Flere nordmenn blir syke på reise
Stadig flere nordmenn blir syke på reise i utlandet. I løpet av årets tre første måneder fikk over 36000 hjelp fra forsikringsselskapene på grunn av sykdom eller helseplager. Det er 50 prosent mer enn for bare to år siden. Økningen skyldes i høy grad at flere og flere eldre reiser til varmere strøk om vinteren, melder Tryg Forsikring.

— Dette er en utvikling vi har sett lenge, at flere og flere eldre og nye pensjonister velger å overvintre i for eksempel Spania. Vi ser av tallene våre at eldre blir oftere syke på reise enn yngre mennesker, og at de trenger mer legehjelp på grunn av helseproblemer eller skader, sier kommunikasjonsrådgiver Torbjørn Brandeggen i Tryg Forsikring.
I fjor registrerte forsikringsselskapene over 135000 saker som gjaldt reisesyke, hvor kostnadene passerte rekordhøye 1,5 milliarder kroner, viser tall fra Finans Norge. For det meste dreier det seg om legehjelp, men også alvorlige tilfeller med sykehusinnleggelse og hjemtransport.
Nøkkelord
Kontakter
Torbjørn BrandeggenSenior kommunikasjonsrådgiver
Tel:95217744torbjorn.brandeggen@tryg.noVi gjør det enklere å være trygg
For oss i Tryg handler forsikring om så mye mer enn premier og poliser. Det handler om engasjement. Om å bry seg. Om å ta ansvar i en verden som forandrer seg. Om å gjøre det enklere å være trygg. Det handler om å være en trygghetsskaper. Ikke bare i ordet. Men også i handling.
Følg pressemeldinger fra Tryg Forsikring
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Tryg Forsikring på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Tryg Forsikring
Over 2400 skader meldt til Tryg etter Amy9.10.2025 11:14:41 CEST | Pressemelding
Ekstremværet Amy er over, og selv om nye skademeldinger fortsatt tikker inn, er det i et helt annet tempo enn da det stod på som verst. Hittil har Tryg Forsikring mottatt 2406 skademeldinger, og selskapet forventer at skadetallet vil øke noe.
Over 1000 skader meldt til Tryg etter Amy5.10.2025 18:21:21 CEST | Pressemelding
Ekstremværet Amy har ført til omfattende skader i store deler av Sør-Norge. Tryg Forsikring har nå mottatt over 1000 skademeldinger, og tallet stiger fortsatt. De fleste skadene gjelder vind og vanninntrenging i private boliger. Vestland, Rogaland, Vestfold og Telemark står alene for mer enn 70 prosent av sakene.
Ekstremværet Amy: 570 skader meldt – Tryg bemanner opp og venter flere4.10.2025 15:46:28 CEST | Pressemelding
Ekstremværet Amy har ført til et betydelig antall skader langs kysten av Sør- og Vestlandet, og uværet er nå på vei videre østover. Lørdag klokken 16.00 hadde Tryg Forsikring registrert 570 skademeldinger, og antallet øker fortsatt.
Over 300 skader meldt etter ekstremværet Amy – Tryg Forsikring venter enda flere4.10.2025 11:25:21 CEST | Pressemelding
Tryg Forsikring melder om omfattende skader etter ekstremværet Amy, som har rammet store deler av Sør-Norge. – Klokken 12.00 lørdag hadde vi passert 300 skademeldinger, og antallet stiger time for time, sier pressesjef Ole Irgens i Tryg.
Tryg har fått inn 70 skader etter «Amy»4.10.2025 09:38:45 CEST | Pressemelding
Tryg Forsikring har per lørdag morgen klokken 09:30 fått innmeldt 70 skader etter ekstremværet «Amy».
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom