Siktelse av kapteinen på NCL Salten - Uttalelse fra forsvarer
3.6.2025 14:27:19 CEST | Elden Advokatfirma | Pressemelding
Advokat Torbjørn Sognefest i Elden Advokatfirma er oppnevnt som forsvarer for kapteinen som er siktet etter grunnstøtingen med NCL Salten utenfor Trondheim.

– Først og fremst er min klient svært lettet over at hendelsen ikke fikk mer alvorlige konsekvenser enn det gjorde, hverken for mennesker eller miljø. Han føler med beboerne på land som ble utsatt for denne skremmende opplevelsen, sier advokat Torbjørn Sognefest i Elden Advokatfirma som er oppnevnt som mannens forsvarer.
Den siktede kapteinen har samarbeidet fullt og helt med politiet og sjørfartsmyndighetene slik at alle fakta rundt hendelsen kommer fram. Dette er et moderne skip med mange og kompliserte systemer, og et stort mannskap, hvor feil kan skje uten at det medfører et straffeansvar.
Den siktede mannen er en svært erfaren kaptein som er bevisst sitt ansvar, og hvilket krav som stilles til enhvertid under seiling.
– Under grunnstøtingen var den siktede ikke på vakt, og han har ikke noe objektivt ansvar for etthvert teknisk system på skipet til enhver tid. Han erkjenner derfor ikke straffeskyld etter siktelsen, sier advokat Torbjørn Sognefest i Elden Advokatfirma.
Kontakter
PresseromElden Advokatfirma AS
Tel:+47 21 61 13 12media@elden.noBilder

Om Elden Advokatfirma
Elden Advokatfirma ble etablert i 1994 som en videreføring av virksomheten til advokat John Elden som ble etablert i 1963.
Elden Advokatfirma har hovedkontor i Oslo, også regionskontorer i Sandefjord, Hamar, Stavanger, Haugesund, Bergen og Tromsø.
Selskapet har 120 advokater og -fullmektiger, og til sammen 150 medarbeidere.

Følg pressemeldinger fra Elden Advokatfirma
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Elden Advokatfirma på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Elden Advokatfirma
Kronikk: Når offentligheten blir umenneskelig - Terje Rød-Larsen og Mona Juul har mistet sin sønn30.4.2026 14:28:19 CEST | Pressemelding
I natt døde en ung mann. To foreldre har mistet sin sønn. Uansett hvem man er, uansett hvilket liv man har levd, uansett hvilke roller man har hatt i offentligheten, finnes det én smerte som overgår alle andre: å miste sitt barn. Det er en smerte som ikke kan måles, ikke kan forklares og ikke kan deles fullt ut med andre. Terje Rød-Larsen og Mona Juul har mistet sin sønn.
Gjert Ingebrigtsen krever erstaning for uberettiget straffeforfølgning28.4.2026 14:06:26 CEST | Pressemelding
Gjert Ingebrigtsen har idag fremmet krav om erstatning ovenfor Staten for uberettiget straffeforfølgning etter at han i 2025 ble frifunnet for anklagene om mishandling i nære relasjoner.
Høyesterett omgjør straffen for samisk reineier27.3.2026 18:48:23 CET | Pressemelding
Høyesterett har i dag omgjort straffen i en sak som gjelder trusler mot en offentlig tjenesteperson. Retten legger avgjørende vekt på den konkrete situasjonen saken oppsto i, og på en samisk reineiers reelle bekymring for sin reinflokk.
Uttalelse på vegne av Bilal Njie og Moussa Njie28.2.2026 15:10:34 CET | Pressemelding
To spillere i eliteserielaget KFUM, Bilal Njie og Moussa Njie, ble tidligere denne uken pågrepet av politiet. Det ble gjennomført ransakinger, hvoretter begge ble raskt løslatt. Politiet vurderte det ikke som aktuelt å begjære varetektsfengsling. De erkjenner ikke straffeskyld, opplyser advokatene deres i Elden Advokatfirma.
Uttalelse på vegne av Mona Juul // Uttalelse på vegne av Terje Rød Larsen / Statement on behalf of Mona Juul // Statement on behalf of Terje Rød Larsen26.2.2026 21:35:16 CET | Pressemelding
Uttalelse fra advokat Thomas Skjelbred i Elden Advokatfirma på vegne av Mona Juul. Uttalelse fra advokat John Christian Elden i Elden Advokatfirma på vegne av Terje Rød Larsen. // Statement from attorney Thomas Skjelbred at Elden Law Firm on behalf of Mona Juul. Statement from attorney John Christian Elden at Elden Law FIrm on befalf of Terje Rød Larsen.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom