Skal utbedre to steder langs riksveg 52
13.6.2025 16:00:00 CEST | Statens vegvesen | Pressemelding
To steder langs riksveg 52 gjennom Hemsedal skal nå utbedres. Utbedringene vil gi bedre fremkommelighet, ikke minst for tungtransport vinterstid.

Riksveg 52 via Hemsedalsfjellet er den fjellovergangen mellom øst og vest som har størst andel tungtransport. Nesten 30 prosent av alle som kjører strekningen er tyngre kjøretøy.
De to punktene Statens vegvesen nå skal lyse ut kontrakter for, er to av de mest krevende punktene lags riksvegen. Begge punktene ligger mellom selve Hemsedalsfjellet og bygda Tuv.
Ny bru og bedrer svinger
Ved Storskar bru er det i dag to krappe svinger. Dagens bru har en for svak bæreevne, og skal erstattes av en ny bru nedstrøms for dagens bru. Her er det tidligere hentet ut steinmasser i fjellskjæringen, og arbeidet som nå skal gjøres bygger videre på de inngrepene Statens vegvesen har gjort tidligere.
- Etter at nye Skjøiten bru åpnet i 2022, så er Storeskar bru det svakeste punktet på riksveg 52 slik vi vurderer det. Mange tungbilsjåfører har gitt tilbakemeldinger at disse to stedene er krevende å kjøre. Vi er glade for at vi nå kan komme i gang med dette prosjektet, inkludert strekningen fra Tuv til Venås, sier prosjektleder i Statens vegvesen Pål-Steinar Karlsen.
Slakere bakke
Det andre stedet som skal utbedres er Tuv-Venås, rett vest for Tuv sentrum. Her er dagens stigning og svinger utfordrende for framkommelighet. Spesielt for tyngre kjøretøy. Stigningen har ført til at tyngre kjøretøy kjører seg fast vintertid, som igjen skaper køer og trafikkfarlige situasjoner.
Dagens stigning er opp mot 9,1 prosent, mens ny stigning blir redusert til 5,4 prosent på det meste.
Fjerner avkjørsler
Mellom Tuv og Venås skal også sju avkjørsler fra ni eiendommer ut i riksvegen bli erstattet med én felles utkjørsel. Det vil bedre trafikksikkerheten. Vegen får vegstandard klasse H1, og vegbredden utvides fra cirka seks meter til ni meters bredde.
Det finnes per i dag ingen tilbud for myke trafikanter på strekningen. Derfor skal Statens vegvesen bygge parallell gang- og sykkelveg separat fra vegen. Dette blir tryggere for de gående og syklende, og mer oversiktlige for alle sjåfører.
Ny kjettingplass
I tillegg skal dagens kjettingplass erstattes med ny plass litt nærmere Tuv sentrum. Dagens kjettingplass er underdimensjonert. Ny plass blir 6 meter bred, med fysisk skille mellom kjettingplassen og kjørebanen. Dagens plass er 60 meter lang, mens ny kjettingplass blir 80 meter lang. Plassen vil være belyst, og ha eget inn- og utkjøringsareal. Ny kjettingplass er forventa å ha mer kapasitet enn dagens løsning, og være mer trafikksikker.
Særlig viktig om vinteren
- Riksveg 52 over Hemsedalsfjellet er den fjellovergangen i Norge som har den største delen tungtransport, med over 500 tunge kjøretøy som kjører over fjellet hver dag. Derfor er det bra at Vegvesenet skal utbedre to av de mest krevende punktene langs vegen – noe som blir særlig viktig om vinteren, sier samferdselsminister Jon-Ivar Nygård
Byggestart til våren
Statens vegvesen planlegger å lyse ut kontrakt over sommeren, og håper å tildele kontrakten vinteren eller våren 2026. Byggestart blir trolig våren 2026, mens selve byggetiden er anslått å være på rundt 1,5 til 2 år.

Nøkkelord
Kontakter
Pål-Steinar KarlsenProsjektleder, Statens vegvesenStatens vegvegvesen Utbygging
Tel:974 38 422paal-steinar.karlsen@vegvesen.noGeir HolenKommunikasjonsrådgiverStatens vegvesen
Tel:95968286geir.holen@vegvesen.noOm Statens vegvesen
Statens vegvesen arbeider for å skape et smart og sammenhengende transportsystem på vei for hele Norge. Det skal være enkelt å reise og transportere varer – på sikre veier tilpasset framtidens behov.
Følg pressemeldinger fra Statens vegvesen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Statens vegvesen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Statens vegvesen
E134 over Haukeli åpner ikke før seint i kveld15.5.2026 16:50:36 CEST | Pressemelding
Det er usikkert når E134 Vågslidtunnelen vil åpne igjen, og vegen over Haukelifjell vil dermned være stengt.
Nattestengd på riksveg 15 mellom Nordfjordeid og Haugen15.5.2026 14:27:18 CEST | Pressemelding
Natt til tysdag 19. mai tar Statens vegvesen til med å skifte ut stikkrenner på riksveg 15 mellom Nordfjordeid og Haugen i Stad kommune. Det inneber at vegen vil vere stengd ved Lid mellom midnatt og klokka 04 fram til natt til laurdag.
Asfaltering i Bodø kan gi ventetid og støy15.5.2026 13:39:56 CEST | Pressemelding
Mandag kveld starter asfaltering på riksveg 80 i Bodø. Dette innebærer trafikkregulering og kan medføre noe ventetid på kvelden og natta de neste ukene.
Vedlikehold på E39 Nygårdsbroen12.5.2026 12:42:42 CEST | Pressemelding
Statens vegvesen gjør nødvendig vedlikeholdsarbeid på E39 Nygårdsbroen i nordgående retning, altså mot Bergen sentrum, 22. – 26. mai.
Køyr mjukt i mai – to utfartshelger med stor trafikk og sårbare trafikantar12.5.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
Både onsdagen før Kristi himmelfartsdag og fredagen før pinse blir blant dei travlaste trafikkdagane i mai.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom