Vegvesenet krever kortere stengetid for tunneler
19.6.2025 09:17:16 CEST | Statens vegvesen | Pressemelding
Oppetiden skal opp og nedetiden skal ned, i tunneler i Bergen og omegn.

Det krever Statens vegvesen i sin utlysning til ny driftskontrakt for riks- og europaveger i Bergens-området.
Her framgår det at entreprenøren i neste kontraktsperiode ikke får stenge tunnelene før klokken 23.00 på kvelden.
– Vi er her for trafikantene. Oppetiden er viktig både for dem og oss, sier byggeleder Frode Tufteland i Statens vegvesen.
Fem år, kan forlenges
Kontrakten starter 1. september 2026 og gjelder til 31. august 2031.
Statens vegvesen har opsjon på å forlenge kontrakten med 12 måneder.
I tillegg kan partene ved enighet forlenge kontrakten til å gjelde ytterligere 12, 24 eller 36 måneder. Fristen for å levere endelig tilbud er i slutten av oktober.
Skal samordne tunnelarbeid for å mimimere ulempene for trafikantene
Kontrakten omfatter kommunene Bergen, Bjørnafjorden, Øygarden, Alver, Masfjorden, Vaksdal og Voss (til og med Vangstunnelen).
Vegene i kontrakten er E39 (fra Bjørnafjorden i sør til Sognefjorden i nord), rv. 555 (fra Bergen og vestover mot Øygarden), rv. 580 (mot Bergen lufthavn) og E16 (fra Bergen og nordøstover mot Vaksdal og Voss).
Kontraktsområdet består av 300 kilometer veg og og har 101 tunnelløp.
Tunnelarbeidet er komplekst og omfattet av mange krav. I tillegg til punktet om mer oppetid, skjerpes forventningene til samordning av tunnelarbeid. Også dette for å minimere ulempene for trafikantene.
– Derfor er vi tidlig ute
– Vi er tidlig ute med utlysningen, nettopp fordi entreprenørene har ønsket det. Dette er en stor, kompleks og krevende kontrakt som krever store investeringer både i utstyr og ressurser, supplerer Tufteland.
Det er kontrakt med forhandling. I tillegg til pris, blir entreprenør målt på oppdragsforståelse og miljøprofil i alt sitt arbeid.
Krav i kontrakten
Rundt Danmarksplass i Bergen må det holdes et spesielt oppsyn med svevestøvverdier. Denne problematikken er størst i perioder med kalde og tørre vinterdager.
I perioder med vindstille, klarvær og frost krever Statens vegvesen at entreprenøren er i forkant, og vurderer om værutsiktene kan medføre fare for høy luftforurensing.
Entreprenøren skal i disse tilfellene salte vegbanen for å holde den fuktig, samt utføre renhold av vegbanen etter faste intervaller.
I vinterdriften skal salt brukes der det er nødvendig for å få korrekt vinterdriftsklasse.
I vinterdriften er godkjente føreforhold er bar veg (tørr eller våt). Hard snø og is er tillatt utenom hjulspor i et begrenset tidsrom. Salt brukes som preventivt tiltak, og for å opprettholde og gjenopprette bar vei.
Samtidig skal saltbruken ned, gjennom bruk av værdata og teknologi.
– Vi tar stikkprøvekontroller, og vil jevnlig ha møte med entreprenør, understreker Tufteland.
I tillegg til vegene, omfatter kontrakten også og rasteplasser og noe grøntarealer i tilknytning til vegene, samt 50 kilometer gang- og sykkelveg.
Nøkkelord
Kontakter
Frode TuftelandByggelederStatens vegvesen, Drift og vedlikehold
Tel:95088604frode.tufteland@vegvesen.noLars Olve HesjedalKommunikasjonsrådgiverStatens vegvesen Drift og vedlikehold
Tel:952 45 839lars.olve.hesjedal@vegvesen.noOm Statens vegvesen
Statens vegvesen arbeider for å skape et smart og sammenhengende transportsystem på vei for hele Norge. Det skal være enkelt å reise og transportere varer – på sikre veier tilpasset framtidens behov.
Følg pressemeldinger fra Statens vegvesen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Statens vegvesen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Statens vegvesen
Skal få på plass døgnkvileplass mellom Lærdal og Voss21.9.2026 11:26:07 CEST | Pressemelding
Statens har vegvesen har lyst ut konkurranse for bygging av døgnkvileplass mellom Håbakken (Lærdal) og Voss.
Advarer mot ekstra lange køer på E18 inn mot Oslo18.9.2026 15:51:05 CEST | Pressemelding
Togstreik gjør at Statens vegvesen forsterker oppfordringen om å la bilen stå, velge andre ruter og beregne god tid.
En av de verste ulykkessomrene på ti år – dette gikk galt på norske veger18.9.2026 10:31:43 CEST | Pressemelding
Sommeren 2026 er en av de verste ulykkessomrene på ti år. Hittil i år har 91 mennesker omkommet i trafikken, og hele 57 av dem mistet livet i månedene fra mai til august. Mange omkom på MC og sykkel.
Forventer køer på E18 og sideveiene også kommende helg17.9.2026 10:45:19 CEST | Pressemelding
E18-traseen legges om på Ramstadsletta. Det betyr nok en helg med køer og forsinkelser på E18 og sideveiene i Asker og Bærum.
Flere eldre trafikanter – det krever ny kunnskap17.9.2026 09:05:15 CEST | Pressemelding
Vi blir stadig flere eldre i Norge. Fram mot 2050 forventes andelen nordmenn over 65 år å øke fra 18 til 24 prosent av befolkningen. Det betyr flere erfarne bilførere på veiene, men også flere fotgjengere, syklister og kollektivreisende som er utsatte dersom noe går galt.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom