Medietilsynet med oppdatert oversikt over norske medieaktører
En ny versjon av Mediedatabasen gir oversikt over en rekke ulike data om norske medieaktører og medier.

– Målet med Mediedatabasen er å samle relevante data om det norske medielandskapet på ett sted, og dermed gjøre denne informasjonen enklere tilgjengelig for flere, sier direktør Mari Velsand i Medietilsynet.
Informasjon om ulike typer medier
Mediedatabasen inneholder en rekke ulike data for aviser og radio, som informasjon om eierforhold, geografisk dekning og tildeling av statlige tilskudd. Utvalget av aviser som vises i Mediedatabasen, er de nyhets- og aktualitetsmediene som får beregnet opplag og som er inkludert i Medietilsynets registre. Det er derfor ikke informasjon om fagtidsskrifter og gratisaviser i databasen. Oversikten over radio er utarbeidet med utgangspunkt i Medietilsynets oversikt over gyldige konsesjoner. Andre kilder for informasjon og data er bransjeorganisasjoner og andre statlige etater.
– En del av vårt oppdrag er å sørge for at informasjon på mediefeltet er tilgjengelig for alle som trenger det, enten det er bransjen, forskere eller publikum. Vi håper at Mediedatabasen kan fungere som et godt og relevant oppslagsverk, sier Velsand.
Årlig oppdatering
Mediedatabasen blir videreutviklet, blant annet skal en oversikt over tv-aktører også på plass. Opplysningene i databasen skal oppdateres årlig. Dataene som nå er tilgjengelige, er fra 2024, med unntak av oversikten over tilskudd og avisopplag, som foreløpig er fra 2023.
Nøkkelord
Kontakter
Mari Velsanddirektør i Medietilsynet
Tel:+47 913 28 448mari.velsand@medietilsynet.noBengt-Eigil RuudkommunikasjonsrådgiverKommunikasjon og rådgivning
Tel:+4790667828bengt-eigil.ruud@medietilsynet.noOm Medietilsynet
Medietilsynet skal bidra til å realisere statens mediepolitiske mål. Våre hovedoppgaver er å fremme demokrati og ytringsfrihet gjennom mediemangfold og kritisk medieforståelse. Vi veileder barn og unge i bruk av digitale medier, fører tilsyn med aldersgrenser for film, forvalter støtteordninger, fordeler pressestøtte og fører tilsyn med kringkasting. Tilsynet er underlagt Kultur- og likestillingsdepartementet.
Følg pressemeldinger fra Medietilsynet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Medietilsynet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Medietilsynet
Når barn får drap i feeden3.10.2025 06:50:00 CEST | Pressemelding
Medietilsynets råd om hvordan man kan beskytte barn mot skadelig innhold.
Medietilsynet understreker forbud5.9.2025 08:00:00 CEST | Pressemelding
Medietilsynet minner om forbudet mot å offentliggjøre valgresultat og valgdagsmålinger før klokken 21 på valgdagen mandag.
Nær 24 millionar til innovasjonsprosjekter1.9.2025 08:00:00 CEST | Pressemelding
Medietilsynet skal fordele 23,7 millionar kroner i innovasjonsstøtte i 2025, og opnar nå for søknader.
Fem millionar kroner til forsking på medier og dataspill28.8.2025 08:00:00 CEST | Pressemelding
Medietilsynet opnar no for søknader om midlar til medierelaterte forskingsprosjekt.
Meta og TikTok stoppet Medietilsynets informasjonskampanje om valget22.8.2025 13:11:50 CEST | Pressemelding
Medietilsynet har fått avvist videoer og fjernet lenker – begge deler i forbindelse med en større annonsekampanje om kildebevissthet og desinformasjon i forkant av stortingsvalget.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom