Ventetiden og antall ventende synker i Midt-Norge
Ventetiden for de som venter på time i helseforetakene i Midt-Norge og antall ventende er redusert det siste halvåret. Den gjennomsnittlige ventetiden for ventende ved utgangen av mai er 53 dager.

-Det er gjort en ekstraordinær innsats det siste halvåret rettet mot de som har ventet aller lengst, og vi har lyktes med å redusere antall på ventelistene med 13.000 siden nyttår, sier Jan Frich, administrerende direktør ved Helse Midt-Norge RHF.
En formidabel innsats
Sykehusene i Midt-Norge har historisk sett hatt korte ventetider sammenlignet med landet for øvrig, men ventetidene økte som følge av at det ble planlagt mindre aktivitet i forbindelse med innføringen av nytt felles journalsystem i perioden mellom 2022 og 2024.
-Gjennom våren 2025 har medarbeidere og ledere ved sykehusene i regionen gjort en formidabel innsats for å korte ned ventelister og ventetider, sier Frich.
Alle sykehusene i Midt-Norge har nå både færre på venteliste og kortere gjennomsnittlig ventetid for pasienter på venteliste enn før innføring av Helseplattformen i 2022. I vår har ventetid for de som har fått påbegynt helsehjelp økt som følge av ekstrainnsatsen rettet mot de som har ventet aller lengst, men disse tallene vil synke nå som ekstrainnsatsen er gjennomført.
Varierer mellom fagområder
Ventetidene for ventende fordeler seg slik mellom fagområdene:
- BUP (psykisk helsevern barne- og unge): 33 dager
- Somatikk: 54 dager
- TSB (tverrfaglig rusbehandling): 17 dager
- VOP (psykisk helsevern voksne): 33 dager
-Vi har fortsatt en jobb å gjøre når det gjelder enkelte fagområder, som for eksempel øyesykdommer, hvor alle sykehusene i regionen ligger over landsgjennomsnittet, sier Frich.
Kontakter
Eiliv FlakneDirektør for kommunikasjon og samfunnskontaktHelse Midt -Norge RHF
Har ansvar for mediekontakt og tilrettelegging for media i saker som angår Helse Midt-Norge RHF.
468 86 618 (medievakt)
Bilder


Følg pressemeldinger fra Helse Midt-Norge RHF
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Helse Midt-Norge RHF på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Helse Midt-Norge RHF
Nye avtaler innen spesialisert rehabilitering21.11.2025 14:02:37 CET | Pressemelding
Både private og private ideelle institusjoner har fått nye avtaler med Helse Midt-Norge RHF om tverrfaglig spesialisert rehabilitering. Flere pasienter får tilgang til rehabilitering i spesialisthelsetjenesten og flere pasienter skal få et bedre og mer helhetlig rehabiliteringsforløp.
Nødvendig med omstilling i helseforetakene30.10.2025 11:29:25 CET | Pressemelding
Styret i Helse Midt-Norge RHF behandlet 30. oktober 2025 justert økonomisk langtidsplan. Helseforetakene må fortsette arbeidet med omstilling for å drive i balanse og skape handlingsrom for investeringer, var styrets klare beskjed.
Milepæl for innføring av Helseplattformen25.9.2025 13:29:21 CEST | Pressemelding
Innføringen av Helseplattformen i sykehusene i Midt-Norge er nå gjennomført. Styret i Helse Midt-Norge RHF fikk torsdag en redegjørelse av arbeidet så langt og vegen videre. Innføringsprosjektet er gjennomført innenfor den økonomiske rammen som ble gitt.
Krevende økonomisk situasjon i Helse Midt-Norge4.9.2025 12:02:07 CEST | Pressemelding
Den økonomiske situasjonen i Helse Midt-Norge er fortsatt krevende. Det viser virksomhetsrapporten for juni og juli 2025, som ble behandlet i styremøtet i Helse Midt-Norge RHF i dag.
Arbeidsgruppe skal gjennomgå hjertebehandling i Midt-Norge2.9.2025 12:34:44 CEST | Pressemelding
Arbeidsgruppen som skal gjennomgå kvaliteten av behandling av STEMI-hjerteinfarkt i Trøndelag og Møre og Romsdal vil bestå av fagledernettverket innenfor kardiologi i Helse Midt-Norge.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom