Eviny Digital endrer navn til Eviny Fiber
17.6.2025 08:36:40 CEST | Eviny | Pressemelding
Eviny Digital har levert fibernett i Bergen og omegn i snart 25 år. Nå skifter selskapet navn til Eviny Fiber.

Det er snart et halvt år siden Eviny Digital ble et rent infrastrukturselskap som skal bygge og drifte aktiv og passiv fiberinfrastruktur til private boliger, boligsameier og bedrifter i Bergen og omegn.
– Det var naturlig at vi fikk et nytt navn som sier mer om hva vi faktisk leverer, sier administrerende direktør Marita Fagerli.
Navnet ga seg likevel ikke helt selv. Selskapet gjennomførte en navnekonkurranse, og over 100 forslag kom inn. Det var overveldende flertall både i forslagene og en bredt sammensatt jury om at valget burde falle på Eviny Fiber. Navneendringen ble registrert i Foretaksregisteret den 31. mai i år. Selskapets formål er etablering og drift av bredbåndsinfrastruktur.
– Vi er et selskap som leverer kritisk infrastruktur. Vår oppgave er å sikre at den digitale grunnmuren er robust, sikker og stabil i Bergens-området. Sammen med Bergen Fiber og Lyse Tele som leverer merkevaren Altibox og ICE vil vi fortsette å vokse i vårt område, sier Fagerli.
Det ble gjennomført en stor restruktureringsprosess av det vestlandske fibermarkedet eid av Eviny og Lyse ved årsskiftet. Etter endringene er Eviny Fiber eid 89,9% av Eviny og 10,1% av Lyse. Bergen Fiber og Lyse Tele er salgs- og markedsselskaper (begge heleid av Lyse) som leverer telekomtjenester på fiberen til Eviny Fiber. I tillegg leverer Eviny Fiber infrastruktur og tjenester til KBO-enheter i Eviny-konsernet.
Kontaktperson:
Marita Fagerli, administrerende direktør Eviny Fiber, tlf. 971 65 859
Kontakter
Marita FagerliAdministrerende direktørEviny Fiber
Tel:971 65 859marita.fagerli@eviny.noOm Eviny
Eviny er et av Norges største energi- og teknologikonsern, og produserer fornybar energi fra 39 vannkraftverk og to vindkraftverk på Vestlandet.
Over 800.000 nordmenn bruker Evinys ladestasjoner for elbil. Eviny satser også på hurtiglading i Sverige, Danmark og Tyskland.
Eviny etablerer landstrøm for skip både i Norge og internasjonalt
Datterselskapet BKK frakter strømmen hjem til 450.000 vestlendinger i 19 kommuner.
Eviny er eid av 17 vestlandskommuner, Statkraft og to lokale kraftlag.
Følg pressemeldinger fra Eviny
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Eviny på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Eviny
Viktig gjennombrot for ny vindkraft på land når NVE gjev konsesjon til Moldalsknuten21.10.2026 12:27:31 CEST | Pressemelding
NVE har i dag gitt konsesjon til Moldalsknuten vindkraftverk i Sokndal kommune. Prosjektet utvidar vindkraftproduksjonen ved Tellenes og utnyttar vegar, nett og annan eksisterande infrastruktur. Vedtaket er eit viktig gjennombrot for meir effektiv og arealsmart utbygging av den fornybare krafta Noreg treng.
Sterkt kvartal for Eviny27.8.2026 10:23:29 CEST | Pressemelding
Eviny har et underliggende resultat på 519 millioner kroner i andre kvartal, en økning på 197 millioner kroner fra samme kvartal i fjor. Omsetningen på hurtiglading er doblet i andre kvartal sammenlignet med samme periode i 2025.
Eviny Hurtiglading og Mer går sammen og skaper Nordens ledende hurtigladeselskap9.7.2026 13:06:14 CEST | Pressemelding
Eviny og Statkraft slår sammen sine to selskaper for hurtiglading, og skaper Nordens ledende hurtigladeselskap med ladelokasjoner i Norge, Sverige, Danmark, samt Tyskland forutsatt nødvendige juridiske godkjenninger.
Sterkt kvartal: Eviny aukar tempoet i energisatsinga21.5.2026 10:36:11 CEST | Pressemelding
Eviny har eit underliggande resultat på 892 millionar kroner i første kvartal 2026. Det er 216 millionar meir enn same periode i fjor. Konsernet gjennomfører no historisk høge investeringar i fornybar energi og straumnett.
Eviny og Skygard innleder samarbeid om utvikling av datasenterkapasitet i Vestland12.5.2026 13:59:43 CEST | Pressemelding
Eviny og Skygard har inngått et samarbeid for å utforske utvikling av datasenterkapasitet i Vestland. Målet er å legge til rette for nasjonale, sikre og bærekraftige datasenterløsninger basert på regionens tilgang på fornybar kraft, infrastruktur og kompetanse.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom