Tennis og padel med rekordvekst! Roper varsko om anleggssituasjonen!
Tennis og Padel fortsetter å vokse i voldsomt tempo i Norge, og det skaper utfordringer. - Nok en gang kan vi juble over en fantastisk medlemsvekst, men dessverre må vi rope ett varsko: Anleggssituasjonen for tennis er prekær, slår Generalsekretær Aslak Paulsen i Norges Tennis- og Padelforbund fast.

Padel og Tennis er idretter i sterk vekst i Norge. De siste fire åra har det blitt 15% flere aktive tennisspillere i Norge, og 485% flere aktive padelspillere.
Det betyr at Norges Tennis- og Padelforbund ved utgangen av 2024 har 42225 medlemmer i sine registre. 36794 av disse er tennisspillere, og 5431 spiller padel.
- Interessen for tennis og padel har nok en gang nådd nye høyder. Vi får enda et år med vekst, og all time high medlems- og aktivitetstall! Populariteten til våre to grener fortsetter å øke, og med stor sannsynlighet vil vi fortsette å få flere som vil engasjere seg med tennis og/eller padel. At padel har hatt 485% vekst de siste 4-5 årene sier egentlig alt, sier en storfornøyd Generalsekretær Aslak Paulsen i Norges Tennis- og Padelforbund.
Eiksmarka TK, Stabekk TK, Stavanger TK og Heming Tennis & Padel er lokomotivene i norsk tennis. Alle disse klubbene har over 1000 medlemmer.
Når det gjelder padel er de største klubbene Drammen Padelklubb og Bergen Padelklubb, som begge nå har over 400 medlemmer.
Den sterke veksten i medlemmer betyr også at tennis nå er den 7. største idretten i Norge, og den nest største i Oslo. Padel er nå nummer 57 på lista over norske idretter. Det er totalt registrert ca 200 idrettsgrener i norsk idrett.
De seks største idrettene i Norge er: 1. Fotball, 2. Golf, 3. Håndball, 4. Gymnastikk-Bredde, 5. Langrenn, 6. Svømming.
- Dessverre betyr den sterke veksten at mange medlemsklubber nå har ventelister, særlig for barn- og ungdomssegmentet. Det må vi gjøre noe med. Idrett er viktig for folkehelsen, og å skape aktivitet er en god innvestering for hele samfunnet. De som ønsker det, må få være med, slår Paulsen fast.
Det er 453 utendørs tennisbaner, 54 innendørs tennisbaner i boble og 159 innendørs tennisbaner i fast hall i Norge, og akkurat nå er 1.200 personer er på ventelister i 20 norske tennis- og padelklubber, så behovet for nye anlegg er stort.
- For tennis er anleggssituasjonen prekær med hensyn til videre vekst og utvikling, særlig med tanke på helårsanlegg. For padel virker det som om anleggskapasiteten er god, men vi trenger flere kommunale baner som kan redusere prislappen, fortsetter Paulsen, og legger til at dette er en problemstilling som både NTPF og klubbene jobber på spreng med å løse.
- For å lykkes i dette arbeidet, og for å kunne holde prislappen nede, trenger vi velvillige kommuner med på laget. Kommuner som ikke har råd til å bygge og drifte idrettsanlegg med særidrettsflater, kan gi idretten andre muligheter gjennom å tilrettelegge for forskuttering av spillemidler og mva-kompensasjon, gi lånegarantier, gratis tomter og tilskudd til idrettslags/klubbers byggeprosjekter.
- Da er de med på å styrke aktivitet, gi flere mulighet til deltakelse og redusere kostnader både for idrettslag og sluttbruker, avslutter Generalsekretær Aslak Paulsen i NTPF.
Kontakter
Espen TvedtKommunikasjonssjefNTPF
Tel:+47 99 53 38 80espen.tvedt@tennis.noOm oss
Forbundet er en sammenslutning av de lag eller grupper av lag innenfor Norges Idrettsforbund og olympiske og paralympiske komitè (NIF) som driver med tennis og padel.
Følg pressemeldinger fra Norges Tennis- og Padelforbund
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norges Tennis- og Padelforbund på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norges Tennis- og Padelforbund
Tidenes tenniskamp i Norge23.11.2025 13:54:00 CET | Pressemelding
Norge trakk Storbritannia som motstander i Davis Cup Qualifiers, og dermed er det klart for tidenes kamp i Norge den første uka i februar. Norges Tennis- og Padelforbund drømmer om å spille i ett fullsatt Jordal Amfi.
TENNIS: Nytt styre i Norges Tennis- og Padelforbund26.10.2025 15:55:42 CET | Pressemelding
Forbundstinget 2025 har valgt nytt Forbundsstyre for Norges Tennis- og Padelforbund for perioden 2026/27.
Tennis: NM-arrangører 2027 og 202826.10.2025 14:23:26 CET | Pressemelding
Forbundstinget i Norges Tennis- og Padelforbund har tildelt NM og Landsturneringen i 2027 og 2028 til følgende klubber:
Gratis sommertennis for 300 barn og unge22.10.2025 22:09:41 CEST | Pressemelding
BNP Paribas og Norges Tennis- og Padelforbund jobber sammen for å redusere økonomi som barriere for å spille tennis, og i sommer fikk 300 barn og unge gratis sommeraktiviteter i norske tennisklubber.
Tennis: En global idrettsgigant – men fortsatt en underdog i Norge22.10.2025 14:03:19 CEST | Kronikk
Fredrik Lovén er Landslagssjef i Norges Tennis- og Padelforbund, og har vært en viktig brikke i utviklingen av norske toppspillere. Norge er nå en kjent tennisnasjon i de fleste land i verden, men får sporten den oppmerksomheten den fortjener her hjemme?
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom