Nybilsalg i mai: Topp Teslasalg tross omdømmefall
2.6.2025 10:30:03 CEST | Norsk elbilforening | Pressemelding
I nybilsalget for mai ligger Tesla Model Y overlegent på topp. Elbilandelen endte på 93,9 prosent. 98,1 prosent av alle privatpersoner kjøper elbil, men for bedriftsmarkedet er elbilandelen bare 88,6 prosent.
−Vi gleder oss over at så å si alle private husholdninger nå velger elbil, men det må bli slutt på nye fossilbiler også i næringslivet, sier Bu.

Høyt Teslasalg
Mange nybilkjøpere velger Tesla, tross kontroversene rundt Elon Musk. Tesla Model Y er den desidert mest solgte bilmodellen i mai, med så mange som 2346 solgte biler. I mai er bilen mer populær enn nummer 2, 3 og 4 på toppselgerlisten kombinert.
– Alle våre undersøkelser viser at pris trumfer det meste ved bilkjøp, så selv om mange er skuffet over Elon Musk, velger de Tesla fordi det gir mye for pengene, sier generalsekretær Christina Bu.
Likevel har Teslas markedsandel sunket noe sammenliknet med fjoråret. Tesla har gått fra 21,2% markedsandel på elbil i 2024, til 14,0 prosent hittil i år, som er et markant fall.
Forrige uke gikk Elbilforeningen ut med tall fra den store undersøkelsen Elbilisten som viste at hele 43 prosent oppgir at de ikke vil kjøpe Tesla av politiske grunner. Politikk påvirker valg av bilmerke | Norsk elbilforening
– Vi kan jo bare spekulere i hvor høyt salget hadde vært uten Musk sitt engasjement i MAGA og Trump-administrasjonen, sier Bu.
Fossilbil tilbake blant topp-ti
Fossilbilen Toyota Yaris Cross er tilbake på topp-ti-lista for mai.
1. Tesla Model Y: 2346
2. Toyota bZ4X: 992
3. Volkswagen ID.4: 592
4. Volkswagen ID.3: 579
5. Volkswagen ID.7: 520
6. Skoda Enyaq: 379
7. BYD Sealion 7: 377
8. MG MG4: 367
9. Toyota Yaris Cross: 342
10. Volvo EX30: 340
Høyest elbilandel i Telemark
Alle fylkene hadde over 90 prosent elbilandel, bortsett fra Troms og Finnmark.
|
Østfold |
96,8 % |
|
Akershus |
94,9 % |
|
Oslo |
93,0 % |
|
Innlandet |
92,4 % |
|
Buskerud |
93,5 % |
|
Vestfold |
97,7 % |
|
Telemark |
97,8 % |
|
Agder |
92,2 % |
|
Rogaland |
90,8 % |
|
Vestland |
95,3 % |
|
Møre og Romsdal |
97,1 % |
|
Trøndelag |
92,5 % |
|
Nordland |
94,6 % |
|
Troms |
83,5 % |
|
Finnmark |
86,9 % |
Tallene er hentet fra Opplysningskontoret for veitrafikken (OFV)
Nøkkelord
Kontakter
Christina BuGeneralsekretær
Tel:+47 959 23 139christina@elbil.noInger Elisabeth SagedalKommunikasjonsrådgiver
Kontaktperson for nasjonale media
Om oss
Norsk elbilforening representerer Norges stadig flere elbilister. Vi organiserer 120 000 medlemmer fordelt på 13 lokalavdelinger over hele landet med formål å fremme elektrisk mobilitet til det beste for klima og miljø.
Følg pressemeldinger fra Norsk elbilforening
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norsk elbilforening på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norsk elbilforening
Uakseptabel bompengesmell for elbilister7.10.2026 11:20:07 CEST | Pressemelding
Regjeringen foreslår å fjerne miljøtakst for elbiler i bom. – Dette er en gigantisk bompengesmell både for de som har kjøpt elbil i god tro, og de som fremdeles skal overbevises fremover. Mange skal vurdere å kjøpe brukt elbil fremover, og dette hjelper på ingen måte dem.
Elbilforeningen advarer mot å kombinere momsøkning på elbil med avgiftslette på fossilt drivstoff7.10.2026 10:21:05 CEST | Pressemelding
– Å gjøre det dyrere med elbil og samtidig billigere med fossilbil er stikk i strid med målet om å få flere til å velge utslippsfritt, sier generalsekretær i Elbilforeningen.
Tredje kvartal 2026: Beste kvartal for elbilsalg noensinne1.10.2026 10:38:36 CEST | Pressemelding
– Den eneste bærekraftige strategien mot høye priser på fossilt drivstoff, er en politikk som viderefører elbilrekordene, sier Christina Bu, generalsekretær i Elbilforeningen, før høstens statsbudsjett legges frem til uka.
Flere elbilister er skeptiske til kinesiske biler25.9.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
Stadig flere norske elbilister er skeptiske til biler fra Kina, samtidig som kinesiske bilmerker tar større markedsandeler i Norge. Den politiske motstanden mot Tesla faller derimot, viser tall fra Elbilforeningens undersøkelse.
Nye rekordtall for elbilsalget i Norge1.9.2026 11:10:44 CEST | Pressemelding
Elbilandelen i nybilsalget endte på rekordhøye 98,7 prosent i august. Blant varebilene endte andelen på 44,9 prosent.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom