JensenKommunikasjonsansvarlig
Tel:91300169lena.jensen@skolelederforbundet.noBilder
Skolelederforbundet
Fagorganisasjon for ledere i oppvekst- og opplæringssektoren.
Følg pressemeldinger fra Skolelederforbundet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Skolelederforbundet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Skolelederforbundet
Ledere i barnehage og skole står i en uholdbar arbeidssituasjon11.3.2026 10:11:50 CET | Pressemelding
I dag fikk vi rapporten «Arbeidssituasjonen til barnehagestyrere og skoleledere» laget av Deloitte - Ideas2evidence, på oppdrag fra Utdanningsdirektoratet. Rapporten viser at både barnehage- og skoleledere rapporterer om en arbeidssituasjon preget av høy arbeidsbelastning, høyt tempo og mange parallelle oppgaver. Ni av ti ledere svarer at de ofte har for mye å gjøre. Skolelederforbundet er glad for at regjeringen har undersøk arbeidssituasjonen for ledere i barnehage og skole. Funnene er alvorlig, og nå må dette følges opp i budsjett og i handling.
Ledere fra Arendal, Oslo og Kristiansand er nominert til Viktigste Lederpris 2026.6.3.2026 17:28:18 CET | Pressemelding
Det viktigste for at barn og unge skal få gode tilbud i barnehage og skole, er dyktige ledere som bygger laget og sikrer gode læringsmiljøer. De tre kandidatene til Viktigste Lederprisen, er de nominert blant mange gode kandidater fra barnehage, SFO og skole. Med Viktigste Leder-prisen ønsker vi å rette oppmerksomheten mot og anerkjenne god ledelse i barnehage og skole. Noen av Norges beste ledere er nominert.
Skolene må gis mulighet til å forebygge mobbing24.2.2026 15:41:38 CET | Pressemelding
NTNU-rapporten «Mobbing i en hardere elevkultur» viser at selv om mobbetallene har gått svakt ned, er omfanget fortsatt høyt i forhold til tidligere år. Rapporten viser også at det har blitt en hardere elevkultur. Forskningen peker på at tydelig og tilstedeværende skoleledelse er avgjørende for å lykkes i arbeidet mot mobbing og utenforskap. Og det er den daglige jobben for å skape et inkluderende miljø, tilstedeværelse og bevissthet som er avgjørende.
Foreldreundersøkelsen bekrefter barnehageledernes virkelighet – nå må kvalitet, kompetanse og ledelse prioriteres19.2.2026 14:11:52 CET | Pressemelding
Utdanningsdirektoratet offentliggjorde i dag resultatene fra årets foreldreundersøkelse i barnehagene. Tallene viser høy trivsel og stor tilfredshet blant foreldre - og det samsvarer tydelig med det barnehageledere og ansatte rapporterer i både nasjonale og internasjonale undersøkelser.
Hvorfor er det skoler og barnehager som må betale prisen?9.1.2026 11:25:00 CET | Pressemelding
Skoler og barnehager står i en krevende situasjon. Økonomien er presset, tilgangen på kompetanse varierer, og oppgavene blir stadig mer sammensatte. Forslag som kommunekommisjonen i dag legger frem vil ramme barn. For barn og unge betyr dette at kvaliteten på tilbudet i større grad kan bli avhengig av hvor de bor. Barnehager og skoler er sentrale fellesskap i barns og unges hverdag. Her legges grunnlaget for læring, tilhørighet og mestring.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
