Nye områdestudier for Glitre Nett
2.6.2025 13:14:13 CEST | Glitre Nett | Pressemelding
Etterspørselen etter elektrisk kraft er under press, både nasjonalt og i forsyningsområdene til Glitre Nett. Ny næring og næringsområder konkurrerer om begrensede kraftressurser, samtidig som det tar tid og krever store investeringer å bygge ut ny nettkapasitet. Dette kan skape utfordringer for nye etableringer.

For å få en best mulig oversikt over situasjonen i forsyningsområdet til Glitre Nett, er det nå utarbeidet ni områdestudier. Disse identifiserer og peker på mulige behov for nettutvikling i de aktuelle områdene, og inneholder beskrivelser av eksisterende nett og ledig kapasitet, forsyningssikkerheten i dagens nett, samt tilstand og reinvesteringsbehov i nettet. Mulige begrensninger i fremtidig nettkapasitet basert på effektprognoser og andre tema som kan ha betydning for behovet for nettutvikling, er også berørt i områdestudiene.
På Agder er det utarbeidet områdestudier for fire områder: Øvre Setesdal, Agder Øst, Agder Vest, samt Sirdal. For Glitre Netts forsyningsområde i Buskerud og på Hadeland, er det utarbeidet områdestudier for fem områder: Eiker – Ringerike, Drammen – Hurum. Kongsberg – Numedal, Ringerike – Hadeland, og Hallingdal – Hemsedal.
For at næringsutviklingen skal kunne fortsette i et krevende kraftbilde, er det avgjørende at utbyggere og virksomheter går tidlig i dialog med kommuner og nettselskap. I arbeidet med effektprognoser, som danner et viktig grunnlag for områdestudiene, har Glitre Nett hatt dialog med kommunene. Gjennom tidlig kontakt og realistisk kartlegging av effektbehov, kan man ofte redusere behovet for omfattende nettinvesteringer, blant annet ved å planlegge for energieffektive løsninger, fleksibelt forbruk og nøkterne effektbudsjett. Slike tiltak kan bidra til raskere og mer kostnadseffektiv tilknytning til strømnettet. Samtidig gir tidlig dialog et bedre beslutningsgrunnlag for både kommunen og nettselskapet, og legger til rette for helhetlig planlegging og prioritering.
Nedenfor følger oversikt over områdestudiene som nå er utarbeidet av Glitre Nett og lenke til områdestudiene som er publisert i Noregs vassdrags- og energidirektorat - NVE sin digitale tjeneste PlanNett:
Nøkkelord
Kontakter
Nils Tore AuglandKommunikasjonssjefGlitre Nett
Tel:91867182nils.tore.augland@glitrenett.noBilder

Lenker
Om Glitre Nett
Glitre Nett er Norges nest største nettselskap, og sørger hver dag for at mer enn 320.000 nettkunder får strømmen levert. Vi skal sørge for at samfunnet skal fungere, både i dag og i fremtiden. Derfor er moderne teknologi og smarte energiløsninger en viktig del av vår hverdag. Glitre Nett er et resultat av fusjonen mellom Agder Energi Nett og Glitre Energi Nett. Selskapet har totalt mer enn 30.000 km med strømnett, mer enn 12.000 nettstasjoner, og 133 transformator- og koblingsstasjoner i Agder og i Buskerud. Glitre Nett har vel 370 ansatte , og er et heleid datterselskap i Å Energi.

Følg pressemeldinger fra Glitre Nett
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Glitre Nett på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Glitre Nett
Starter opp helikoptersaging langs høyspentlinjene12.2.2026 08:00:00 CET | Pressemelding
For å sikre strømforsyningen gjennomfører Glitre Nett linjerydding langs høyspentnettet med helikoptersag. Arbeidet gjøres for å vedlikeholde sikkerhetsavstanden mellom vegetasjonen og strømførende linjer, samt gjøre kantskogen sterkere for vind og snø.
Ny milepæl for kundeløftet til Glitre Nett14.1.2026 12:15:00 CET | Pressemelding
Etter en intensiv høst med testing og opplæring, har Glitre Nett nå tatt i bruk sitt nye kundeinformasjonssystem. Dette markerer et viktig steg i selskapets satsing på å modernisere og effektivisere arbeidsprosessene, samt komme tettere på kundene.
Utsetter arbeidet med ny kraftledning i Vågsbygd14.1.2026 12:00:00 CET | Pressemelding
Glitre Nett setter det planlagte arbeidet med ny kraftlinje mellom Hannevika og Kjos transformatorstasjoner i Kristiansand på pause. Nye utredninger av kapasitetsbehov og øvrig strømnett i området er nå satt i gang.
Ny Ramslandsvågen transformatorstasjon satt i drift19.12.2025 09:54:49 CET | Pressemelding
To år etter Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) gav Glitre Nett konsesjon for å bygge ny Ramslandsvågen transformatorstasjon i Lindesnes kommune, er den nå satt i drift.
Nettselskapene går foran i utfasingen av SF6-gass25.11.2025 07:50:06 CET | Pressemelding
De 11 største nettselskapene i Norge har signert en felles avtale om å slutte å kjøpe nye nettanlegg som inneholder SF6-gass. Dette er et viktig skritt for å redusere klimagassutslipp både fra egen drift og i leverandørkjeden.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom