Mona Søbyskogen er innstilt som ny leder i Skolelederforbundet.
3.6.2025 15:29:29 CEST | Skolelederforbundet | Pressemelding
Valgkomiteen i Skolelederforbundet har lagt fram sin innstilling til ny ledelse. Skolelederforbundet vil velge ledelsen på landsmøtet 19. - 21. november 2025. Mona Søbyskogen, fra Østfold er foreslått som leder og Robert Flataas fra Trøndelag som frikjøpt nestleder.

- Vi er veldig godt fornøyde med at vi har kommet frem til en enstemmig innstilling som vi mener gir Skolelederforbundet et dynamisk og fremtidsrettet styre. Vi mener at vårt forslag gir en bred representasjon som avspeiler medlemsmassen vår, og at de sammen utgjør et godt lag som speiler og vil løfte våre saker. Vi har stor tro på at de vil fortsette det gode arbeidet som har vært gjort, og løfte Skolelederforbundet inn i fremtiden, sier leder i valgkomiteen, Ronny Engan.
Mona Søbyskogen er fra Østfold, hun er i dag nestleder i Skolelederforbundet og har vært rektor på Marker skole.
Den foreslåtte nye lederen uttrykker sin entusiasme for å ta over stafettpinnen:
- Jeg er takknemlig for tilliten valgkomiteen har vist meg. Skolelederforbundet har en unik posisjon som det eneste forbundet for ledere i skole og barnehage. Jeg ser frem til å bidra til kontinuitet, og fortsette arbeidet og med å styrke vår rolle, dialog og vårt påvirkningsarbeid som en relevant og viktig fagforening for de viktigste lederne vi har, sier Mona Søbyskogen.
Nåværende leder, Stig Johannessen, går av etter 8 år som forbundsleder. Johannessen har vært en tydelig stemme for skole- og barnehageledere, og hans innsats har vært uvurderlig for forbundet. Han har satt en tydelig retning og hans betydelige innsats for de viktigste lederne i Norge har inspirert hele Skolelederforbundet.
- Det har vært en sann ære å lede Skolelederforbundet gjennom disse årene. Jeg er stolt av det vi har oppnådd sammen, og jeg ser frem til å følge forbundet videre under ny ledelse. Jeg er sikker på at Skolelederforbundet er i trygge hender når jeg nå i slutten av året går av, sier Stig Johannessen.
Valgkomiteen legger fram to innstillinger. En med utgangspunkt i sentralstyrets forslag til nye vedtekter, og ei med utgangspunkt i dagens vedtekter.
- Forslaget til nytt sentralstyre er tatt ut fra en helhetlig vurdering basert på flere kriterier, og inkluderer representanter fra hele landet og med stor bredde i oppvekst og opplæringsfeltet. Vi mener dette vil bidra til en bred og inkluderende ledelse som kan ivareta interessene til alle våre medlemmer, sier en fornøyd Ronny Engan, lederen av valgkomiteen.
Kontakter
Lena JensenKommunikasjonsansvarlig
Tel:91300169lena.jensen@skolelederforbundet.noBilder






Skolelederforbundet
Fagorganisasjon for ledere i oppvekst- og opplæringssektoren.
Følg pressemeldinger fra Skolelederforbundet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Skolelederforbundet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Skolelederforbundet
Rektor som løfter lokalsamfunnet: Janne Thon Rehn kåret til Viktigste- Leder 202614.4.2026 11:48:17 CEST | Pressemelding
Janne Thon Rehn mottok prisen «Viktigste- Leder 2026 for arbeidet hun har gjort som rektor ved Vahl skole i Oslo. Prisen ble overrakt av statssekretær Sindre Lysø, under Skolelederforbundets konferanse, der over 200 ledere fra barnehage og skole var samlet.
Presseinvitasjon: Prisutdeling «Viktigste leder 2026» – Gardermoen 14. april kl. 10.0013.4.2026 10:06:05 CEST | Presseinvitasjon
Vi ønsker å inviterer pressen til utdeling av lederprisen «Viktigste leder 2026» under konferansen Viktigste Leder. Prisen deles ut på Gardermoen tirsdag 14. april kl. 10.00. På Quality Airport Hotel Gardermoen
Hvordan går det egentlig med Norges viktigste ledere?10.4.2026 15:11:13 CEST | Pressemelding
En god barndom varer livet ut. Men lederne som hver dag har ansvar for barnehager og skoler, står i et stadig større krysspress med økte forventinger og knappe rauser. Nå samles de til Skolelederforbundets viktigste lederkonferanse med tema «Ledere i krysspress - utfordringer og muligheter»
Skolelederforbundet positive til nye innholdslister: Advarer mot tvungne pensumlister.12.3.2026 12:00:33 CET | Pressemelding
Utdanningsdirektoratet la i dag frem forslag til veiledende innholdslister i fagene norsk, samfunnsfag, samisk og musikk. Skolelederforbundet er positive til initiativet og mener det kan bli et nyttig støtteverktøy, men advarer mot å bruke dem som tvungne pensumlister.
Ledere i barnehage og skole står i en uholdbar arbeidssituasjon11.3.2026 10:11:50 CET | Pressemelding
I dag fikk vi rapporten «Arbeidssituasjonen til barnehagestyrere og skoleledere» laget av Deloitte - Ideas2evidence, på oppdrag fra Utdanningsdirektoratet. Rapporten viser at både barnehage- og skoleledere rapporterer om en arbeidssituasjon preget av høy arbeidsbelastning, høyt tempo og mange parallelle oppgaver. Ni av ti ledere svarer at de ofte har for mye å gjøre. Skolelederforbundet er glad for at regjeringen har undersøk arbeidssituasjonen for ledere i barnehage og skole. Funnene er alvorlig, og nå må dette følges opp i budsjett og i handling.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom