Troféer skal skape interesse for realfag i skolen
Ungdomsskoleelever fra Troms har designet trofeene som skal deles ut til beste unge rytter etter hver etappe av Arctic Race of Norway i august. Elevene skal selv stå for utdelingen av troféene, og målet med tiltaket er at flere skal få interesse for realfag.

Vil fremme realfag og teknologi
Bak konkurransen står Equinor, Arctic Race of Norway og Nordnorsk vitensenter. De har en klar tanke med dette initativet. De ønsker nemlig at flere elever skal få øyene opp for realfag og teknologi, slik at de kan bli motivert til å velge dette som en mulig studieretning. Grete Birgitte Haaland er direktør for Utforskning og produksjon nord i Equinor. Hun mener konkurransen er et godt eksempel på hvordan man kan inkludere og motivere ungdom til å jobbe videre med det kreative og praktiske
- Sammen med dyktige partnere ønsker vi å bygge viktig kompetanse i Nord-Norge. Med skoletrofékonkurransen får elevene muligheten til å lære om 3D-printing, problemløsning og design. De får utfolde seg kreativt, samtidig som de får lære om relevant teknologi som finnes i nord. Vi håper det bidrar til å gi elevene den nysgjerrigheten de trenger for å fortsette å utforske teknologi og realfagene, sier Haaland.
Mange flotte bidrag
Formidlingsleder Elisabeth Killie Kanebog i Nordnorsk vitensenter forteller at tilbakemeldingen fra lærerne har vært at elevene synes undervisningsopplegget med ideutvikling, design og modellbygging var gøy. Talsperson forteller videre at juryen koste seg med å gå gjennom alle bidragene og var enstemmig i valget av vinnere, og de gleder seg nå til å avsløre for klassene hvem som har vunnet.
- Det kom inn masse flotte bidrag fra skolene som deltok, og vi ser at denne formen for praktisk tilnærming til en oppgave, styrker nysgjerrigheten og interessen for teknologi, og det å tenke kreativt. Det er vi glade for at vi kan bidra til, sier talsperson.
Gjenspeiler regionen
Daglig leder Knut-Eirik Dybdal i Arctic Race of Norway er imponert over elevenes innsats og kreativitet.
- Trofeene elevene har designet gjenspeiler på en flott måte kvalitetene i regionen og hva Arctic Race of Norway står for. Trofeene er en kombinasjon av ung kreativitet, lokal identitet og bruk av ny teknologi, og de symboliserer på den måten Nord-Norge på en utrolig flott måte, sier Dybdal.
Det var i alt åtte ungdomsskoler fra Troms som deltok i årets konkurranse. De fire vinnertrofeene blir 3D-printet av AM North i Hammerfest.
Kontakter
Knut-Eirik Dybdal, mobil 920 56 326
Roger Solheim, mobil 992 26 638
Bilder



Følg pressemeldinger fra Arctic Race of Norway
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Arctic Race of Norway på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Arctic Race of Norway
Strong vant Arctic Race of Norway10.8.2025 19:09:38 CEST | Pressemelding
Den fjerde og siste etappen av Arctic Race of Norway ble vunnet av Fredrik Dversnes (Uno-X). Sammelagtleder Corbin Strong (IPT) ble nummer to, og vant dermed rittet sammenlagt.
Tom Pidcock vant tredje etappe9.8.2025 19:20:40 CEST | Pressemelding
Sykkelkunstneren Tom Pidcock (Q36.5) viste klatrestyrke opp den siste bakken til Målselv fjellandsby, og vant foran Corbin Strong (IPT). Strong beholder sammenlagttrøya.
Kristoff vant i Sørreisa8.8.2025 18:49:54 CEST | Pressemelding
Kristoff vant sin proffseier nummer 98, da han på en overbevisende måte vant den andre etappen i Arctic Race of Norway.
Strong sterkest på første etappe7.8.2025 19:07:48 CEST | Pressemelding
Corbin Strong (IPT) fra New Zealand vant foran lagkamerat Riley Sheehan fra USA på den første etappen i Arctic Race of Norway. Rasmus Tiller (Uno-X) kom på tredje plass.
Dagen før dagen: - Tredje etappe kan avgjøre6.8.2025 21:30:06 CEST | Pressemelding
Dagen før Arctic Race of Norway møtte noen utvalgte deltakere pressen i den imponerende sykkelparken i Harstad. En av de største stjernene i årets ritt, Tom Pidcock (Q36.5), tror tredje etappe opp til Målselv Fjellandsby kan bli avgjørende.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom