Sårbare mennesker rammes av FN-kutt i Libanon
Vi er dypt bekymret over at FNs høykommissær for flyktninger (UNHCR) har stanset all helsehjelp for syrere i Libanon på grunn av bistandskutt, sier landsjef Lou Cormack i Libanon.

– Stans i sykehusbehandling og primærhelsetjenester betyr i praksis at UNHCR kutter en livline for mange som er avhengige av nettopp disse tjenestene for å overleve. Titusenvis av syriske familier som allerede har problemer med å få helsehjelp, får dermed et enda større behov for hjelp, sier Cormack.
Alvorlige økonomiske kriser og politisk uro har de siste årene ført til at helsevesenet, i likhet med andre offentlige tjenester i Libanon, har blitt overbelastet.
– Denne beslutningen viser tydelig at det er sårbare samfunn som blir stående igjen med stadig færre muligheter for å få dekket sine grunnleggende behov, på grunn av den drastiske reduksjonen i utenlandsk bistand fra den amerikanske regjeringen.
– Ingen annen aktør kan alene dekke det enorme tomrommet som oppstår når UNHCR stanser helsehjelpen til syrere i Libanon.
Nøkkelord
Kontakter
Bjørn Ivar VollSenior kommunikasjonsrådgiver og pressekontakt
Tel:(+47) 995 65 076bjorn.voll@legerutengrenser.noOm Leger Uten Grenser
Leger Uten Grenser er en nøytral og uavhengig medisinsk nødhjelpsorganisasjon som redder liv og lindrer nød. Vi rykker ut der nøden er størst, og gir helsehjelp til dem som trenger det mest – uansett hvem, uansett hvor, uansett hvorfor.
Organisasjonen ble stiftet i 1971, og har sørget for helsehjelp til mennesker rammet av krig, kriser og katastrofer i over 50 år. I dag jobber vi i flere enn 70 land.
Følg pressemeldinger fra Leger Uten Grenser
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Leger Uten Grenser på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Leger Uten Grenser
Sudan: Minst 40 døde av kolera på en uke15.8.2025 12:59:26 CEST | Pressemelding
Den siste uken har Leger Uten Grenser behandlet over 2300 pasienter og registrerte 40 dødsfall kun i Darfur-regionen vest i Sudan. Det krigsherjede landet opplever det verste kolerautbruddet på mange år.
Rapport: Drap og umenneskeliggjøring ved GHF-drevne matutdelinger i Gaza7.8.2025 19:00:00 CEST | Pressemelding
Siden juni har Leger Uten Grenser behandlet over 1500 pasienter som har blitt skutt og såret ved matutdelingssteder som drives av den såkalte Gaza Humanitarian Foundation (GHF), viser en fersk rapport.
Angrep mot Kyiv truer livsviktig helsehjelp1.8.2025 15:28:09 CEST | Pressemelding
De siste månedene har Kyiv blitt utsatt for stadig flere angrep. Det truer både liv og livsviktig medisinsk behandling i Ukrainas hovedstad.
Alarmerende underernæringskrise i Nigeria28.7.2025 14:24:38 CEST | Pressemelding
Over 650 barn har dødd så langt i år på grunn av manglende tilgang til behandling i Nord-Nigeria. Landet opplever en alarmerende underernæringskrise, og store kutt i internasjonal bistand har fått store konsekvenser.
En av fire barn og gravide i Gaza er underernærte25.7.2025 13:48:44 CEST | Pressemelding
Israelske myndigheter bruker utsulting som et våpen i krigen på Gazastripen, og både pasienter og helsearbeidere kjemper for å overleve.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom